Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la ce am avut eu mic au inceput sa creasca chiar binisor , cred ca semintele nu au fost prea sanatoase
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai nici vremea nu a fost tocmai favorabila, si ale mele plantate in gradina merg extrem de incet :( A fost prea frig si a plouat prea mult
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am vazut o emisiune pe la tv unde spunea ca in alveole nu o duc bine si ca trebuie mutate in sol imediat ce stagneaza , la mine a functionat ,se vede clar ca le place acum in sol.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Pai nici vremea nu a fost tocmai favorabila, si ale mele plantate in gradina merg extrem de incet :( A fost prea frig si a plouat prea mult
De cateva zile de cand e cald cresc vitejeste si ale mele.In curand trebuie copilite :mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
Am pus dupa paste vreo 100 de fire adica 30 de cuibe nu vroiau sa plece deloc erau chircite cu tuplina grena la ultima vizita adica vineri seara ca de atunci dorm intr-una
aseara dupa ploile si vijuliie din gorj zic sa profit sa pun in gradina castravetii varza si bineinteles inca o tura de rosii
asa ca am trintit vreo 200 de fire asta insemnind cam 50 de cuibe
si cind ma uit rosiile mele puse in prima tura au luat-o la sanatoasa au crescu asa frumos nemaipomenit
cu toate ca am sapat rosiile si ceapa saptamina trecuta acum acum trebuie iar sapata ca iar e plina de iarba
na viata de legumicultor amator
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Geo ,o sa faci en-gros de rosii :rofl: atat de multe ai pus .
nu inteleg cum pui 200 de rosii in 50 de cuibe? adica patru la un loc sau cum ? :?
fa o poza sa vad ca eu is mai batuta-n cap :)

eu am pus in total vreo 65 de fire ,cate unu :rofl: dar alea daca rodesc o sa-mi fie de ajuns si de mancat si de bulion :D
 

geodezia

Well-Known Member
da pun cite 4-5 rosi la cuib
cind ataca coropisnita are de unde roade mai imi lasa si mie 1-2 fire la cuib
acum sincer am niste rosii de toata jena ca nu mi-au mers la anvelopa sunt galbene si mici dar sper sa se faca maricele
am sa pozez cele sapate cele din prima tura sa le vezi
nu pot pune nicioodata 1 fir la cuib ca matusa tot aduce gunoi de grajd sau de gaina si se inmultesc coropisnintele topenie
intr-un an am pus 10 plicuri de coropisnite in toata gradina cum puneam rasad cum a -2 a zi era ros
asa ca acum cu ploile iti dai seama ca se vor inmulti
nu mai vreau sa pun otrava ca a fost afectat si solul mirosea prin gradina mama mama de urit
si apoi fac rasadu singura
eu toamna am un narav cind tai rosiile imi iau saminta multa da multa cred ca am milioane de seminte prin casa si bineinteles primavara nu le mai gasesc unde le pun asa ca in tomana cealalta iar adun milioane de seminte si acum am ... ce sa zic daca vrei seminte iti trimit mulllllllllttte seminte
daca iti spun ca din recolta de anu trecut mai am 80 de kile de pasta plus rosii la butoi ma crezi ? ..ma rog Gabriela zice ca am sisi la capatina
intr-un an mi-au ieist rasaduri la gura de canal
asa ca a trebuit sa le pun sa nu blasteme ca nu le pun
cumnata-mea tot asa mi-a zis de sisi la cap
anu trecut i-au rasait si ei la canal mii de rosii
am luat si eu sa vad ce rasa sunt
dar ea nu a luat
au murit
anu asta nu are rasad
am si ris de ea na vezi te-au blestemat rosiile ca ele au vrut sa traiasca dar tu nu le-ai pus in pamint
asa si eu cu rasdurile mele din anvelopa
ce sa le fac le arunc si eu prin gradina chit ca e de munca
de-abia am pus vreo 2 miini din toata roata
ca sa nu mai zic de varza am pus 4 pachete ca am zis ca e batrina saminta si au rasarit ca peria
au am zis ca mor cind am vazut ca au rasarit
dar ardei si vinetele anul asta mi-au dat pas
trebuie sa cumpar
nu au vrut sa creasca neam
nici cele puse in anvelopa
si am asa un ghinion la cumparat din piata nu pot spune anu trecut ce am cumparat din piata (ca pe linga al meu normal ca am mai luat cite 2 legaturi si din piata ca am zis ca nu stiu deca se face )
deci tot ce am luat din piata a fost iute
na am mincat toata iarna ardei iute
noroc cu ce ma avut eu saminta
asa ca acum imi e tare frica sa cumpar rasad din piata
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
gata m-am lamurit :rofl: si soacra mea pune cate doua tot din cauza coropisnitei,la mine doar din ardei au mancat anul asta ,dar nu multe ,fata de alti ani .
nici la mine ardeii nu au fost prea reusiti dar am luat de aici din sat rasaduri ,de obicei e ala ce iau .
la piata e alta treaba ca iti da orice ,numai ala nu ce vrei tu :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce va mai fac rosiile?
La mine de abia au inceput sa dea florile.Ploile le-au facut si bine si rau as zice :(
Bine ca au crescut mult si rau ca nu au avut asa mult soare si caldura.De abia acum in ultima saptamana ce s-au mai bucurat si ele.
 

lelia

Well-Known Member
Arata super ! :visator:
In curand pui de-o salata ,chiar si bulion ,ca au ceva rod ! esti foarte harnica ! :clap:
Sa le mancati sanatosi !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Anul acesta am participat activ la am tot ce s-a pus in gradina fiindca tatal meu a suferit un accident si nu a putut sa se ocupe de semanat, etc.Asa ca si eu sunt mandra ca deja incep sa se vada rosiile,ardeii si dovleceii.E primul an in care toata treaba a fost facuta in proportie de 80% de mine.Acum astept roadele muncii...
 

Camik

Active Member
Ce frumoase sunt!!!!
Voi aveti deja rosii iar eu abia le vad cu bobocei...
Sa va bucurati de roadele lor ! :hug:
 
Sus