Probleme la violete

andreiacamelia

Active Member
Buna ziua. Am vazut ca dna Cornelia are o colectie impresionanta de violete. Adevarate frumuseti. Am si eu cateva, dar nu stiu ce s-a intamplac ca de la un timp s-au uniformizat la culoare cele pe albastru. Ca sa zic asa cred ca s-au corcit. Ma paote ajuta cineva cu niste sfaturi?
 

angela draganoiu

Active Member
daca s-au "corcit" cum le spui tu nu mai ai ce le face vor ramine asa. asta inseamna ca pe cele in 2 culori le-ai obtinut din frunze ori astea, bicolorele, ca sa-si pastreze caracterele trebuie inmultite din pui. acum sa-ti spun ca am patit si eu sa cumpar o violeta in 2 culori, era alba cu marginile tivite cu albastru, si s-a transformat in albastru toata floarea. nici la a 2 a inflorire n-au mai aparut florile alba cu ............... mai am una cumparata impreuna cu cea cu albastru, asta e alb cu mariginile tivite cu roz, care si-a pastrat culorile. cine sa mai stie cu ele :? se pare ca pamantul influenteaza schimbarea culorilor.
 

doina

Member
Culoarea este influentata si de intensitatea luminii si caldura , poate la viitoarea inflorire vor face flori asa cum au fost cand le-ai cumparat .
 

andreiacamelia

Active Member
Violete

As mai avea o problema. Am cateva violete care nu vor sa faca flori. Ma puteti ajuta cu sfaturi? Au fost pui care ar fi trebuit acum sa faca floare. Oare le lipeste ceva?
 

doina

Member
Pentru ca violetele sa infloreasca au nevoie de lumina buna si substrat schimbat la 6 luni sau ingrasamant pentru plante cu flori . Poti sa le uzi cu apa+ingrasamant la fiecare udat cu conditia ca ingrasamantul sa-l diluezi de 4 ori mai mult decat scrie pe flacon .
 

emeclau

Active Member
Doina, asa este :D
ar mai fi o eventuala cauza , daca au fost mutati in ghivece mai mari ( si eu mut puii, odata ce cresc) , phosforul ,care e vinovat de producerea tijelor florale si care e responsabil si pentru sustinerea si ramificarea radacinilor, se va concentra in radacini :incapatanat:
vei vedea ca pana nu se umple ghiveciul de radacini, nu va inflori :wink:
stiu, pentru ca si eu astept sa imi infloreasca cele pe care le-am mutat in ghivece mai mari ...si mi-am dat seama ce se intampla :idea:
 
Sus