Rosii Cherry in ghiveci?

sicamin

Member
La Metro in Timisoara sant,si sigur sant si in alte orase unde exista Metro. Am cumparat eu pentru cineva saptamana trecuta.
 

Fleur

Active Member
rosii cherry

George, eu mai am cateva seminte si eu am semanat daca vrei da-mi adresa si ti-le trimit. Sper sa fie bune. La mine nu au rasarit inca dar nu le-am pus decat sambata deci cam peste 5-6 zile ar trebui sa rasara.
 

jkati

Member
semanare rosii-cirese.

inultimi ani eu insamintez rosiile in luna martie direct in pamint in gradina. laloc insorit.. nu raman in urma rasadurilor, din contra. au nevoie de araci de 2 m. oplanta face mai multe kg de rosioare dulci. incercati si voi ca merita. succes.
 

Dora

Member
Eu am pus anul trecut seminte de-astea de rosii pitice in balcon,le-am pus prin februarie mi se pare,iar vara am avut o "recolta"bunicica zic eu,tinand cont de conditiile mele...le-am pus in vreo 3 ghivece cu diametrul de aprox. 30 cm.A trebuit sa le raresc de cateva ori,mi-ar fi iesit mai mult de 3 ghivece,dar din lipsa spatiului...Oricum,am fost multumita de rezultat.Poate ca-mi iau si anul asta seminte.Se gasesc la Metro si Selgros.Asa arata plicul,sunt din Italia.Mie mi-au iesit putin mai micute decat cele de pe plic.
 

albela

Active Member
Jkati, nu e prea devreme in martie?. Eu am pus la rasdit in casa acum o luna si am pastrat seminte si pentru pus direct in gradina, dar ma gandeam ca o sa le pun prin aprilie, dupa ce trece riscul de inghet?
 

adrianam

Well-Known Member
Dora, faptul ca au iesit mai micute, nu-i bai, dar au fost asa multe ca in poza? Adica era aspectuoasa tufa?
Ai cumva poze cu ghivecele?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare sa pun deja semintele de cherry in ghiveci?Si ghiveciul sa-l tin in casa sau sa-l pun afara?Cine stie cum ar fi mai bine?
 

ghia_don

Active Member
In mod normal semintele pentru rasaduri se seamana dupa data de 20 februarie, deci acum ar fi bine sa semeni rosiile mai ales daca vrei sa le tii in ghivece. Germineaza in 14-20 zile la temperatura minima de 12 grade, si in 5-6 zile la 25-30 grade. Eu zic sa le lasi in casa la caldura pina rasar si apoi treptat sa le obisnuiesti la conditiile de exterior.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tu esti "gradinar sef legumicol" asa ca o sa le seman si le tin in casa deocamdata.
 

ghia_don

Active Member
Dupa ce rasar , neaparat le asiguri multa lumina si o temperatura mai scazuta decit cea la care au germinat, altfel se lungesc si se subtiaza. Daca sint dese, le raresti cind au doua frunzulite adevarate, lasi doua plante la ghiveci. Nu uita calirea, fertilizarea, tratamentele contra manei ...etc...etc... :)
Iti doresc pofta buna :wink: !!
 

Fleur

Active Member
Lasa semintele in apa 24 ore si apoi seamana-le si pune-le caldura si in 6-7 zile rasar. Ale mele au 7-8 cm acum si le-am repicat deja.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aoleuuuuuuuuuuuuu :!: Cam multe trebuie.Piere pofta pina atunci :rofl: .Dar hotarirea e luata :( asa ca ma conformez :)
 
Gabiuta a spus:
Aoleuuuuuuuuuuuuu :!: Cam multe trebuie.Piere pofta pina atunci :rofl: .Dar hotarirea e luata :( asa ca ma conformez :)
afara in curte daca are conditii bune creste 1,2-1,5 m. in inaltime si 1,2 m. in diametru si face rosii de nu ai sa stii ce sa faci cu ele.
 

Dora

Member
Adriana,tufa nu era chiar asa de aspectuoasa ca in poza(stii tu,in poza apar cele mai din cele mai...),trebuia sa le raresc mai mult si nu m-am indurat,asa ca s-au dezvoltat atat cat au putut.Chiar si asa,ne-am delectat cu ele,s-au consumat la multe mese :mrgreen: .Poze din pacate nu cred ca am,dar mai caut...
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc Dora, m-am gandit eu ca nu ies chiar asa.
Inca nu am pus semintele, trebuie sa le caut.
Sper sa le pun in seara asta! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi le-am pus si eu dupa ce le-am tinut in apa calduta de ieri.Acum voi vedea ce iese...........
 

albela

Active Member
Ce parere aveti de rasadurile mele de rosii cherry? Nu sunt cam inalte si subtirele? Asa trebuie sa fie la cca. 5 saptamani?
 
Sus