Rubrica de schimb violete

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

emeclau

Active Member
Tocmai mi-a venit ideea :idea:
de ce sa nu avem un loc unde sa scrie fiecare ce varietati isi doreste ?
cu siguranta se va gasi cineva care are si este dornic la randul lui sa isi imbogateasca colectia :wink:
asa ca....incep eu !
as dori, pentru primavara, Lemon Kisses si French Lilac :)
si mai revin pe masura ce vad ce am mai pierdut
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu o sa am frunza de lemon kisses la primavara !
imi doresc sheer romance si multe alte :rofl:
 

seems

New Member
Buna fetelor, am si eu o violeta fff frumoasa, cea obijnuita, este mereu inflorita, dar acum ca niciodata are un buchet asa mare de flori, toata frumusetea. As mai dorii si eu alte violete daca sunteti binevoitoare.
Am incercat acum ceva timp sa cumpar, credeam ca e violeta dar avea niste frunze asa subtiri, si pana la urma dupa ce au trecut florile s-a ofilit :(
 

seems

New Member
Emeclau m-am uitat la link ul cu situl unde ai violetele iar aceasta mi-a furat ochii Chimera Myrthe, este atat de frumoasa
 

emeclau

Active Member
Draga Seems, bine ai venit printre violetele noastre dragi! :hug:
Chimerele , inclusiv Myrthe, se inmulteste doar prin pui ( suckeri) , nu se transmit caracteristicile la puii obtinuti din frunze :!:
si, mai rau, am si pierdut-o, deci chiar nu te pot ajuta cu asta
acum pregatesc oferta de pui pe 2010, te astept cu mare drag sa iti alegi violetele care te incanta cel mai mult :rose:
 

seems

New Member
Multumesc mult Emeclau, abia astept:hug:, imi vine sa plang sincer abia imi dadusera frunzulitele la floricele care le am pus in toamna in gradina, ce ma fac acum ca a nins azi, or patii ceva???
 

iuli

Member
si eu as dori sa schimb ceva pui.am un pui whey o'green unul susie sunshine si cathedral si 2 frunze beatrice trail .imi doresc bucheye irish,m'as corsage sau altceva ce nu am eu.la intelegere.
 

doina

Member
iuli a spus:
si eu as dori sa schimb ceva pui.am un pui whey o'green unul susie sunshine si cathedral si 2 frunze beatrice trail .imi doresc bucheye irish,m'as corsage sau altceva ce nu am eu.la intelegere.
Puiul de Cathedral te sfatuiesc sa-l pastrezi pana la prima inflorire deoarece violetele cu fantasy fac si sporturi , si nu poti sti care pui vor inflori 'ca la carte'
 

IoanaTweety

Active Member
Eu mi-as dori tare mult Bob Serbin. Am vazut pe aici si m-a vrajit efectiv! E superba. Doar ca n-am nimic la schimb, doar sa platesc un puiut, pt ca la frunze n-am experienta si nici rabdare :rofl: . :oops: . Deci poate se gaseste un suflet de crestin pasionat de violete. :) :rugaciune:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus