probleme cu violetele

doina

Member
Schimba-le substratul neaparat.
Nu cred ca e vorba de variegatie temporara pentru ca frunzele acelea sunt aproape uscate. Eu cred ca au suferit de la diferentele de temperatura, apa cu care le-ai udat a fost de cateva ori cam rece poate, temperatura de la fereasrea langa care sunt a fost cam scazuta :? si poate aerul cald de la caloriferul de sub ele nu le-a placut.
Violetelor nu le place variatia de temperatura, se simt bine la temperatura constanta.
Violetele din stanga pozei cred ca au acarieni.
 

ghia_don

Active Member
Frunzele s-au patat asa de la frig..am patit si eu la violetele care au fost mai aproape de usa pe care o deschideam iarna. Nu-si vor mai reveni, de aceea trebuie rupte de pe plante...
Pamintul violetei care are frunze putine pare prea ud, verifica sa nu balteasca apa in masca aceea de ghiveci..
 

Framboise

New Member
Multumesc de raspunsuri. Le voi schimba urgent pamintul, n-am mai facut-o demult.
E greu sa mentin temperatura constanta, ele se afla in dormitor si trebuie sa aerisesc. Nu le pot schimba locul, pe partea cealalta e prea mult soare.
Mi se mai intimpla sa le ud citeodata prea mult, violeta din dreapta are intr-adevar pamintul prea ud. Voi avea grija in viitor.
Sper sa-si revina, va tin la curent :-)
 

anette_b

Member
dar daca frunzele unei violete sunt pleostite (de mult timp , cam 2 luni ) dar nu au putrezit , sunt verzi si fara pete.
cred ca nu a fost udata mai demult si se ofilise. dar traieste numai ca toate frunzele atarna ofilite.
 

acidula

Member
Indeparteaza frunzele pleostite si lasa-i doar frunzulitele din centrul de crestere.O intineresti astfel si va avea putere sa creasca.
 

anette_b

Member
acidula a spus:
Indeparteaza frunzele pleostite si lasa-i doar frunzulitele din centrul de crestere.O intineresti astfel si va avea putere sa creasca.
multumesc ! asta as fi vrut si eu sa fac dar ma gandeam ca frunzele ofilite mai ajuta si ele planta un timp. le voi rupe cate una pana cresc cele mici. :D
 

doina

Member
Daca e numai din cauza ca nu a fost udata ar trebui sa-i revina frunzele dupa ce o uzi.
Daca frunzele raman tot moi are probleme cu radacinile, sunt prea putine pentru a hrani toata planta.Poate o parte din ele s-au uscat si nu si-au mai revenit dupa udare sau au putrezit de la o udare mai abundenta.
Poti sa ii faci o minisera si ar trebui sa-si revina si frunzele care spui ca sunt moi.
 

mihai71

Member
anette_b a spus:
dar daca frunzele unei violete sunt pleostite (de mult timp , cam 2 luni ) dar nu au putrezit , sunt verzi si fara pete.
cred ca nu a fost udata mai demult si se ofilise. dar traieste numai ca toate frunzele atarna ofilite.
Asa ceva am patit si eu asta iarna (un pic cam rece si apa cam multa).Le-am rupt frunzele (am lasat cca 3-4 care erau mai tari),i-am schimbat pamantul si le-am udat f rar(ghiveciul era f usor) si dupa cca o luna si-au revenit (banuiesc ca radacinie vechi erau cam toate putrezite si a durat ceva pana au aparut altele noi)
 

ramona

Member
de ce nu imi infloresc violetele? fac frunze frumoase dar atat :( sunt la fereastra cu lumina multa dar fara soare direct. oare sa le mut? :?
 

doina

Member
Poate sunt in ghiveci prea mare, poate au nevoie de ceva ingrasamant sau de schimbat substratul.
 

ramona

Member
substratul nu trebuie inlociut ca l-am schimbat de vreo 2-3 luni. cred ca ingrasamant. multumescd e idee... :)
 

Framboise

New Member
Am promis ca revin si povestesc ce s-a intimplat cu violetele mele dupa ce le-am schimbat substratul. Din cinci ghivece la doua le merge intr-adevar bine si infloresc foarte frumos, la celelalte trei nu le merge deloc bine, de parca pamintul nou le-a stresat prea tare. Dar bine ca am salvat macar doua dintre ele.
 

Roxana

Active Member
Sa stii ca asa mi se intampla si mie. Acum vreo trei saptamani am schimbat substratul la doua violete (una alba si una mov). Cea alba este foarte bine, iar cea mov are frunzele pleostite. Dar am rabdare cu ea pentru ca am mai patit la fel cu ea acum vreun an si dupa un timp si-a revenit. Asa ca nu-ti pierde speranta. ;-)
Bafta multa!
 

IoanaTweety

Active Member
Incearca sa le pui o punga in cap, sa creezi un microclimat de sera, poate isi vor reveni. Punga sa aiba cateva gauri.
 

daisy111

Active Member
Am doua violete inflorite ce si-au umplut florile de niste purici mici verzi si albiciosi.Culmea ca celelate ce le stau in preajma nu au asa.Am mai vazut pe diverse flori,in special boboci de la un trandafiri puricii verzi,dar stau la distanta mare de ele.De la ce s-or fi facut?si ore ce sa le fac la toate?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Le stropesti frumusel cu un insecticid. S-ar putea sa afecteze florile dar macar scapa planta. Ai Mospilan???
 

daisy111

Active Member
Inca nu,dar maine ajung in centru la posta si o sa caut mospilan.Cum se face concentratia?si nu afecteaza frunzele?
Si pot da peste toate care au acei purici?
:hug:
 

doina

Member
Daisy, mospilanul pateaza frunzele violetelor.
Cantitatea de apa este in functie de cat de are este pachetelul.
 
Sus