Prosteli nevinovate

vali

Active Member
Moderator
Nu am pus sarma, pentru ca mi se pare inutila. In conditiile in care scoarta lipseste de jur imprejur pe o distanta de 3 cm iar stratul de cambium este bine curatat, ce rost are sa mai pun un inel de sarma?!? In plus, am "muscat" superficial si din stratul de xilem... Deci, riscul unei punti intre marginile inelarii este practic inexistent. Folia mentine umiditatea mai constanta fara a fi eu nevoit sa verific des si sa aduc corectii, dar are si rol de fixare a vaselor cu substrat. Miscarea accidentala a plantei mama se transmite in substratul pus la marcotaje iar acest fapt inhiba aparitia radacinilor. Niciunei plante nu-i place sa i se miste pamantul sub picioare.
 

vali

Active Member
Moderator
Rafturile balconului au inceput sa se umple de frunze. E totusi primavara, deh, chiar daca-i cam fitzoasa.
Plutonul de mini-ulmi nu face exceptie si trage tare. La unele exemplare a trebuit deja sa intervin.
Bobitza nu e printre cei tunsi pentru ca a infrunzit mai tarziu si da semne c-ar vrea sa renunte la o ramura (prima de jos, normal!), dar misca si el pe-acolo
Restul trupei (cu exceptia unuia care abia acum a deschis muguri) a trecut pe la frizer.
Inainte si dupa
 

sicora fabian

Active Member
Cu teii ai lucrat, Vali?
De trei ani ma muncesc cu unul prin taieri succesive (avea trei ani cand l-am "arestat"), inca este in sol si anul acesta, dar nu cred sa-l pot tine sub 60 - 70 de centimetri. Ai vazut mai mici?
Fiind inca in sol, nu-i pot cere frunze si internodii mai mici . . .
Sanatate lui Bobita! :D
 

vali

Active Member
Moderator
Cele mai mici frunze de tei pe care le-am intalnit (ma refer la copaci normali, nu miniaturizati):
Poza e facuta cu telefonul, undeva pe Splaiul Unirii. Sunt mai multi tei plantati la rand, au maxim 10 m inaltime (cei mai multi nu depasesc 5-6) si toti au frunze asa mici. Se vede ca sunt mature, deja sunt prezente si florile...
Dac-am lua in calcul o reducere a frunzei cu 50% fata de cat e acum, cred ca ne putem incadra fara probleme la un copacel de max. 40 cm.
Deci, se poate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu cred ca merg , de ce zic asta , la noi , Orasul celor mii de tei , se tund periodic si am in fata magazinului vreo 20 , cand ii tunde si nu e ceva prea drastic astia sufera la greu, daca scapa abia dupa 2 ani vezi ceva si doar ca le coafeaza sa nu dea cu "parul" in cabluri
 

vali

Active Member
Moderator
Cu toate astea, imaginile de mai sus contrazic! Exista bonsai din tei.
Pot fi obtinuti mai greu sau mai usor (nu stiu, inafara de ceai n-am nici o legatura cu teiul :) ), dar daca cineva a reusit, e clar ca se poate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , nu e rau . E chiar frumos sa simti parfum de tei(minus cleiul ala de la flori ) chiar pe balconul tau :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Acu'... si daca nu-nfloreste teiul din vas, iei un deodorant de camera cu aroma de tei si te-ai scos :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
neeah , ca ala cu miros de brad ... daca nu ai sti ca ai dat cu spray ai zice ceva de bradul din casa :rofl:

te gandesti sa faci unul?


La cais mi se usuca extrem de repede solul , nu se plange de nimic , inca , dar daca plec 2 zile de acasa va fi greu , cred ca trebuie dus la umbra sa reduc evaporarea
 

marq

Member
Dar daca pui folie la suprafata pentru a opri evaporarea ar fi o problema? Unii copacei de prin magazine am vazut ca au un fel de pasla, e doar decorativa sau are rol de a retine umezeala si a nu lasa pamantul sa fuga?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am o planta de pe la baumax care cred ca a fost "polenizata" cu ceva fire de iarba la baza si din cauza ghiveciului mic nu au crescut mai mult de 5 cm


Ieri am fost la Releu si am ales doua plante drept teste , una un porumbar mai "chisat" ca era in pietre crescut si inca o planta care e si pe la noi pe aici cu frunzele alea albicioase si florile puternic parfumate
 

marq

Member
Sunt curios sa vad daca ti se prind copaceii.
Ce planta, salcioara? cea cu flori marunte galbene?
 
Sus