Pseudobulb

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Chiquitita

Member
Ciao! Aveti idee de ce se "stafidesc" pseudobulbii la miltonia mea? Nu au pete. O ud cam o data pe saptamana.
 

angela draganoiu

Active Member
uita-te URGENT la substrat. poate sa fie compus din acel burete care absoarbe multa apa si nu o cedeaza, eu am patit-o, si or fi putrezit radacinile. este pus de producator pt ca miltonia e o orhi cam setoasa si ca sa reziste pina la cumparatorul final ..............
 

Chiquitita

Member
am inteles, cand ajung acasa asta o sa fac primul lucru, o sa verific radacinile! Multumesc! Va tin la curent!
 

Chiquitita

Member
Am revenit cu poze. Ce am gasit la radacina orhideelor m-a bagat in ceata. Poate ma lamuriti voi despre ce este vorba:
NR 1

NR 2


Si daca tot am probleme cu orhideele mele, vi-l arat si pe Arlechin care nu a mai vrut sa deschida nici un boboc :(

NR 3


Sunt foarte trista! Va rog ajutati-ma cu sfaturi pentru ca nu as vrea sa le pierd.
 

oncilica

Member
cam acelasi lucru ( chiar mai rau) am gasit eu la radacina orhideelor mele . Ai facut bine ca ai umblat la ea!
in ceea ce priveste arlechinul, poate a suferit o schimbare, o fi stat in frig sau in curent... radacinile si planta in sine arata bine
(parerea mea)
 

Chiquitita

Member
Chestia aia era tare umeda si seamana ca si textura cu talasul. M-ai am o nelamurire: ar trebui sa le schimb ghiveciul?
Au radacinile foarte dese si aproape ca nu mai incap in cele vechi. Pentru a face asta am luat deja ghivece noi dar din plastic maro, un pic inaltute. Ce parere aveti? sunt ok?
 

angela draganoiu

Active Member
acel rumegus se pune la miltonii in special pt ca este o planta careia ii place apa, si, ca sa nu moare de sete pe drum, are acel rumegus. ale mele au avut si un burete verde-albastrui care retine apa si nu o cedeaza. eu nestiind le-am udat si ............. s-au dus in raiul miltoniilor.
acelasi burete am gasit si in ghiveciul unui anturium.
eu as muta orhideele intr-un ghiveci cu substrat nou din putin pamint de orhidee, scoarta mai multa si putin perlit si n-as mai uda-o cam o saptamina. dar mai intii as usca radacinile pe un ziar, un servetel. nu stiu daca trebuie un ghiveci mai mare :? dar daca zici ca nu mai au loc radacinile atunci pune unul dar nu cu mult mai mare decit cel initial.
 

Chiquitita

Member



Asa arata una din ele, cealalta e la fel, Cand am vrut sa le pun la loc, nu au mai incaput asa cum am dorit. Sunt tare inghesuite, e normal? Sunt ghivecele in care le-am achizitionat.
 

angela draganoiu

Active Member
miltoniilor nu le trebuie ghiveci transparent se poate si in ghiveci "mat'.
sa spun cinstit nu stiu daca e normal cu atitea radacini dar cred ca planta e matura. pune-o intr-un ghiveci mai mare cu substrat nou.
acel amestec de burete, rumegus si alte materiale se pune pt ca planta sa nu sufere din lipsa apei de la producator pina la cumparatorul final. am spus asta si colegilor mei de serviciu.
 

IULIA

Active Member
rumegusul e spraghnum. adica muschi natural. care, asa cum face orice tip de muschi apare in conditii de umezeala si o mentine.
parerea mea e ca orhideele aduse la noi, si asta in general, fara nici o exceptie ca si specie, sint pt a supravietui pe perioada infloririi si nu se adreseaza crescatorilor.
din aceasta cauza apar ghivecele mici, neincapatoare, buretii, muschiul..etc.
dac doriti sa le cresteti toate chestiile in plus in substrat, adaugate pt a mentine umezeala, trebuie inlaturate.
 

IULIA

Active Member
mi se pare totusi ca acest subiect a fost deschis cam ...pe linga subiect. totul putea fi discutat la probleme...unde de altfel s-au mai discutat.
astept si parerea altor moderatori... :?
 

Chiquitita

Member
Imi cer scuze, eu am deschis topicul pentru ca nu gaseam nicaieri ceva despre pseudobulbi. Eram ingrijorata, nu ca acum mi-a trecut, de faptul ca pseudobulbii a doua dintre orhideele mele, au inceput sa " capete riduri". Se pare ca e o problema generala avand in vedere ca plantele sunt specii diferite, si doar am cerut ajutorul, pentru a afla cauza.
 

marean

Active Member
IULIA a spus:
mi se pare totusi ca acest subiect a fost deschis cam ...pe linga subiect. totul putea fi discutat la probleme...unde de altfel s-au mai discutat.
astept si parerea altor moderatori... :?
Ai dreptate Iulia,subiectul a tooot fost dezbatut pe la topicurile orhideelor cu psbulbi . Poti selecta informatia adunata si sa o plasezi lla miltonia si phalaenopsis :wink: .
Chiquita,nu-ti face probleme,se mai intampla sa nu gasesti ceea se-ti doresti cand esti in graba !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus