Prosteli nevinovate

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cand eram mic mancam fructele si semanau cu masline , initial l-am vrut pentru a altoi un maslin normal pe el , imi infloreste bine dar nu fructifica mai deloc , probabil ca si chiar daca se afla in ghiveci mare nu e acelasi lucru .

Dar cand am gasit paducelul l-am pus in 2 pozitii , si cea de bonsai ... :)
 

marq

Member
Dane nu am inteles ce pe ce ai alotit pana la urma, maslin pe paducel? :)
Da, creste repede aceasta specie si de aia si obtii rezultate mult mai repede decat la altele.
Pe unde stau e plin de salcioara (salcie mirositoare am mai gasit ca denumire), Dan stie, dar parfumul florilor imi creaza o stare de alergie, nu-l suport.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu nenea , am fost la pestera sus la Releu si pe poteci am gasit un , scuze , un porumbar si daca tot eram in zona am zis in mintea mea , oare salcioara pentru ca face fructe ca maslinul si cu aspectul foliar ca maslinul nu o fi bun la altoit pe el?

Daca nu va merge ...un bonsai s-a nascut duminica :rofl:
 

marq

Member
Sa fie sanatos, sa ne chemi la botez... bineinteles ca asteptam sa dai si de baut.

:idea: pana la urma... o sa incerci sa mai altoiesti ceva pe salcioara?
 

vali

Active Member
Moderator
In ultima perioada nu am mai avut timpul necesar sa-mi supraveghez pomisorii asa cum obisnuiam. In plus, a mai aparut si o familie de grauri cu un etaj mai jos de mine. Si-au facut cuib pe suportul unui aparat de aer conditionat. E ciudat, pentru ca stiu ca-s pasari gregare, formeaza stoluri mari si nu-mi amintesc sa le fi vazut cuibarind prin oras.
Sunt ca hunii! Fac raiduri sistematice prin plantele de pe pervaz, de obicei tufanelele sotiei fiind cele mai vizate.
Dar, vad ca au inceput sa prinda si gustul ulmilor mei.
Luna trecuta, au dat iama-n siberianul shohin care a ajuns sa arate asa N-am mai putut pastra decat atat Acum s-a mai implinit, a infrunzit si isi revine. O ramura principala insa, a fost definitiv pierduta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca din picaj , eu am probleme la fructe dar niciodata nu au atacat plantele de ghiveci.
E pacat sa irosesti munca si sa o iei de la capat
 

vali

Active Member
Moderator
danero2004 a spus:
eu am probleme la fructe dar niciodata nu au atacat plantele de ghiveci.
Pai la tine au de unde alege. Dac-as fi graur, intre fructe si frunze de ulm si eu le-as prefera pe primele. Asta stiam si eu, ca distrug cirese, visine, struguri... da' astia-s grauri de Bucuresti, amesteca frunza de tufanica cu cea de ulm si-o trag pe nas sau o fumeaza ca pe etnobotanice.

Povestea a inceput anul trecut, cand a aparut perechea de grauri si si-a facut cuib intr-o scobitura din peretele blocului, la un suport de aer conditionat. Eu stau la et.8, aparatul in cauza e la 7. Au ouat, si-au crescut progeniturile, dar parca anul trecut n-au fost atat de stricatori... rupeau mai mult din ciorchinii cu seminte de ulm din fata blocului si rar cate-o frunza din tufanelele nevesti-mii. Dupa ce au iesit cu puii la zbor, au disparut.
Anul asta, insa... dezastru! Nu stiu daca e aceeasi pereche sau daca sunt pui din anul trecut, dar cand au aparut a stiut tot cartierul! Au fost dati cand am surprins pe cate unul cum se aseza pe un ienupar si smulgea frunze pana-si umplea ciocul. Si le baga in c... probabil, ca de mancat nu cred. Alta data mi-a aparut unul la geam cu ciocul plin de petunii. A mai rupt si de la mine doua frunze de ulm, ca sa fie buchetul complet.
Dar adevarata problema a inceput dupa ce au iesit puii la zbor. Pentru ca anul acesta n-au mai plecat! Asa ca acum sunt 5 (parintii + 3 pui) grauri care apar ca escadrila de vanatoare si fac ravagii!!! Si culmea, din 3 ulmi si 5 ienuperi pe care-i aveam afara, intotdeauna tabarau pe aceleasi plante: ulmul din poze si 2 ienuperi (plus, tufanele dupa gust). E-adevarat ca-n ultimul timp s-au mai rarit raidurile aeriene, dar asta dupa ce am bagat in balcon plantele jumulite.
In fine, cred ca incalzirea asta globala a tampit si animalele! :)

Iar treaba cu pisica nu tine: il am pe Gheru care e pasarar din nastere, dar degeaba injura graurii la fereastra. Daca nu stie sa zboare, tot degeaba!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pune o plasa de pasari pe zona de balcon , aerul circula la fel si soarele dar pasarile nu

ciudat , la mine doar ce se misca pisicile prin curte ca randunelele si graurii dau alarma si "pastreaza distanta"
 

vali

Active Member
Moderator
Nu, nu m-ai inteles. Balconul e balcon, n-am probleme acolo. Ceea ce se petrece cu graurii se petrece efectiv afara, pe pervazul ferestrelor de la camere. N-am ce plasa sa pun acolo...

Dar, poate c-o sa-mi iau pusca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ah , credeam ca eu balcon deschis , si pe pervaz se poate face ceva dar ar arata cam uratel , cred ca puscociul e mai indicat.... :cool:

Sau prastie cu bolduri ...! :tavalit:
 

marq

Member
Se vede ca s-au adaptat de anul trecut si pana acum. Poate sunt prea lenesi sa mai coboare pana in fata blocului si se multumesc cu ce au la indemana.
Eu iti propun sa le pui in fiecare dimineata cate un castron de cirese.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
zicea tata ca ar fi de mancare ... si la cati sunt toamna pe langa via mea ...cred ca o pun de o friptura :rofl:
 

marq

Member
Marius... e frumos asa, taman in post, imi saliveaza cugra, bine ca n-am de unde prinde.
Stiu ca-i mai prindeau pe camp cu plase inalte, cum sa nu fie buni, in afara de cioara taote pasarile sunt bune :)
 
Sus