Probleme putrezire Stapelii - Ajutor!

vigaruviany

Member
Ziua buna la toti,

Am si eu o mare rugaminte la domniile voastre: comunicati-mi si mie un insecticid mai puternic decat Mospilanul pentru daunatorii din pamant.

De cateva saptamani ma confrunt cu putrezirea Stapeliilor, dar si a altor suculente, datorita unor insecte minuscule albe care tot misuna prin pamant si care nu sunt deranjate de Mospilan in concentratie de un plic la 2 L de apa :cry:

Mentionez ca substanta obtinuta am folosit-o la udat, nu doar stropit suprafata pamantului, pentru a ma asigura ca ajunge in tot pamantul, deoarece aceste insecte nu stau doar la suprafata, ataca partea din pamant a plantei si le-am gasit chiar si in mijlocul ghiveciului, ca adancime.

Astept cu mare nerabdare sfaturile voastre!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acelea sunt colembole dar nu ele provoaca putrezirea. Practic ele se hranesc cu ceva ce este deja putrezit. Rareste udarile si verifica fiecare planta in parte si starea radacinilor. La nevoie re-inradacineaza-le.
 

sicora fabian

Active Member
Pentru daunatorii din sol foloseste Nematorhin.
Dar aplica sfatul Corneliei in intretinere, umiditatea mare duce la putrezirea tuturor plantelor, nu doar a suculentelor.
 

vigaruviany

Member
Nu cred sa fie de la apa, le ud o data pe saptamana si atunci putin. Au disparut pana si musculitele negre, prezente in numar mare in perioada cand udam mai abundent.
 
Sus