schimb trandafiri

gomez99

Well-Known Member
am de dat la schimb un teahibrid galben usor parfumat, butas cu radacina si probabil si un sissy si un ossiria.
ma intereseaza
- butas cu radacina dintr-un urcator bicolor galben-rosu.
- magnolia soulageana
 

gomez99

Well-Known Member
am de dat:
- seminte de mac bordo franjurat
- seminte de stapelia
- seminte de zorele quamoclit
- seminte de zorele lutea
- butasi inradacinati de transdafir osiria si sissi
- tufa de hosta blue cadet
caut:
- butas cu radacina dintr-un urcator bicolor galben-rosu.
- tufe de carex
- seminte de un anume ardei iute. caut un ardei mare, carnos, perfumat si nu prea iute. am avut asa ceva acu doi ani, am strins seminte da nu stiu ce s-a intimplat cu ele ca au disparut. anul trecut am semanat ce am mai primit de la prieteni dar nimic nu era ce imi trebuie. in general erau prea iuti.
 

crysty

Active Member
- seminte de un anume ardei iute. caut un ardei mare, carnos, perfumat si nu prea iute. am avut asa ceva acu doi ani, am strins seminte da nu stiu ce s-a intimplat cu ele ca au disparut. anul trecut am semanat ce am mai primit de la prieteni dar nimic nu era ce imi trebuie. in general erau prea iuti.
in piata la mine in oras este cineva care vinde rasaduri de ardei iute clopotel daca de asta te intereseaza. Le da cu 1 leu firul. La fel si firul de jalapeno si ardei iute colorat.

Eu am seminte de ardei iute jalapeno cumparate de pe linkul de mai jos , niste rasaduri de ardei iute colorat Little wonder (curcubeu) ,astea cumparate din piata si vreo 5 rasaduri mici de ardei iute galben din seminte marca Florian care arata ca cel de jalapeno. Dar astea sunt specii comune si le poti obtine usor. Dar daca te intereseaza sa iti cumpar rasaduri ca nu gaseti acolo unde stai iti pot cumpara eu. Nu imi trebuie nimic in plus totul e la pretul pietii si taxa postala sa ti-o achiti. Dar poate ai pe acolo unde stai tarani care vin in piata cu rasaduri pentru ca acum e sezonul cand ei vin in piete cuy rasaduri de legume. Daca te intereseaza specii mai rare ,ti-am pus niste linkuri mai jos.

Aici vezi niste soiuri seminte de ardei iute ,inclusiv ardei gras cu gust usor iute, poate gasesti ceva sa te intereseze.
Am comandat un plic de seminte ardei iute jalapeno rosu si vad ca este inchis in 2019 si expira in 2023 deci pot sa spun ca siteul e serios are seminte viabile. Expedierea prin posta romana colet cu ramburs m-a costat 12,80 lei.

Mai ai si aici un link dar din Lituania si taxele postale costa 4 euro

Mai ai si aici un site romanesc dedicat
Dar preturile sunt de specula, sa compari cu ferma-gradina.ro sau alt site inainte sa cumperi

Mai ai si aici pe emag
Dar sa te uiti la taxele postale ca de obicei costa 25 de lei.

Mai ai si aici pe plant shop
Nu am comandat de pe acest site niciodata asa ca nu stiu cat de serios este in ce priveste viabilitatea/termenul semintelor.

Mai ai si aici 2 feluri de ardei iute, (al 3lea nu este ardei), se vand plante la ghiveci

Mai gasesti aici raritati, de exemplu ardei iute habanero alb. Sa iei toate paginile la rand ca mai sunt amestecate rezultate cautarii .
Siteul are raritati de seminte cum nu am vazut pe niciun alt site romanesc, se remarca prin faptul ca se pot gasi seminte de arbori exotici, cactusi care ajung la 4 metri, seminte de cafea , castravete amar, dafin, seminte de trandafirul desrtului, chiar si matrite pentru dirijarea cresterii in forma de inima la castraveti si dovlecei , ingrasaminte si stimulatori de crestere , etc . Are chiar si carti dar daca sunt in ungureste si nu stii limba atunci nu ajuta la nimic. Siteul este din Ungaria dar trimite cred si in romania.

Mai ai si aici seminte de ardei iute , de regula marca Florian :
Sunt si soiuri mai carnoase .
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
erci de informatii. nu vreau sa cumpar de pe piata, pentru ca vreau un anume ardei si vreau sa fiu sigur ca e ala. in piata obor se gasesc rasaduri d etoate felulire in teorie, dar te mai si pacalesc vinzatorii. gazdabolt.ro e interesant. de la semplus am mai luat.
 

crysty

Active Member
erci de informatii. nu vreau sa cumpar de pe piata, pentru ca vreau un anume ardei si vreau sa fiu sigur ca e ala. in piata obor se gasesc rasaduri d etoate felulire in teorie, dar te mai si pacalesc vinzatorii. gazdabolt.ro e interesant. de la semplus am mai luat.
Asa este, ai dreptate, cu precupetii din piete nu poti sa fii sigur ca primesti ceea ce spune vanzatorul sau ceea ce cauti .
Am fost patit de multe ori dar nu la rasaduri de ardei (de regula nu cumpar rasaduri eu pot sa le fac chiar daca nu am spatiu destul, ma chinui asa, dar din cauza ca nu am avut caldura destula cresc greu plantutele asa ca pana se ridica cele cateva rasaduri ale mele profit de ocazie si cumpar vreo 2-4 rasaduri gata crescute ca sa am niste ardei iuti la ghiveci mai din timp ca sunt consumator de ardei iuti mai domoli la mancare ) ci la bulbii de flori. La noi in piata centrala din galati cand este sezonul bulbilor de flori, vine o familie cu duba din sibiu plina cu lazi de bulbi de zambile, crini, begonii, etc . M-am pacalit cu ei in ce priveste speciile din pozele pe care le expun la fiecare lada. Am cumparat o data bulbi de begonii , vreo 2 bucati din fiecare specie si luasem, cica, 5 specii ca sa constat vara ca toti , dar TOTI erau de begonia tuberhybrida rosu, asa ca adio culoare alba, adio culoare galbena, adio alb cu margine rosie sau adio begonie curgatoare , toti erau begonii rosii si luasem vreo 10-12 bucati si dadusem ultimii bani care ii aveam :roll: . Singura bucurie care mi-au adus-o a fost ca erau bulbii mari si faceau niste flori mari ca de trandafir. Erau mai ieftini ca la magazin, facusem un calcul eu salvasem vreo 5 lei in total dar m-am pacalit la specii.
Tot nu m-am lecuit ,de fapt poate si lipsa banilor de ajuns , m-am dus tot la ei alt sezon si cumparasem bulbi de zambile de vreo 80 de lei ( era vreo 1,5 lei bucata) si cica am luat 6 specii(culori) ca sa constat ca toti erau doar 3 culori, clasicele roz , bleumarin deschis si alb. Macar la alb nu ai cum sa te pacalesti doar sa primesti galben-pal pentru ca bulbii astia de zambila alba sau galbena au coaja alba ca usturoiul. Asa ca nu tu Woodstock, nu tu gipsy queen, etc.
Prin martie anul asta au venit iarasi, eram sa ma incant sa iau amaryllis 1 bulb dar am renuntat pentru ca mi-e frica sa nu primesc alta specie ,plus ca pretul era 20 de lei pe bulb, tot asa este si la dedeman . Asa ca m-am dus la dedeman si am luat cu 21 de lei un amaryllis rosu frumos pasional intens :-D, inflorit, din specia Red Lion ca in poza asta (floare simple nu dubla dar isi merita toti banii) :

Asa ca sa stii daca vezi o dubita alba cu bulbi din sibiu prin piata cand e sezonul bulbilor sa stii ca vinde si minciuni. Vanzatorii sunt un pic nu mult dar mai bronzati natural :-D .
Nu ai cum sa le faci reclamatie pentru ca dureaza pana sa afli ce culoare este floarea.
Anul asta in primavara pe langa amaryllis rosu am luat si begonii curgatoare la pachet de la dedeman (a costat 12 lei pachetul cu cate 3 tuberculi) dar am garantia ca o sa iasa cele 2 culori gasite , rosu si pe galben .

Am mai gasit un link cu seminte de ardei iute
Consider ca inca nu e tarziu sa semeni ardei iute avand in vedere faptul ca daca ii trebuie cam 100 de zile sa ajunga la maturitate , ar insemna ca pe la sfarsitul lunii august sa inceapa sa lege . Dar trebuie sa te grabesti sa comanzi de undeva si eventual inainte de semanat tii semintele in apa calduta ca sa incolteasca mai repede .
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
si la rosii e pacaleala ma intotdeauna. iar la ardei gras ai sanse mari sa primesti ardei iute comun, la pe aici ii zice turcesc.
in privinta florilor eu cumpar de la plant shop, seminteplante si anthesis
 
Sus