Recapitulare infloricioasa pe 2011 (violete)

angela draganoiu

Active Member
eu nu mai am ce sa recapitulez ca mi le-a ucis caldura de asta vara pe foarte multe. mai am 3 mari si late + pitica de la tine care sta sa infloreasca. ma uit la ele ca la nu stiu ce sa nu mai moara de caldura.
la vara va trebui sa le mut intr-o camera mai putin batuta de soare altfel nu voi mai avea violete.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superbe, intr-adevar! Imi reamintiti de ce mi-au placut prima oara violetele dintre toate florile!
Cel putin cele cu frunze variegate sunt favoritele mele (si am vazut la miha cel putin 5-6 varietati deosebite ca si la doina, primele doua violete de pe randul 2 sunt deosebite).
 

lelia

Well-Known Member
Prima dragoste ,nu se uita niciodata ... :wink:

Sunt deosebite colectiile voastre ! :visator:
 

miki70

Active Member
Foarte frumoase violetele voastre.
Violetele mele sufera foarte mult pe perioada verii deoarece nu am conditii sa le tin :( Nu am mai avut una inflorita de foarte mult timp. Trebuie sa-mi umbresc ferestrele, copertine sau bolte cu trandafiri/clematile. Mi-ar place un model de coperina mai micuta care sa aiba o prelungire pe care sa se catere trandafirii.
 

kerkyra

Well-Known Member
2011 a fost anul in care m-am indragostit de violete si am tot adunat. Din ce am, cele mai putin pretentioase si inflorite permanent au fost cele fara nume (roz, alba, mov) si dintre cele cu nume Bob Serbin, Midnight Treasure si Crimson Ice.
 

miki70

Active Member
kerkyra a spus:
2011 a fost anul in care m-am indragostit de violete si am tot adunat. Din ce am, cele mai putin pretentioase si inflorite permanent au fost cele fara nume (roz, alba, mov) si dintre cele cu nume Bob Serbin, Midnight Treasure si Crimson Ice.
Corina m-ai intrecut :wink: , cea alba e de la mine, nu-i asa?
Felicitari!
 

ena

Member
Superbe sunt toate! Felicitari!

Sper ca anul asta sa imi infloreasca si mie starterii. A durat ceva timp pana am reusit sa gasesc metoda de a le merge bine in conditiile pe care le pot oferi eu... (de cand am inceput sa folosesc pamant Compo cu perlit le merge bine)
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu, Miki, cea alba e de la o colega de serviciu, a fost o frunzulita. De la tine am multe altele, chiar una dintre favorite, Bob Serbin (nu e insa pozata aici, dar e inflorita permanent) :hug:
 

acidula

Member
Oare trebuie sa postez foto din intreg anul?n-am prea inteles :? Arat acum ce e inflorit de la sfarsitul anului si a rezistat pana azi la sedinta foto
 
Sus