Rosii II

happy

Well-Known Member
Rosiile mele din gradina arata la fel ca ale tale.Sa speram ca nu apare mana!!La ardeii grasi in schimb am dat-o in bara am pus seminte de ardei bulgaresti in loc de gras!!!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am incercat cu rosii rezistente , am sa vad daca e asa cum au promis , pana acum totul merge de nota 10
 

sarselia

Active Member
Moderator
Toate sunt intarziate cu vremea asta...Si eu ma plimb prin gradina zilnic poate-poate dau de-o rosie coapta insa nimic....
 

happy

Well-Known Member
Toate sunt intarziate cu vremea asta...Si eu ma plimb prin gradina zilnic poate-poate dau de-o rosie coapta insa nimic....
Intradevar noaptea sunt temperaturi mai mici decat normalul datei si din cauza asta legumele sunt intarziate..Pe de alta parte rapita si salcamul au inflorit mai devreme cu 2 saptamani decat data normala.Eu ma ghidez in functie de albine.Chiar si floarea soarelui a inflorit prea devreme.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Au inceput si cheriile mele sa se inroseasca in sfarsit.Imi pierdusem speranta ca le mai vad coapte cu ploile care au trecut peste ele necontenit.
Cum arata ale voastre?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu ieri am cules primele rosii ,Black Sea Man cred ca azi o sa culeg vreo doua inima de bou :party: e bine ca nu mai trebuie sa cumpar .
sper sa vina caldura ,ca ala le trebuie :)
 

taia

Active Member
Cu ce stropiti rosiile contra manei ? Ma intereseaza ceva natural, nu chimicale. Din cauza ploilor au inceput sa se innegreasca frunzele la unele dintre ele. Le-am curatat dar trebuie sa le stropesc, ca altfel risc sa le pierd.
 

elianna

Well-Known Member
Am citit chiar azi pe FB o postare de la plantshop in care spunea de un amestec de 4l lapte si 6l apa.
 

taia

Active Member
Multumesc, doamnelor ! Am curatat toate frunzele arse. Am sa le stropesc astazi, si ma rog sa nu traga o ploaie, imediat dupa.
 

victoria

Active Member
Eu am facut macerat din frunze de ceapa si usturoi ( sau ceai) si am pus si lapte in el. La 2 litri de macerat/ceai, am pus 200 ml lapte. Chiar a dat randament. A stopat infestarea fructelor.:)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

cum alte legume nu posed :blush: ma laud si eu cu rosiile mele 100% eco/bio/nestropite/etc....Si foarte gustoase.Acum...vrand-nevrand trebuie sa ma credeti pe cuvant fiindca nu am suficiente sa va invit la masa :giggle:
 

happy

Well-Known Member
La mine in solar au aparut afurisitele de musculite albe care innegresc rosiile.Am plantat cativa catei de usturoi acum o luna dar vad ca efectul nu este cel scontat.Va trebui sa stropesc cu confidor dupa ce le recoltez sambata.
Aceste sunt in gradina
In solar

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mai recomanda un nene ceai de Pelin doar ca are o anumita perioada pana iese gustul amar din planta si nu a vrut sa zica "secretul"

Se pare ca orice ganganie nu mai vede "apetisanta" planta

Oricum Confidor e bun dar la cules are remanenta in fruct pentru ca e sistemic
 
Sus