Rosii II

Paulyna

Active Member
Tot asta am intrebat si eu mai sus,dar zero raspunsuri ! Cauta pe net ceva cu boala frunza de feriga si vezi despre ce este vorba.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ati plantat rosii ?
ai mei inca sunt in solar ,pt ca noaptea e frig si sunt destul de multe ploi .
sper ca sapt viitoare sa-i mut in gradina ,unii au deja bobocei mici :)
WP_20160503_16_13_21_Pro.jpg WP_20160503_16_13_31_Pro.jpg
 

elianna

Well-Known Member
Harnicute rosiile tale.
Eu am loc doar pentru max 10 fire. 4 le-am plantat deja ca erau prea mari dar le-am protejat cu pet de 5l noaptea. Inca nu dau semne de inflorire. Celelalte cred ca le plantez saptamana viitoare cand minimele vor fi peste 10 grade.
 

geodezia

Well-Known Member
vrednico
la mine a dat bruma
pusesem 50 buc rosii si 40 buc de varza in fata casii si duse au fost varza nu are nimik dar rosiile au fost afectate
am crezut ca sunt pierdute dar vad ca le da lastari din tulpine
am rupt frunzele afectate si am lasat tulpinile si vad ca lastaresc
restul de pus in gradina anul asta am dat-o in bara
asa ca astept niste rasad eco de la cineva si mi-au mai scapat vreo 20 de buc de la mine
na sa nu crezi ca ma ramas asa am mai pus vreo 4 plicuri au rasarit da sunt mici mici
poate o da caldura si pleaca repede din loc
afurisita de bruma nu te pui cu natura
plecasera asa bine da asta este suntem invatate ca agricultura este loterie
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Geo ,imi pare rau pt rosiile tale ,dar vor da lastari din tulpina .
si eu am patit intr-un an ,de le-am pierdut pe toate ,de atunci nu le mai plantez asa de devreme .
 

geodezia

Well-Known Member
sincer nici eu nu puneam mai devreme de 20 mai dar anul asta a fost asa cald am zis sa incerc
na stiti ca mie imi plac experientele
va fi foarte rau
azi cind urcaram delul Carbunestiului batu o piatra opriram de 3 ori masina nu se putea urca
na cind ajunseram pe platou soare frumos
na cind ajunsei acasa iar ropot de ploaie si sunt niste nori gri uriti
imi e ca iar da ropot de piatra
 

elianna

Well-Known Member
Nu prea a tinut vremea cu noi anul asta. Noi asteptam ploaie dar nu se anunta nici saptamana viitoare.
 

happy

Well-Known Member
Felicitari sannamaria,esti un agricultor cu rabdare.Si eu am plantat afara dar stagneaza saracele,este prea frig noaptea.Cele din solar au inflorit deja...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Mda.mersi @happy.deja incep sa-mi pierd rabdarea pt ca iarna nu a fost dar nici primavara normala nu vrea sa fie
.
ziua e f cald .noaptea e prea frig pt rasaduri probabil si de aceea stagneaza si la tine cei plantati in gradina.
 

Icivopop

New Member
Bună ziua. Am și eu un solar făcut anul asta și am pus în el răsaduri de roșii, ardei, Castraveti. Anul viitor as vrea sa pun semințele direct în pământ în solar, fără rasadnite și transplantat în solar. Cind as putea pune semințele? În ce luna?
 
Sus