Se mai pot planta braduti si molizi cu balot la vremea asta?

Manuelita

New Member
Buna,
la Brico au la super-oferta pini argintii (picea pungens glauca) la balot. Credti ca se mai prind daca sunt plantati la vremea asta?? pls ca daca sunt sperante vreau sa trec chiar azi la treaba
 

ghia_don

Active Member
Plantele cu balot de pamint pe radacina se pot planta in tot cursul anului, daca manevrezi cu grija balotul sa nu se scuture pamintul de pe radacini. Uda ghiveciul cu o zi inainte de plantare, dar nu prea mult, altfel, daca pamintul e uscat se poate scutura.
 

Manuelita

New Member
Nu stiu ce sa zic....balotul e mic, daca ar fi la ghiveci ar avea mai mult pamant si mai multe sanse...

Ma gandeam sa incerc una dintre urmatoarele metode
1. plantarea bradutului (1,2 m) intr-un ghiveci mare si asezarea in casa, cu aer conditionat si lumina indirecta + pulverizare cu apa, si mutare in toamna afara
2. plantare afara si facut "acoperis" din 4 pari cu ceva pe ei (am citit pe net undeva)
locuiesc aproape de Bucuresti => caldura si praf din plin in timpul verii....
 

Yanquapin

Member
Sapa groapa aia clasica de 80/80/80 si umple-o 1/2 cu apa. Uda si balotul. Dupa scurgerea apei pune solul (cel superficial primul), planta cu balot si uda moderat (dus) pentru eliminarea pungilor de aer si contact optim cu solul. Nu-l pune in fata zidului sudic sau prea aproape de cel E sau V, sa nu se coaca vara. Umbrirea - e buna ideea.

Molidul argintiu e vreo 80 lei. Cu inca vreo 30-40 as incerca un "pin-umbrela japonez", Sciadopytis verticillata. Sunt cei mai ieftini- depinde de firma, altii sunt 350 la dimensiuni apropiate. Nu e pin, ci un conifer primitiv, "fosila vie". Numai in plin soare, singur in vant si sol foarte calcaros sa nu fie- dar creste frecvent pe soluri ca ale noastre, la americani.
I-am vazut la Hornbach Berceni- nu l-am luat (desi era cat p'aci!) numai pentru ca am meditat si constientizat ca oricum nu mai am nici bani, dar mai ales loc nici pentru un sfert din plantele mele, in urmatorii 2 ani...
Dupa cautare vad ca-i are si gardener.ro.
 
Sus