Rizomi de achimenes innegriti

Claudiavis

Active Member
Ziua buna tuturor,

Am cumparat in toamna niste rizomi de achimenes de la cineva de pe forum, si cind i-am primit am vazut ca majoritatea erau slab dezvoltati si aveau niste pete negre. Solzisorii innegriti erau uscati. Zilele trecute am inceput sa-i plantez si am constatat ca s-au uscat si mai tare in timpul iernii. Unii au prins si niste mucegai. Majoritatea mai au citiva solzisori cu aspect normal. E posibil sa iasa plante din acesti solzisori?

Va multumesc frumos.
 

geodezia

Well-Known Member
na trebuia sa ii pui ca macar erau in pamint daca putrezeau bine daca nu ieseau .. asa ... ai ales varianta riscanta ..
 

Claudiavis

Active Member
Intrebarea mea este: a avut cineva vreodata achimenesi iesiti din solzisori, si nu din rizomi intregi? Multumesc.
 

adite

Active Member
Am avut surpriza ca, din pamantul in care au stat rizomii in timpul iernii si pe care il pun prin jardinierele cu alte plante, sa rasara achimenesi. Intai caut bine rizomi si fragmente cat de mici si apoi pun pamantul in jardiniere. Am avut rizomi cenusii, dar, daca se sfarama si nu mai sunt fragmente vii ii arunc.
 

popescu gp

Well-Known Member
Rizomii la primire trebuiau pusi in pamant uscat la racoare si intuneric pana in februarie si apoi scosi la lumina(nu soare direct,mai ales cum au fost unele zile de anul acesta) si udati treptat cu cate putina apa de preferat calduta si prin stropire,caci la cantitate mare de apa este risc sa putrezeasca pana ieseau si apoi crescad treptat cantitatea de apa o data cu dezvoltarea lor.Va doresc sa aveti reusita si cu solzisorii, dar trebuiesc pusi mai la suprafata si urmariti, fara mare cantitate de apa.
 

popescu gp

Well-Known Member
Am uitat sa adauga ca daca au fost tinuti in pungulite de plastic era normal ca ei sa mucegaiasca fiind oricum umezi ca plantute vii.Succes si reusita si sa ne tii la curent cu realizarile.
 

doina

Member
Ies plantute din rizomii afectati dar nu vei avea o tufa frumos dezvoltata. Te sfatuiesc sa pui plante la inmultit pentru ca si la toamna rizomii pe care-i vei gasi in ghiveci vor fi tot afectati.
Asa mi s-a intamplat mie acum 2-3 ani cu rizomii de Snow Princess si nu m-am gandit atunci sa pun plante la inmultit iar toamna am avut neplacuta surpriza sa constat ca aproape nu mai am rizomi in pamant si era sa pierd soiul.
 

Claudiavis

Active Member
Hm, deci e o boala care se transmite si la noua generatie de plante? Bine ca i-am pus in jardiniera separata!

Multumesc de raspunsuri, o sa am grija sa arunc partile bolnave dupa ce rasar plantele.
 

geodezia

Well-Known Member
eu zic sa ii fi tratat cind ii pui cu ceva impotriva fungiilor previcur sau dhipftane parca asa ii zice
 

doina

Member
La mine nu stiu ce a fost, primavara am pus rizomi buni in pamant si am avut niste achimenesi superbi. Toamna i-am lasat in ghiveci, fara sa umblu la ei iar primavara i-am gasit cu parti negre. Am banuit ca eu sunt vinovata ca nu am avut grija sa fie substratul perfect uscat toamna cand i-am taiat.
Am plantat rizomii aceia si am avut 3-4 fire de achi care abia mi-au inflorit iar toamna nu am mai avut ce sa aleg din ghiveci, nu stiu daca am avut 2-3 rizomi si aia cu parti negre. Norocul meu a fost ca am dat in vecini din ei si am avut de unde sa cer rizomi pentru a pune anul asta in ghiveci.
 

Claudiavis

Active Member
Mda, eu am pastrat peste iarna rizomii in plicuri de hirtie cu putin pamint uscat. S-au pastrat bine, rizomii "productie proprie" au trecut sanatosi iarna.

Am o intrebare: zicea cineva mai sus ca din solzisori "nu voi obtine tufe frumoase". Ce faceti voi pt a obtine tufe? La mine, dintr-un rizom se dezvolta o singura tulpina, care nu se ramifica.
 

geodezia

Well-Known Member
la aia mai mironositi rup rizomu in 2 ailalti simpli s-au inmultit singuri natural si ii pui mai inghesuiti la inceput pina se inmultesc pe urma ciupeste planta la virf ca sa se ramifica mai mult ciupitura eu o pun in pamint si se face alta planta pina toamna alt rizom
 

doina

Member
Claudiavis, in conditiile oferite de mine achimenesii se ramifica singuri dar daca la tine nu se intampla asta poti sa le rupi varful cand sunt mititei si se vor ramifica apoi faci cum a scris Geodezia , varful il pui in ghiveciul de unde l-ai rupt si va face repede radacini si va inflori.
 

adite

Active Member
Unii achimenesi se ramifica singuri, iar altii nu. Voi ciupi si eu varfurile plantutelor ca sa nu mai creasca mult in inaltime.
 

Claudiavis

Active Member
Tin sa va anunt ca au inmugurit si rizomii cu parti negre. intr-adevar, au intirziat un pic fata de restul rizomilor, dar se pare ca nu am pierdut plantele respective. :D
 

geodezia

Well-Known Member
:) :incapatanat:
na vezi ca asa cu rabdarea treci marea numai sa intrebi si iti sarim in ajutor cu solutiile
ma bucur ca au iesit si eu stiu ce inseamna sa iti doresti o planta sa o ai in mina si sa iti dispara printre degete
ma bucur mult la cit mai multe flroicele sa te bucuri de ele si sa ni-i arati infloriti ..
 
Sus