Probleme cu Hibiscusul

sini

Well-Known Member
Cu placere,Monis.
E bine sa intrebi cand crezi ca e ceva in neregula cu plantutele.Uneori chiar sunt probleme,iar aici sunt multe persoane dragute care stiu ceea ce se intampla si dau sfaturi bune.
 

MONIS

Member
pai..adevarul e ca eu nu prea am experienta cu hibiscusii...insa am hotarat sa incerc..datorita voua :D
 

Tina

Active Member
Nu e nici o regula.. pot inflori oricind.. totul e sa le placa "conditiile" in care stau... :D
 

aura62

Member
Unul dintre hibii mei are probleme: l-am cumparat in octombrie, i-a mers bine pana in ianuarie cand a pierdut doi bobocei micuti, apoi frunzele noi, din varf, au aparut decolorate, sunt aproape albe, nu sunt ofilite, sunt la fel de tari ca si celelalte. Am crezut la inceput ca doar la una s-a intamplat ceva, dar si in continuare frunzele care apar, tot albe sunt. La fel si frunzulitele din varful unui mic lastar pe care il are la baza, tot albe :( :cry:
http://aura62.sunphoto.ro/flori_cu_probleme
La fel ca si pe ceilalti hibi, il tin pe pervaz, are lumina buna, temperatura este de aprox. 18 grade, nu le-am pus ingrasaminte, dar unde am gresit? Cum pot sa-l ajut sa nu-l pierd?
 

sonia_i

Active Member
Si la hibi meu i se usuca frunzele de la baza, scoate mereu frunze noi si mereu se usuca cele de la baza. Vrea sa dea coltul? :roll:
 

Tina

Active Member
Aura, cred ca e o lipsa de fier (daca nu spun timpenii :?: :?: ).. mi s-a intimplat si mie la clerodendron.. si exista o "solutie" care reinverzeste frunzele, dar pe moment, nu imi dau seama cum se numeste.. stiu doar ca e o sticla ca de ingrasamint, dar rosie (si cred ca am luat-o din Hornbach).. daca mai am pe acasa, ma uit si iti zic exact.. :D :D
 

aura62

Member
Multumesc Tina, mi-ar fi de ajutor denumirea, sa stiu ce trebuie sa caut! trebuie sa ii schimb si pamantul sau nu e cazul sa-l stresez si mai rau, cum il mai pot ajuta?
 

ionascus

Active Member
Ok

Frunzele (cateva),se usuca la varf,se maronesc partial,nu sunt decolorate....
Asta mi se intampla numai la hibii de acasa,pentru ca cei din cabinet la munca sunt verzi si frumosi...tin geamul mai tot timpul deschis...si se pare ca le place....
Oare o fi din cauza lipsei de aer?
 

ionascus

Active Member
Ok

Astazi am scos hibii o ora pe pervaz ,afara,la sorit...nu le-a displacut....
A fost placut afara,si adia vantul....
Maine o ora juma'...si tot maresc timpul....de sedere afara
 

anyny

Member
La hibi meu i-au cazut toti bobocii, cred ca a suferit un soc (l-am luat la inceputul lui aprilie) si acuma incearca sa-si revina.Am inceput sa pulverizez pe frunze, am observat ca ii place.Acuma astept sa vad daca va da frunze noi. :( I-as schimbat pamantul dar mi-e frica.
 

gani

Member
am cumparat niste hibiscusi de la hodnik si unul dintre ei e plin de puncte albe pe cea mai tanara frunza. aveti idee ce parazit ar putea fi si cum as putea sa scap de el? Atasez o poza mai mare, sa se vada

 
D

dyayzh

Guest
Pare musculita alba. Un bun insecticid pentru ea este Confidorul.Eu intai as spala planta cu dusul si un pic de presiune, apoi as trata-o cu insecticid si as tine-o izolata de restul plantelor pentru a nu le molipsi si pe ele, musculita alba fiind extrem de invaziva si greu de scapat de ea :(
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Interesant ,pare musculita alba dar pana acum nu am stiut ca si hibi fac musculita alba.Tratamentul trebuie variat si indelungat contra lor se preteaza Actara,Mospilan,si chiar Decis in dozele prescrise;se mai recomanda ,ceeace eu am facut, a se folosi placute galbene cu clei care sa capteze musculitele mari scazand in felul acesta perpetuarea lor dar nu si oulele care sunt greu de distrus manual sau chimic.Am gasit prinse pe placute chiar muste mari si tantari pe langa musculitele albe
 
Sus