Pui de cactusi obtinuti prin insamantare

diana999

Active Member
au aparut puncte mici si albe pe pamantul din pahar.au germinat cateva semintze.o data am deschis cutia de platic,pt a scoate 2 pahare cu semintze care germinasera si trebuiau aerisite.in locul lor am pus 2 pahare cu notocactus care n-au germinat deloc pana acum[din 16.01].ce-i de facut?
 

Magdolna

New Member
Buna, Diana!

Nu imi dau seama ce ar fi punctele mici albe. Daca nu ai sterilizat paharele si solul, s-ar putea sa fie mucegai. Uita-te cu lupa, poate iti dai seama. Daca este mucegai, scoate imediat paharul la aer, si stropeste-l cu fungicid. In ceea ce priveste notocactusii, abia au trecut 2 sapt., sa ai rabdare pt. ca vor germina. Pana acum unde le-ai tinut, daca numai acum ai pus in cutia de plastic? Noto germineaza un pic mai greu, dar sigur vor iesi.

Magdolna
 

diana999

Active Member
buna Magdolna,
pana acum notocactusii erau si ei cu alte 2 pahare intr-o alta cutie si pt ca germinasera mai repede am facut schimb de pahare.precis nu le-a placut ca i-am mutat.trebuia sa-i fi pus separat.
 

diana999

Active Member
dupa acest experiment m-am ales cu catziva pui de cactusi.cum trebuie sa-i ud?pamantul s-a uscat deja.
 

Magdolna

New Member
Buna, Diana

Udarea se face prin absorbtie, de jos ( ditr-o tavita) cu apa de ploaie fiarta si racita.

Magdolna
 
Sus