Radistim (stimulator de inradacinare)

A

Anonymous

Guest
:rofl: ...nu m-am gindit la ea.
Nici nu aveam cum, deoarece o foloseam pina acum 2-3 ani, la "extirparea" dicotilelor de la gazon.
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca da, totusi n-ar strica sa explicati dvs. Daca nu este asa cum stiu eu, imi corijez informatia si o stochez ca lumea, apoi invata ceva nou si colegii nostri.
Sarea DMA o folositi pe post de Radistim ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salcie zic eu ,care e cel mai natural stimulent radacinos


Chimical , ma gandesc la Clonex ....dar memoria imi zice ca exista si ceva produs din ceva alge dar nu pot sa ma pronunt :roll:
 

Aura

Member
...si cat costa acest Razormin? pe site-ul indicat nu era trecut un pret.
...si inca ceva,lamuriti-ma, va rog, cum adica salcia - natural stimulent radacinos ?
Multumesc.

Aura
 
A

Anonymous

Guest
Are dl Danero o teorie fantezista si tare optimista despre efectele benefice ale salciei.
Pesonal, ca si multi altii, nu cred in ea, in gradina nu-i timp de joaca cu crengutele.
La intrebarea dvs, nu va pot raspunde, preturile practicate catre mine nu sint valabile si pt. dvs.
Sunati-i miine, dupa ora 8.30-9, la Holland si va vor spune ei repede.
 

sicora fabian

Active Member
In concentratia din erbicid produce o crestere si multiplicare exagerata a celulelor, de unde si aspectul lor rasucit dupa aplicare.
In ppm-uri, este stimulator rizogen.
Cand ati lansat provocarea, nu m-am gandit la un produs comercial ci la un inlocuitor, asa cum s-a gandit si Dan!
Probabil noi suntem mai conservatori si trecem cu greu la alte produse! :D
 
A

Anonymous

Guest
Ciudat, deoarece eu sint mult mai in virsta ca voi.
Stiind ca tot timpul apare cite ceva pe piata, i-am rugat pe toti furnizorii traditionali ai nostri sa ne comunice noutatile.
Insa produsul recomandat de mine nu este chiar nou. Il folosesc marii agricultori dar si horticultori. Sint ponderat cind afirm despre Razormin, ca-si merita pe deplin banii si...faima.
Acesta combinat cu un alt produs (stimulator de crestere foliar), duc(e) la rezultate spectaculoase.
 
A

Anonymous

Guest
Ei nasol...... :rofl:
Da' cu ingrasamint lichid nu-i nashpa ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De ex e primul stimulator care de intra in bataie cu Universol de la Scotts pe care nu i-as schimba ptr nimic in lume (inca) datorita Cu si altor compusi care dupa Razormin nu pot fi asociate ca provoaca fitotoxicitate
 

sicora fabian

Active Member
Uneori (este aproape o exceptie), folosesc foliar la butasii in curs de inradacinare. Doar uneori!
In schimb, il folosesc regulat la butasii de conifere (in concentratie la jumatate, este mai mult un sprit).
La acest lucru te refereai Dan, la suprapunerea foliarului peste rizogen?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu oricare din cate vad

"Nu este compatibil cu produse ce conţin sulf, cupru, uleiuri minerale, deoarece poate favoriza acţiunea chimică şi induce fitotoxicitate"
 
Sus