Salut

Cristian88

New Member
Salut . Sunt nou pe aici .:-D
Am fost la o florarie pentru a cumpara o orhidee si am vazut un aranjament cu plante suculente , am intrebat vanzatoarea daca imi da si mie doua plantute mici de acolo (cu radacini), a acceptat si am ajuns acasa cu o orhidee si doua plantute mici .
Vreau sa va intreb daca pe cele doua plantute mici le ingrijesc corect .
Am ajuns acasa ,am cautat un ghiveci frumos pentru cele doua plantute di o farfuriuta pt ghiveci la fel de frumoasa si am pregatit solul pentru plantute .
Am pus pe fundul ghiveciului un strat mare de pietricele (bilute de argila sau asa ceva) ,apoi un strat de pamant de flori,iar un strat subtire de pietricele de-alea ,apoi din nou pamant .
Am pus plantutele cu grija in pamant si nu le-am udat deoarece am inteles ca nu se uda imediat (e adevarat?).
Am pus ghiveciul pe pervaz(pe exterior) deoarece am inteles ca sunt plante de exterior si traiesc si la ger si la canicula , fereastra e orientata spre est dar in fata blocului sunt copaci inalti si un bloc fata in fata cu blocul meu si nu prea e soare cum trebuie(are ceva?creste mai greu planta daca nu are soare?).
Astept sfaturi de la voi . Multumesc anticipat.
 

Atașamente

Sus