probleme cu violetele

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Pe mine m-a urmatit mereu problema luminii, ba a fost prea putina, ba a fost prea multa.
Stiam ca violetele mele au prea putina lumina in comparatie cu nevoile lor. De curand am facut niste modificari prin apartament si le-am adus mai aproape de fereastra. Orientarea este S-V. Mi se pare ca se simt bine, parca frunzele au devenit mai verzi (inainte erau cam palide) si chiar ca au mai crescut, dar de curand constat ca unele frunze s-au inrosit. Nu par arse ci doar pigmentate. Chiar si frunzele nou aparute sunt rosiatice. Vorbesc aici despre pui, violetele adulte nu au problema asta. Sa fie prea multa lumina si sa le mut sau sa fie doar o faza de adaptare a lor la noile conditii? :gandit:

 

doina

Member
Rux, nu e nicio problema ca s-au colorat frunzele. Sunt unele varietati care au frunzele mai inchise la culoare.
Ce varietati sunt cele care iti dau de gandit ?
In general cand este prea multa lumina petiolurile se scurteaza si planta este indesata sau poate sa-si ridice frunzele pentru a-si apara centrul de crestere
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sunt Pueblo, Taffeta Blue, Ness' Orange Pekoe, Lyon's Pirate Treasure, plus puii no-name. Ale mele au toate petiolul lung fiindca pana acum nu prea aveau lumina destula. Insa dupa mutarea mai aproape de fereastra au inceput sa creasca mai repede. Chiar si petiolul s-a inrosit. Probabil ca bietele de ele abia acum intra in normal :giggle:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A trecut si prin socuri de udare. Echilibreaza udarile, uda cam la 4 zile pana iese apa prin gaurile de la baza.
Am patit si eu asa cu ale mele. Nu e grav, se recupereaza.
 

Chiharu

Member
Buna tuturor, am si eu o intrebare legata de o violeta. Am primit in grija violetele mamei pentru vreo doua saptamani si una dintre ele arata asa:http://chiharu.sunphoto.ro/2015/102992051
Nu stiu exact de cat timp au inceput sa nu ii mai creasca frunzele din mijloc, problema e ca de cateva zile s-au pleostit cele de pe margine. Nu stiu daca e prea multa sau prea putina apa, fiindca celelalte nu au nici o problema. Toate stau in geam la o camera care are si balcon, deci ma dandesc ca nu e de la soare...o avea ceva daunatori sau paraziti de nu mai creste??? Nu stiu sigur ce e de facut, poate ma puteti ajuta cu vreun sfat. Va multumesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna, violeta aia a fost udata gresit, pe frunze. Violetele se uda punand apa in tavita lor :-). Si la cum arata pare sa aiba ceva acarieni asa ca ar trebui stropita cu un acaricid gen Nissorun.
 
Sus