Probleme cu Hibiscusul

Fleur

Active Member
Fac si hibi musculite daca au prin preajma sursa de contaminare. In poza aia nu sunt musculite, dar nici nu stie exact ce sunt. Nu zboara si sunt asa ca niste scame albe. Am avut acum multi ani la o violeta. Eu am banuit c-ar fi tripsi.
Cred ca orice insecticid este bun iar un dus inainte, asa cum zice Dyayzh mareste eficienta insescticidului. Sa lasi planta sa se usuce dupa dus, inainte de a aplica insecticidul.
 

Sash

Active Member
La mine chiar unii hibi sunt "sursa de contaminare" :x
Enervante creaturi musculitele astea.... cand zici ca ai scapat apar iar...
 

helisananca

Member
Hibi meu nu prea se adapteaza :( i se scutura bobocii chiar si nedesfacuti,de cand l-am primit a stat in bucatarie.azi l-am luat de acolo,sper sa fie doar o problema de acomodare ca tare drag imi este :(
 

ghia_don

Active Member
Majoritatea isi pierd bobocii in prima perioada dupa instalarea intr-un mediu nou, de aceea e bine sa avem rabdare cu ei :wink: ...In scurt timp isi vor reveni si vor face alti boboci :D .
De obicei, eu le schimb pamintul imediat dupa achizitionare si isi revin dupa scurt timp.
 

gani

Member
inca nu stiu ce erau "scamele" din fotografia postata anterior, dar cert e ca acum au aparut si musculitele albe.

dus + un spray de la bricostore

ma intreb daca ar ajuta (nu impotriva musculitelor, ci pentru confortul plantelor) un umidificator de atmosfera...
 

albela

Active Member
Oare de ce oberonul meu (sau tivoli ca inca nu mi-e clar) a facut o prima floare asa ”ranita”?

Floarea este mare bine dezvoltata dar chinuita.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am fost luat un hibi din Kaufland,ceva alb cu roz are floarea,deja a facut 2 floricele extrem de mici,dar a 4-a care a inflorit azi,deja e mai mare.Imediat ma duc sa-i fac poze.Cred ca,se ''ranesc''pe drum,nu le plac conditiile in care vin,de asta sunt asa florile.
 

albela

Active Member
Nu Iudit, cand am zis prima floare m-am referit la prima pe anul asta. Acest hibi e la mine de anul trecut si mi-a facut zeci de flori perfecte in 2009. Daca ai luat alb roz de la Kaufland cred ca este la fel ca si cameleonul meu, o sa te umple de flori de toate nuantele. E super :D .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Despre el este vorba:

Mai are boboci,vom vedea cum vor fi florile urmatoare.
 

Roxana

Active Member
Hibi meu am observat ca are niste pete mici si galbene pe frunze si multe din ele se ingalbenesc si cad. :( Nu stiu ce poate sa aiba. :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pe dosul frunzei nu-s ceva "musafiri", ca aceia mai dau astfel de "reactii"?
 

Roxana

Active Member
m-am uitat pe spatele frunzei si parca se vedeau niste punctulete f mici si maro-rosiatici...deci paianjeni rosii :x i-am facut un dus si o sa vad maine cum se mai simte. daca nu o sa trec si la un tratament. :roll:
Aceeasi problema este si cu Abutilonul, dar el parca nu are paianjeni.
 

Roxana

Active Member
da, o sa-i fac si lui un dus...are bobocei si sper sa nu-i piarda. dar mai iportant este sa salvez plantutele.
multumesc. :*
 

Roxana

Active Member
am observat ca pe frunze sunt niste panze de paianjeni micute si dese.
am stropit-o cu mospilan si acum astept.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Peste o saptamana repeti stropirea dar cu alta substanta! Am citit pe forum si alternez Mospilanul cu Nissorun 10 WP. Da rezultate f bune si repede.
 
Sus