Rozmarinul

angela draganoiu

Active Member
victoria222 a spus:
V-ati imracat rozmarinul cu hainuta de iarna? Am si eu unul de toata frumusetea si ar trebui sa-l protejez, mai ales ca l-am cocotat anul asta pe un strat inaltat, ca sa nu ajunga cainele si pisica la el, cu ce as putea sa-l invelesc mai bine? Credeti ca folia impermeabila e buna? Sau cea cu bule... :?
Victoria nu mai stiu de unde esti dar eu am unul micut langa Cimpina. e acolo de cand l-am adus din Bulgaria de unde l-am "importat" :rofl: . a stat in curte de la bun inceput, era numai un mot, si a rezistat voiniceste la iernile grele care au trecut peste el. nu l-am protejat cu nimic.
la primavara as vrea sa-l mut mai la soare. oare as putea ? ca cam batraior desi micut de statura.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu te sfatuiesc sa-l muti.
Rozmarinul e o planta sensibila la mutari mai ales cand e mai inaintat in varsta.
Daca ii merge bine acolo lasa-l unde e. Ia o crenguta din el la primavara, pune-o in apa si dupa ce da radacini pune-o unde vroiai sa-l muti pe asta. E o planta care creste repede in conditii favorabile. Mai ales daca cel vechi nu e asa de mare, de ce sa risti sa-l pierzi cand poti sa mai faci unul mic si sa-l pui pe ala la soare?
 

victoria222

Active Member
Angela, eu stau in sud, in campia Baragan, dar iernile sunt dure pe aici. Cu rozmarinul care rezista peste iarna neprotejat e o chestiune de noroc. Daca are un an in care vine zapada multa la inceputul iernii rezista fara probleme, dar daca vine frigul si il prinde descoperit, nu rezista. Si la cata zapada am pus peste el, sper sa reziste si iarna asta.
La soare ii merge cel mai bine. Rozmarinul, ca si levantica, sunt plante mediteranene rezistente la arsita si la seceta datorita frunzelor care s-au adaptat in asa fel incat conserva foarte bine apa.
Iar de mutat, eu l-am mutat pe al meu de mai multe ori fara probleme, si primavara si toamna. Daca-l uzi bine dupa mutare, nu cred sa fie nici o problema.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu l-am mutat pe al meu in toamna trecuta si a murit :cry: . Il aveam de 10 ani :nefericit: si era mare!
Cel mai mare regret pe care il am e ca nu m-am preocupat sa salvez nici una din crengutele luate de la el :(
Era un rozmarin care cu un an inainte a trecut prin -17 grade in gradina complet neprotejat si n-a avut decat niste varfuri degerate. Daca cei pe care i-am cumparat anul asta sunt in stare sa faca asta sau nu ramane de vazut :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
victoria222 a spus:
La soare ii merge cel mai bine. Rozmarinul, ca si levantica, sunt plante mediteranene rezistente la arsita si la seceta datorita frunzelor care s-au adaptat in asa fel incat conserva foarte bine apa.
Iar de mutat, eu l-am mutat pe al meu de mai multe ori fara probleme, si primavara si toamna. Daca-l uzi bine dupa mutare, nu cred sa fie nici o problema.
Si eu am facut aceste operatiuni.Si intr-adevar nu au patit nimic.Balotul de pamint trebuie sa ai grija sa fie consistent .
Angelo,pune-l insa intr-un loc unde nu ajungi sa uzi prea des.De prea multa dusca :rofl: au decedat ai mei asa ca acum sta departe de stropirile zilnice.
 

angela draganoiu

Active Member
Victoria cred ca ai dreptate in primul an l-a acoperit zapada de nici nu se vedea. probabil asa a rezistat. dar nici in anii urmatori nu l-am protejat cu nimic si au fost geruri si zapezi mari.
Gabiuta acolo unde e acum se pastreaza mai bine umiditatea dar are soare numai vreo 3 ore dimineata si din cauza asta a ramas pitic. voiam sa-l duc mai la soare sa-si mai dezmorteasca si el oasele :) . pana la urma o sa-l las unde e si la primavara poate mai "import" altul :dans:
 

veretregn

Active Member
Rozmarinul se multiplică atât de ușor din butași încât nu văd de ce ar trebui să fie mutat. Lasă-l acolo unde este acum, ia butași înainte să înflorească și cam asta este totul. Eu am mutat fără probleme rozmarin de 3 ani, însă când l-am ridicat am luat mult pământ în jurul rădăcinilor.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu zic, din experienta trista :( , ca si daca il muti ar fi bine sa iei niste butasi.
Plantele, ca si oamenii, sunt unele mai rezistente, altele mai putin (nu pe specii ci pe indivizi ai aceleiasi specii) si te poti trezii ca daca doamne fereste ceva nu merge bine la mutarea astuia vechi, un altul nu va mai rezista neaparat la fel de bine iernilor din Campina.
Poate ca da, poate ca nu ... dar de ce sa risti? :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Angelo...ce atita frecatura pentru un rozmarin,zau asa........???Iti dau eu unul la primavara .
 

angela draganoiu

Active Member
Roxana multumesc pt sfaturi. eu l-am "luat" dintr-o gradina, spre disperarea sotului meu care se facuse grena la fata, deci era calit si, cum am mai spus, a rezistat eroic pana acum. ba chiar a fost calcat, la propriu, in picioare, de niste nea destepti de la gaze care au verificat contoarul.iar el are sediul in preajma contoarului de gaze. si tot a rezistat dragul de el. acum e sub zapada face nani.
vad eu ce fac la primavara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
INFORMATIE:
la Kaufland rozmarin la ghiveci 14 lei foarte mare,bogat,proaspat si frumos.Am luat pentru o prietena.
 

AnDu

Active Member
Buna metoda,Claude.Las' ca un firicel ,acolo nu se cunoaste :)
Eu sunt atat de fraiera incat,desi imi doresc foarte tare un pui de liliac,mi-a fost rusine sa iau si de la gardul unei case unde nu mai locuieste nimeni :(
Daca m.ai vrei pui de liliac....iti pot trimite prin posta sau ceva la primavara. E un mov inchis si face o floare imens de mare....eu nu ma indur sa.l rup....si primavara mi.l rupe altii :(
 

anknic

Active Member
am pus asta iarna (ce e drept nu a fost o iarna f.grea, da' un -20 tot a fost pe la tara), un rozmarin in miniserele pe care le pun peste patrunjel si a iesit in primavara f.verde si frumos.

pe cel mai mare l-am tuns drastic si i-am pus frunze in cap, e viu...dar nu a iesit din iarna chiar f.bine...
 
Sus