Salcam galben

happy

Well-Known Member
Astazi am trecut pe langa Casa Poporului,si in fata SRI mi-au sarit in ochi doi salcami infloriti galbeni,o feerie de flori .Nu am oprit eram cu masina,o fotografie era elocventa,oricum pt. bucuresteni este simplu. :wink:
Ca noutate pentru mine cumnata mea a achizitionat un salcam galben pendul o sa revin cu poza cand ajung acasa. :D
 

sicamin

Member
Nici la mine nu a inflorit (eu abia acum am pus butasii :rofl: ) dar va arat o poza de pe o strada din Timisoara, ca sa va treaca dorul de floricele,pana infloresc ale voastre. :wink:
 

ACHIMENES

Member
Inca este devreme pt a inflori, nici nu s-a imbracat bine de frunze.
Ce ai vazut tu Hapylica se pare ca este un cultivar mai timpuriu, asa ca nu va panicati........in curand ne vor bucura si ai nostri :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Mihaela la toamna sunt primul care vine si ia pastai de laburnum timpuriu de la Bucuresti via SRI :rofl: :rofl: :rofl:
 

riana

Active Member
ACHIMENES a spus:
Inca este devreme pt a inflori, nici nu s-a imbracat bine de frunze.
Ce ai vazut tu Hapylica se pare ca este un cultivar mai timpuriu, asa ca nu va panicati........in curand ne vor bucura si ai nostri :rofl: :rofl:
asa m-am gandit si eu si am citit ca bobocii de floare apar la mijlocul lui mai
 

ACHIMENES

Member
happy a spus:
Mihaela la toamna sunt primul care vine si ia pastai de laburnum timpuriu de la Bucuresti via SRI :rofl: :rofl: :rofl:
Imi dai si mie din pastaile alea :wink: :wink: vad eu cu ce te mituiesc :rofl: :rofl: :rofl: seminte de lirio.....suna bine, nu?
Nu mi-a germinat nici o samanta de salcam roz, tu cum stai?
 

Dana29

Member
Buna, sunt noua pe forum, asa ca sper ca postez bine si la topicul potrivit. Daca nu, aveti putintica rabdare, ca invat repede. Mi-am achizitionat sambata un salcam galben (laburnum anagiroides) cam de 1 m inaltime. Am tot cautat unul mare, insa nu am gasit decat unul care nu era prea bine crescut. Stie cineva cat de repede creste? Gradina mea e in "constructie" si nu am pic de umbra in ea. Asa ca imi doresc copaci mari.
 

happy

Well-Known Member
Dana,salcamul galben nu are o crestere spectaculoasa si nu face coroana mare,este frumos inflorit.Pentru umbra iti trebuie paulownia(creste repede),stejar rosu(creste cam incet). :D
 

ACHIMENES

Member
Apropo de salcam galben, in rond la piata Presei Libere ( mai ales pentru cei care au drum prin zona , cine nu sa-si faca.....merita), au pus cei de la ADP niste arcade, iar pe ele au dirijat o ramura serioasa sau salcamul a fost crescut asa, nu stiu cum au facut dar rezultatul e bestial..............o arcada imbracata din care "curg" ciorchini de flori galbene.
Nu am putut face poze :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Dana29

Member
Multumesc Happy! De paulownia am citit tot pe forum. Inainte nu stiam de existenta ei, spre rusinea mea. Asa incat o sa incerc sa gasesc un asa copacel. Ai idee unde se poate gasi de cumparat unul mai maricel? Vreau sa ma bucur de ei in timpul vietii. :rofl: :rofl: Si mai ales sa pot iesi si eu in gradina vara la pranz, si sa gasesc un coltisor de umbra. Inteleg ca paulownia si miroase frumos si e spectaculos.
 

happy

Well-Known Member
Eu am paulownia dar sunt mici(0.5m ).Langa Targoviste la Teba au asa ceva,nu stiu preturile. :D
 

victoria222

Active Member
Dana, uite aici gasesti copacei:
http://www.teba.ro/Oferta.htm
Daca nu ma insel, pepiniera e chiar in Bucuresti, poti suna inainte ca sa afli dimensiunea plantelor si atunci vei vedea daca raportul dintre acestea si preturi e ok, caci daca nu sunt mai mari de un metru si...sunt cam scumpe. De asemenea poti intreba cum se vand, cu balot de pamant sau fara, caci daca sunt cu radacina nuda, va trebui sa astepti pana la toamna ca sa-i cumperi si sa-i plantezi. :D
 

gty

Member
sa inteleg ca dupa ce fac flori salcamii fac apoi pastai cu seminte ?
cam dupa cit timp ?
am si eu prin preajma cativa albi si galbeni
 

Dana29

Member
Multumesc mult Victoria. O sa ii sun cand revin in Bucuresti. Happy, am fost chiar eu in Ghimpati, de unde am achizitionat cativa arbori, respectiv un salcam rotund (umbraculifera), un salcam cu flori rosii si un liquidambar. Am luat si un salcam galben, insa mititel, si o salcioara mirositoare. Problema e ca acum nu mai au plante de vanzare, pentru ca s-a terminat sezonul. Ei scot in ghivece sau la balot doar un numar de plante. Daca se termina astepti pana in toamna. Asa ca ma voi prezenta la ei la sfarsit de august. Pana atunci numai bine ca mi se dezvolta si mie toate cele prin gradina si imi dau seama ce mai lipseste. Abia astept sa le vad mari.
 

gty

Member
constantin.c cum anume le-ati semanat mai exact ? va rog
tare as vrea sa incerc ca am vazut pe linga mine si alb si galben si ma mananca palma (ca bani sufla vantul in portofel sa cumpar ) sa incerc sa pun
multumesc
 
am sapat o groapa adanca ,cat o cazma, am maruntit pamantul ,l-am amestecat cu un pic de mranitza ,am umplut groapa inapoi cu acest amestec ,am semanat semintele - cam 20 buc - ,am acoperit cu un strat de 2 cm amestec , udat bine cu stropitoarea, in continuare a plouat si nu a mai fost nevoie sa ud.
corect ar fi ca aceasta -insamantarea - sa se produca toamna tarziu .
 
Sus