Propagare din frunze. Begonia rex.

veretregn

Active Member
Am pus intr-o tava niste frunze de begonia rex, de sedum si de vileta africane si inca altele.

Un alt experiment reusit.

Cum am facut? Nu m-am agitat.

Am facut un amestec de 1/3 vermiculit cu 2/3 pamant steril pentrubutasi si insamantare. L-am udat. Am folosit un cutit ascutit pe care le-am dezinfectat repetat si am astetat. 3 luni sa fie?! Am mentinut substratum umed, doar umed...

Plantele au stat pe pervaz la temperaturii oscilatorii intre 14 si 22 de grade. Nu le-am adapostit de soare direct, insa nici nu a fost o problema avand in vedre climatul de aici, in timpul iernii...

Begonia rex






plantuta asta amarat de begonia a aparut dintr-o frunza, care, spre deosebire de celelalte s-a uscat in prima luna. Nu am facut nimic, am lasat lucurile sa decurga in voia lor, desi am avut grija sa nu apara mucegai. insa nu am folosit nimic impotriva mucegaiului; Noroc; Nu a aparut si acum o noua amarata.



In centru este o planta gri. In planul apropiat coltul stanga jos se vede o frunza care nu este bine focalizata. Din frunza slab focalizata a dat plantuta.



Plantuta aceea din mijloc (de mai sus) este dintr-o funza a lui asta (de mai jos):




Restul sunt violete africane si inca una cu S insa nu imi vine acum. AU radacini, insa nu dau semne de plante noi.

Rabdarea este o virtute!

Scuze pentru ortografie... si exprimare.
 

emeclau

Active Member
imi place sa citesc despre experimentele de pe aici 8)
insa,Horea, ce Doamne iarta-ma i-ai facut frunzei de violeta de ii trebuira 3 luni sa iasa ceva...sau daca am citit eu bine, de fapt inca nu au iesit puiutii??
cred ca ai pus frunzele pe langa marihuana , hm??? :idea: :rofl: :rofl:
 

gabi d

Member
Plantutele tale sunt foarte aratoase! 8)
Multa bafta in continuare cu experimente cat mai "traznite" :)
 

veretregn

Active Member
emeclau a spus:
imi place sa citesc despre experimentele de pe aici 8)
insa,Horea, ce Doamne iarta-ma i-ai facut frunzei de violeta de ii trebuira 3 luni sa iasa ceva...sau daca am citit eu bine, de fapt inca nu au iesit puiutii??
cred ca ai pus frunzele pe langa marihuana , hm??? :idea: :rofl: :rofl:
nu i-am facut nimic. asta cred este problema. desi astazi am vazut ca face ochi...
 
Sus