Punica granatum...ce a patit???

fixpix

Active Member
AM cativa punica prin gradina.
Unul, mai la umbra nu da nici un semn.
Acestia doi, unul langa altul, deci probabil si aceleasi conditii (si dimensiuni) au iesit din iarna in mod diferit.

Daca e din cauza frigului inseamna ca in fiecare primavara da de jos?
Ce fel ce punica sunt? O sa apuc sa-i vad macar infloriti?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Calin, cel care a dat de jos nu va inflori...punica infloreste pe lemn vechi. Asa ca al doilea probabil iti va face flori! Ciudat ca unul langa altul si ala a luat-o de jos :? De obicei din cauza frigului fac chestia asta...Am si eu unul, si al meu a dat tot de jos, dar al meu e plantat din toamna, a fost dezradacinat si replantat, astept sa vad ce face la anul...
 

fixpix

Active Member
aha. nasol oricum ...
ca nu cred intr-o vara si toamna sa creasca destul de bine ca sa-i reziste lemnul...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Rezista mai bine daca-l pui intr-un loc ferit, langa casa sau, oricum, undeva unde sa nu fie in bataia tuturor vanturilor. Daca nu e iarna geroasa, rezista lastarii asita de anul asta. Da' calculeaza ca-i de zona 7, ca temperatura. Eu am vorbit cu cineva care are multi punica, unii minunati, cu floar bicolor si a zis ca-mi inradacineaza un butas, dar cred ca-mi iau gandul, la mine de obicei mai frig ca la tine, numa' o sa ma-nervez daca ingheata si-o tot ia de jos pana la pastele cailor :evil:
 

riana

Active Member
si prietena mea avea unu foarte mare care era superb cand inflorea si anul acesta a inghetat de jos de la prea multa umezeala.
 

fixpix

Active Member
Mda. Intreresant. Pai... nu stiu ce sa zic. Mai am 1 in aceeasi locatie cam la 3-5 m distanta, si ala e tot OK.
In gradina din curte, mai ferit dar mult mai la umbra am avut inca 1... ala nu mai da absolut nici un semn de viata.
Cei 2 din poze intr-adevar sunt cam supusi intemperiilor - nici un fel de protectie. Dar nu cred ca au prea multa apa...
 
Sus