Schisandra

anknic

Active Member
mey dl.popescu gp, da' a dvs deja are fructe?
ca a mea deabia binevoieste sa supravietuiasca anul asta...
 

popescu gp

Well-Known Member
plante utilitare

Cand am, procurat planta scria ca din fructe se poate face suc,dar cum?Nu am gasit ceva.Nici la mine planta nu se dezvolta vertiginos;cred ca asa trebuie,cerand ceva timp pana la maturizare.
 

interval

Active Member
http://clematis.com.pl/wms/wmsg.php/65133.html

Pare o planta foarte pretentioasa si dificil de ingrijit. Necesita fertilizari, taieri, tunderi dupa anumite reguli. Trebuie udata regulat si abundent ca nu suporta uscaciunea. Nu-i place nici caldura in exces, preferand locuri cu expunere Nord-Est sau Nord-Vest

Desi se poate prepara ceai sau infuzie din frunzele uscate, principala atractie o reprezinta fructele bogate in vitamina E, magneziu, potasiu si alte elemente. Ele pot fi consumate in stare naturala sau uscate. Pot fi si procesate sub forma de suc, lichior sau banale infuzii, extracte. Cum se face aceasta procesare, n-am gasit, dar mai trebuie cautat

Infuzia din frunze uscate revigoreaza mental si fizic, are efecte asupra sistemului digestiv si functionarii ficatului, dar nu se recomanda in cazuri de insomnie, hipertensiune sau probleme cardiace.
 

adiadi

Member
pt sucurile din frunze exista o masinarie (gen masina de tocat), speciala pt presat fruzele. eu o folosesc pt sucul de grau verde.

legat de fertilizari repetate ale plantei trebuie o solutie naturista,sau eco :?
ideea e ca vreau ca vitaminele sa fie adevarate.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am schizandra din toamna trecuta, creste greu si nu fructifica inca. Am pus in ceai cateva frunze, in combinatie cu altele si nu am remarcat vreo aroma deosebita. Am cumparat fructe uscate si mai iau cand imi aduc aminte, dar au un gust foarte nasol... mai multe gusturi, de fapt, insa predomina cel amar...si nu am observat nici un efect deosebit. La mine merge, ca sunt hipotensiva, dar la cei cu hipertensiune sau tensiune intracraniana am citit ca nu se recomanda.

-------------------

A propos de ingrasaminte bio... se gaseste la brico sau baumax ingrasamant uscat de bovina dar e ditamai sacul. Insa, am citit de curand un studiu in care se spune ca plantele tratate cu insecticide au mai multe vitamine decat cele tratate cu insecticide BIO. Incredibil, nu? http://www.dailymail.co.uk/health/artic ... amins.html

Posibil sa fie la fel si la ingrasaminte...
 

Agronom

New Member
Buna seara! Ma bucur in sfarsit ca am gasit si cultivatori de schisandra.Intentionez ca in cca 1-2 ani sa cultiv aceasta planta,momentan stau in dubii,intrucat nu cunosc pe nimeni in Romania care ar detine macar 1 ha.
Nelamuririle ar fi:
1. In cat timp intra pe rod?
2. Cat de pretentioasa este si care este costul pe ha din punct de vedere al intretinerii?
3. Ce tipuri de teren prefera?
4. Ce tipuri de ingrijire necesita?

Mentionez ca ma intereseaza o plantatie mai mare de 5-6-7 ha,insa pana nu gasesc pe cineva sa ma ajute,nu cred ca pot demara treaba.
Profitul pe care l-am citit pe internet pare fabulos,dar inca nu visez la asemenea sume.
 
Sus