probleme cu violetele

sini

Well-Known Member
cum, adica ,ai rupt frunzele rozalii? nu sunt ale puilor? ai lasat puii fara frunze?
am si eu o ingramadeala de asta de frunze albicioase.cresc foarte greu si nu se coloreaza.
 

doina

Member
Asa e Cornelia au fost o minunatie de pui dar tare greu s-au inverzit.
Sini, am rupt din frunzele mai mari si roz ca sa fac loc frunzelor mici care aveau si verde pentru ca desi puii erau mari nu puteam sa-i separ de frunza pentru ca nu aveau destul verde si ar fi murit.
 

Mihaella

Member
Nu am apucat sa pun poze cu frunzele patate, incerc sapt viit. Am o alta problema, am descoperit la o violeta matura niste insecte minuscule, ca niste purici, sunt la suprafata pamantului (care e si umed, desi a fost udata acum o sapt). Cred ca mama le pune apa si lasa apa in farfurie pana se usca (si cred ca dureaza o zi, doua) . Eu cand vad asa o scurg, dar nu sunt acasa tot timpul. Sa fie de la asta?
 

daisy111

Active Member
Mihaella de la prea multa umiditate in sol ai colembole,acele insecte micute.Lasa pamantul sa se usuce intre udari si vor disparea singure. :D
 

Mihaella

Member
daisy111 a spus:
Mihaella de la prea multa umiditate in sol ai colembole,acele insecte micute.Lasa pamantul sa se usuce intre udari si vor disparea singure. :D
Cea de care va spuneam mai sus e neudata de o luna si tot jilav e pamantul si plin de insecte, marea problema este ca am descoperit nesuferiti din astia si la alte doua, au stat impreuna un timp, pe astea doua le ud saptamanal si verific sa fie uscat pamantul cand le ud, ma gandesc ca nu sunt colembole, poate paraziti, idei? :(
 

adite

Active Member
Trebuie sa schimbi substratul cu unul nou care sa contina mult perlit si sa plantezi violeta intr-un ghiveci mic.
 

doina

Member
Cea care zici ca e neudata de o luna si are substratul inca umed are cu siguranta probleme cu radacinile.
Neaparat umbla in ghiveci sa vezi cum se prezinta si schimba-i substratul.
 

Mihaella

Member
O sa ma uit maine la radacini la cea neudata de o luna. Intrebarea urm ar fi ce fac cu celelalte doua? Abia ce le-am cumparat de o luna :(
 

calena

New Member
Buna ziua tuturor.
Plantuta din poza nu este bolnava, arata chiar bine (in opinia mea). Probabil ca a avut ceva apa pe frunza cat a fost mai mica/prea mult ingrasamant daca ati folosit/arsura de soare. Eu as taia frunza respectiva si pe cele micute de la baza astfel incat planta o sa fie mai aerisita si se va dezvolta frumos.
ps: nu m-am prezentat inca dar am ceva experienta cu violetele - au fost prima pasiune :D
:rose: :rose: :rose:
 

doina

Member
Nici eu nu cred ca sunt arsuri mi se pare mai mult ca la un moment dar a fost o gaza pe acolo care a ciupit acea frunza :? .
Ar trebui sa separi puii din acel ghiveci pentru ca sunt destul de mari si au deja rozetele strambe, dar isi vor reveni.
Daca vrei sa folosesti acelasi tip de ghiveci sa-i pui pe fund un strat destul de generos de bucatele de polistiren sau bile de argila pentru ca este prea inalt pentru violete.
 

Mihaella

Member
Multumesc de sfaturi. O sa mut rozetele separat, o sa caut si ghiveci mai putin inalt decat cel in care este. Am o alta intrebare, frunzele se pot pleosti pt ca s-au inmultit foarte tare in ghiveci? Am una asa, nu I-am mai rupt din frunze de luni, ii mergea super, dar acum are frunzele pleostite. Am pus poze cu ea http://MihaellaM.sunphoto.ro/violeta_cu_frunzele_moi. Prima poza e inainte, urm doua dupa ce am mai curatat-o putin.
 

calena

New Member
Categoric da. Planta este mult prea incarcata. Atat timp cat frunzele sunt ferme si nu moi, nu aveti de ce sa va temeti. Trebuie doar sa o mai aerisiti nitel la frunze. Din experienta am vazut ca daca planta este mereu curatata de funzele bazale infloreste mai bogat si pe termen mai lung. Eu lasam doar randul de frunze care aveau florile, restul de sub ele mereu le curatam. Infloreau abundent fara sa folosesc vreun ingrasamant. ;-)
 

doina

Member
De multe ori inmuierea frunzelor mai vechi este un semn ca violeta nu are radacinile in perfecta stare adica o parte din radacini sunt putrede si planta nu reuseste sa se hraneasca corespunzator.
Cum a spus si Calena, este bine si pentru planta sa rupem frunzele bazale pentru ca o stimulam sa produca flori si frunze noi.
 
Sus