Rog ajutor - curbare frunze citrice !

radu

Member
Am probleme cu doua plante : Citrus Aurantifolia si Latifolia (limete). Dupa tratarea cu acaricid si fungicid , frunzele dupa un timp au inceput sa se usuce si sa cada, si dupa cum se vede din poze, cele noi crescute sunt curbate, chiar prea curbate. Am consultat paginile de internet, si se precizeaza in unele ca ar fi vorba de o dereglare de udare (excesiva), dar nu cred ca se poate pune problema fiindca ii ud odata la 2-3 saptamani. Intr-adevar i-am mai fertilizat prin stopire, dar nu excesiv ca si cantitate sau frecventa a stropirilor. Lumina au fiind la geam, temperatura 21 grade, frunzele poate din cauza fretilizarilor apar intr-o "veselie" , dar toate sunt deformate (curbate ) asa cum apare si in poze.
Ce credeti ca ar fi ? Se poate datora si fertilizarii excesive ? Existea remediu ?
Credeti ca e vorba de de o afectiune virala, sau de o viroza ? E adevarat ca aceste boli nu pot fi tratate ? Daca exsita totusi, stiti vre-un tratament la viroze ?
Va rog mult de tot sa-mi spuneti ce am de facut ?



 

ghia_don

Active Member
Iarna , acolo unde lumina si umiditatea sint insuficiente, iar temperatura este ridicata prin incalzire, plantele nu-si parcurg normal toate procesele. In aceste conditii ele isi intensifica respiratia, ceea ce duce la epuizarea frunzelor, apoi la rasucirea si chiar caderea lor.
De aceea, daca plantele nu pot fi aduse intr-o camera luminoasa, este bine ca ele sa fie puse la iernat intr-o camera rece, cu temperatura intre 7 si 8 grade si cu o lumina difuza.
In cazul in care exista o camera luminoasa, plantele se aseaza in propierea ferestrelor si se tin la temperatura de 12-16 grade, udindu-se cu apa calduta(16 grade).

Din "Cultura arbustilor fructiferi"de Lenuta Chira

Daca spui ca in camera sint 21 de grade si ii uzi la 2-3 saptamini, mie mi se pare cam rar. La temperaturi mari si lumina multa trebuie sa-i uzi cel putin o data pe saptamina.
In ceea ce priveste fertilizarea, e bine sa faci o pauza pina in martie.
 

radu

Member
In primul rand, multumesc mult de tot pentru raspuns !
Apoi in privinta udarii lamailor, tin sa precizez ca ii ud la acest interval de 2-3 saptamani, fiindca astept sa se usuce pamantul 3-4 cm la suprafata giveciului, si asta se intampla c-am la 2 saptamani la temperatura mea din camera de 21 grade. Apoi ii ud bine pana se scurge apa in tavita, dupa care o arunc. Vara e cu totul altceva cand temperatura e mult mai mare si bate si soarele pe ghivece, chiar daca protejez doar ghivecele de soare. C-am asta e reteta mea, poate gresesc, si tocmai de aceea cer o alta parere !
 

ionascus

Active Member
eu am trei lamai...le merge bine...ii tin pe o masuta ..nu in bataia directa a luminii,camera este spre sud...
Au avut o perioada cand se rasuceau si la mine s frunzele...le-am dat jos pe cele bolnave,l-am taiat sub nodul bolnav si am inceput sa-l stropesc pe frunze cu puful de apa...si-a revenit...apa ii torn din apa statuta cu o lingura de otet in ea-la 3 zile,si ingrasamant...ii torn apa din acvariu...are toti nutrientii.L-am spalat mai demult cu sapun amestecat cu scrum de tigara pt antipaticii de paduchi sau pureci ce erau...
Peste pamant am pus un strat de scoarta de copac,se pare ca ii place si ii mentine si ph-ul acid de care are nevoie
 
Sus