Radistim (stimulator de inradacinare)

victoria222

Active Member
Aura, langa piata Matache, pe calea grivitei, e o fitofarmacie( vizavi de fostul club The Jack) Acolo au Radistim cu 4 lei plicul. Eu am cumparat dar am uitat de el si nu l-am folosit inca :oops: Dar mie mi s-au prins toti butasii pe care i-am pus in timpul verii fara nici un fel de hormoni. Problema este cum ii trec prin iarna? Dar asta e alta discutie :D
 

Aura

Member
Multumesc frumos pt raspuns ! :D de ce iti face probleme...? din cauza spatiului ? si la mine e problema aceasta cu spatiul..nu stiu cum o sa le impart prin casa la iarna.

Aura
 

victoria222

Active Member
Cu multa placere!

Nuuu. ca nu sunt plante de interior. sunt toate de exterior si vor trebui sa treaca cu eroism prin prima iarna din viata lor. Imi fac griji pentru ele pentru ca sunt foarte mici si nu stiu daca sunt pregatite pentru ger...dar asta e..voi vedea, si voi invata ;-) asa capeti experienta. Unele le-am pus la inradacinat pre tarziu si sunt inca fragile in prag de toamna (hortensii), acestea le voi pune in beci, desi e intuneric, acolo nu vor ingheta (in gradina nu cred ca au nici o sansa sa iasa din toamna)
 
A

Anonymous

Guest
@Aura, sinteti in eroare...va privesc cu toata simpatia, dar nu aveti dreptate.
Banuiesc ca la mine face-ti vorbire, referindu-va la reclama mascata sau nu.
Poate o sa fiti buna sa observati ca eu postez informatii reale, postez link-uri, indic atunci cind stiu, persoane si numere de contact.
Toate aceste informatii pentru ca celui interesat sa-i fie cit mai usor. Sa acheseze la informatii cit mai "curate" si nealterate de folclor. Sa cumpere un "produs" care sa aiba cel mai bun raport pret-calitate.
Nu tin nimic secret, nu spun ca trebuie fac "tratamentul de toamna" fara a indica cu ce si cum.
Incerc sa transmit valori.
Reinterez: nu pretind ca am dreptate, ca ceea ce spun eu este "calea".
Nu sint omniscient !
Inchei prin a-mi cere scuze ca am fost "off-topik" si prin a arata inca odata ca Radistim-ul nu are o acoperire comfirmata (viabila) in gradina. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aura aici are dreptate Noidoi+ , nu a sugerat ce sa alegem doar a zis ce foloseste el in experimentele facute


In alta ordine de idei ai zis ca ai jumulit coaja de pe crengi , pai tocmai acolo sunt auxinele necesare inradacinarii , crengutele tinere se jupuiesc doar de frunze nu si de coaja , si ptr rezultat mai bun se pot taia cat de lungimea unui chibrit

succes
 
A

Anonymous

Guest
@danero, multumesc....dar noi nu facem experimente. :D
Am obtinut referinte despre produsul respectiv, l-am aplicat si am urmarit atenti ce se-ntimpla. Nu am uitat ca sa pastram si citeva exemplare martor.
Concluzia: functioneaza!
"Auxinele" este un fitohormon, deci "auxina". :wink:
 

Aura

Member
Imi cer scuze pt interpretarea gresita . Nu va contrazic in ceea ce ce priveste aceste tratajente/ ingrasaminte pt plante. Nu cunosc dar vreau sa invat pt binele plantutelor mele...cu cat sunt mai multe pareri..cu atat mai bine, iar daca unii dintre voi puneti punctul pe i cu atat mai bine ! Imi cer scuze inca o data si va multumesc ca impartasiti aici din experientele voastre. :D

Aura
 
A

Anonymous

Guest
@Aura, ei nici chiar asa, toti mai gresim :rose:
Ideea este ca eu (noi) vrem sa dam o mina de ajutor. De aceea mai postez uneori si alte informatii lamuritoare.
Nu aveti de ce sa-mi multumiti.
 
A

Anonymous

Guest
Radi-Stim, este marca inregistrata, fabricindu-se in doua variante: pudra sau solutie. Este un bioregulator.
Se produce la Centrul de Cercetare-Dezvoltare pt. Biostimulatori "Bios"-Cluj Napoca.
"Preparatul se foloseste pentru inmultirea rapida a plantelor care se propaga pe cale vegetativa prin butasi ( vita de vie, plante ornamentale,flori, etc.) inclusiv a microbutasilor obtinuti prin culturi de tesuturi in vitro ".

Radi-Stim pudra se livreaza in doua variante:
-Radi-Stim nr. 1- pentru butasi ierbacei
-Radi-Stim nr. 2- pentru butasi lemnificati cu sau fara fungicid.
Produsul se livreaza de catre furnizor, in urma unei comenzi telefonice.Este exepediat numai cu posta obisnuita, achtindu-se prin ramburs.

Acealasi centru de cercetari, mai produce un bioregulator pentru prindere la plantare/transplantare a: puietilor de pomi fructiferi, plante ornamentale, arbori, arbusti, copaci maturi, vita de vie.
Transvital-"accelereaza si intensificacresterea sistemului de radacini secundare care au rol in procesele de absorbtie a apei si subs. nutritive, reducind perioada de soc."
 

cataliny

Member
Pana acum a-ti scris ce ar trebuii sa faca radistim-ul (nu si ce face) si parerile multora sunt altele, voi a-ti folosit si a functionat ca eu nu am inteles, a-ti scris atat dar ce era mai important nu, daca functioneaza sau nu. Aici era vorba despre pareri despre radistim de la cei care l-au folosit si nu din ce scrie pe prospect. Eu l-am folosit si sunt dezamagit.
 
A

Anonymous

Guest
Si eu sint nemultumit, am renuntat repede la el.
Insa exista un mic detaliu, din aceasta cauza am postat citeva informatii tehnice despre el. Nu am avut rabdare ca sa postez si instructiunile fabricantului (producatorul nu este "orisicine", face produse foarte bune)
Citindu-le realizezi ca acesta nu se foloseste oricum si oriunde, trebuiesc urmati niste pasi, respectate niste conditii.
Este posibil ca si din aceasta cauza sa apara multe esecuri.
 

sicora fabian

Active Member
Orice stimulator rizogen AJUTĂ înrădăcinarea, nu înlocuieşte tehnologia de înmulţire prin butaşi! Folosesc de mult timp Radistim şi sunt mulţumit (deşi am folosit şi alţii de care nu mă plâng)
 
A

Anonymous

Guest
Exact, cred ca si asta este ideea: nu face minuni, nu "lucreza" daca tehnologic s-a gresit ceva.
Cred ca si de aceea nu a dat rezultate peste tot. In definitiv, Bios este o companie (atentie: Centrul de Cercetari al Academiei Romane) de stat foarte serioasa.
 

Constantinb

New Member
@gty, pai....cred ca numai eu pot sa va spun, deoarece ceilalti doi domni nu stiu nimic despre el, asadar nici nu l-au utilizat, acum Daneuro fiind la faza de negare. :rofl:
Deci: se dizolava "substanta" in apa din stropitoare, apoi se toarna la baza plantei. Evident, pentru cine are dispozitivul "bypas", poate aplica si cu instalatia de irigat (nu prin aspersoare!). Solul trebuie sa fie umed.
1ml/L
In rest am postat link-ul de unde puteti afla totul, iar eu am povestit cite ceva despre ce-am abtinut (in mod real) cu el. Dl.Fabian, ar putea sa va comfirme cit de greu "se misca" buxusul. Razorminul este un produs profesional, de aceea nu se vinde in farmaciile fitosanitare. Puteti suna la firma si sa obtineti alte informatii suplimentare.
Bună, mă interesează dacă pot trece rădăcinile prin acest razormin înainte de plantare ,bineînțeles preparat 20ml la 10 l apa
 

gomez99

Well-Known Member
Puteti, si este util este sa udati de citeva ori si locul de plantare. Puteti folosi si Trainer sau Bionat, sint cam acelasi lucru, ultimul fiind romanesc si mai ieftin.
 
Sus