Probleme cu Hibiscusul

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu, nu este. Este un insecticid sistemic care reuseste sa distruga cu succes daunatorii. Scrie pe plic ca distruge tripsi, afide, purici, paduchi lanosi, musculita alba etc. Nissorunul este un insecticid - acaricid. Eu asa am dat (alternativ) si nu am mai avut probleme cu nici un "vizitator" la plante si le tin in balconul deschis.
 

Roxana

Active Member
eu am folosit Mospilanul pentru mai multi daunatori (musculita alba, paianjenul rosu, lanosi, purici). Deocamdata numai pe acesta il am. In zilele urmatoare o sa fiu nevoita sa cumpar si Nissorun.

va multumesc pentru sfaturi!:*
 

Roxana

Active Member
astazi am cumparat si Talstar si am stropit Hibiscusul. Pe spatele frunzelor sunt niste intepaturi destul de mari si adanci si niste paianjeni.
sper ca, stropindu-l in continuare sa scape de daunatorii astia nesuferiti :x
Frunzele vor ramane tot cu petele alea galbene si dupa disparitia lor?
este ok daca folosesc substanta preparata azi si saptamana viitoare? am facut destul de putina solutie, dar fiind o singura planta infestata a mai ramas. o arunc sau o mai pot folosi?
 

Roxana

Active Member
pai nu dau semne de imbolnavire si eu zic ca l-am izolat pe Hibi la timp ca sa nu mai infesteze si alte plante. si le pulverizez cu apa zilnic, deci nu cred ca sunt in pericol.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Roxana a spus:
astazi am cumparat si Talstar si am stropit Hibiscusul. Pe spatele frunzelor sunt niste intepaturi destul de mari si adanci si niste paianjeni.
sper ca, stropindu-l in continuare sa scape de daunatorii astia nesuferiti :x
Frunzele vor ramane tot cu petele alea galbene si dupa disparitia lor?
este ok daca folosesc substanta preparata azi si saptamana viitoare? am facut destul de putina solutie, dar fiind o singura planta infestata a mai ramas. o arunc sau o mai pot folosi?
Substanta se recomanda a se folosi o singura data! Totusi preventiv poti sa stropesti si celelalte flori.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, asa ca tot ai solutie. Vezi ce scrie pe plic, dupa cat timp trebuie sa stropesti iar si atunci celelalte plante daca tot nu prezinta nimic nu le mai stropesti. prepari numai pentru un singur hibi.
 

Roxana

Active Member
nu e in plic, solutia este in fiola si scria doar doza care trebuie administrata pe diferite plantatii.
Hibi este micut, are 10 cm si de asta nu am cum sa fac atat de putina solutie. (eu ii pulverizez cu acel pulverizator de rufe si daca pun putin nu stropeste). Dar nu este problema pana la urma.
multumesc pentru sfaturi :*
 

IoanaTweety

Active Member
Salut. Am o problemuta cu hibicelul meu. A inceput sa infloreasca prin aprilie timp de 2 luni. Acum face iar boboci, dar nu ajunge nici unul la maturitate sa infloreasca, se usuca si cad. Floarea sta in acelasi loc si o ud la fel. Ce are si ce sa-i fac? :|
 

Roxana

Active Member
probabil lipsa de fosfor din pamant. incearca sa folosesti un ingrasamant mai bogat in fosfor.
 

IoanaTweety

Active Member
Salutari. Revin cu problema mea: de vreo 2 saptamanii bobocii nu mai infloresc, se usuca si cad. Am inceput cam de o sapt sa-l ud cu un ingrasamant 10-52-10 (cum am fost sfatuita si aici), pt a stimula formarea bobocilor si inflorirea, dar degeaba, se usuca pe capete. Ce sa-i mai fac, sunt disperata...culeg in fiecare zi 2-3 boboci. :( Va rog ajutati-ma cu un sfat.

Am uitat sa mentionez ca frunzele sunt cam tari si indoite spre interior, iar pe spatele frunzelor e ca un fel de grasime, nu stiu cum sa spun. Sunt unsuroase frunzele. Am udat planta, nu cred sa fie frunzele intoarse de la asta.

Ce-as putea sa-i fac sa-si revina? Multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
"Typical problems for hibiscus include aphids, spider mites, yellow leaves and bud drop. Aphids are often found on the tips of shoots and on the buds. They cause uneven, curling leaves and stunted growth......
......Bud drop is due to drafts, extreme differences in night and day temperatures or insufficient light...."
 

IoanaTweety

Active Member
N-am vazut nimic miscandu-se. Am cautat peste tot, numai cu lupa nu m-am uitat ca nu am. In orice caz, mospilanul e bun?
 

gani

Member
am un hibiscus ale carui frunze tinere arata asa. nu cresc deloc, iar cele mature se ingalbenesc ceva de speriat.

stie cineva vreo solutie?



Uploaded with ImageShack.us
 
Sus