Seminte atacate

michaela

Active Member
In mai multe ghivece am observat niste mici virmi care-mi ataca semintele chiar in momentul germinarii . Cu ce pot trata semintele imotriva lor mi-au crapat o multime din cauza virmisorilor astora.Sunt de-a dreptul daunatori inraiti, am pierdut cateva specii de palmieri chiar dupa germinare din cauza lor...
 

Kati

Active Member
Ce fel de pamant folosesti pentru germinare? Totdeauna pentru seminte se foloseste pamant sterilizat, altfel poti pati fel de fel de chestii urate, de la ciuperci pana la daunatori.
 

michaela

Active Member
am folosit la semintele tropicale cocopeat in amestec cu perlit 60/40 iar la celelalte nisip pe care l-am fiert in prealabil in amestec cu perlit....insa ma gandeam ca trebuiesc tratate cu ceva....chiar nu stiu m-am suparat le-a tocat butonul dupa ce-a germinat
 

Cristiana

Member
Si eu am patit chestia asta cu niste seminte de adenium, asa ca la urmatoarea tura am sa bag substratul la cuptor.
 

Kati

Active Member
Cocopeat-ul si perlitul nu au de unde sa aiba viermisori. Iar daca si nisipul l-ai fiert, atunci ramane doar o singura intrebare: unde tii ghivecele/ tavitele pentru germinare? Afara sau inauntru? Daca afara (cu toate ca nu cred), atunci din start e rau. Daca inauntru, atunci, sunt pe aproape alte plante? Foarte aproape de seminte?
Si eu am avut la un moment dat o caramida de cocopeat, in afara ca este facut din "par" de nuca de cocos, este si tare ca betonul pana nu-l bagi in apa. Deci nu vad cum ar ajunge viermisorii sa traiasca in el. Sau ma insel oare?
 

Cristiana

Member
Kati, semintele mele de adenium au fost puse la germinat in casa, m-am trezit cu niste viermisori milimetrici misunand in jurul lor. Nu stiu daca au fost semintele de vina sau cocopeatul, cert e ca la tura de seminte anterioara nu s-a intamplat nimic.
 

Kati

Active Member
Cristiana, am uitat sa precizez in mesajul meu de mai sus, ca i-am raspuns Michaelei. Tu nu ai precizat ce substrat ai folosit asa ca nu aveam cum sa-mi dau cu parerea. :D
 

Cristiana

Member
Kati a spus:
Cristiana, am uitat sa precizez in mesajul meu de mai sus, ca i-am raspuns Michaelei. Tu nu ai precizat ce substrat ai folosit asa ca nu aveam cum sa-mi dau cu parerea. :D
Da, am uitat sa scriu, tot cocopeat am folosit, fara nimic altceva.
 

michaela

Active Member
ghivecele le-am tinut pe pervazul ferestrei la soare alte ghivece nu alaturi deci...am dedus din ceea ce mi-ai scris ca se pare cumva acei daunatori au aparut ca urmare a inseminarii lor de ceva insecte... nu? pervazul ferestrelor este destul de inalt cam la 1.60H fata de gradina...oricum alta sursa n-ar fi la asta m-am gandit si eu insa faptul c-a mai patit-o si cristiana ...este clar dezvolta in conditii de umiditate caldura acei viermi
 

michaela

Active Member
Nu stiu ce sunt acelea insa astia sunt viermi... foarte mici si se grupeaza pe seminte in butonul germinativ de-acolo patrund si ataca toata samanta...mie mi-au terminat destule...
 
D

dyayzh

Guest
Si eu patit la fel cu semintele de adenium..sunt exact ca firul de ata alba..dare misca vioi rau :(
 

Yanquapin

Member
E foarte posibil sa fie Enchytreide- sunt de cca 1 cm, poate si mai mari? Nu ei au ucis radicula- altceva a omorat-o, ci doar consuma materia care se descompune. Am gasit viermii astia frecvent acolo unde imi mureau seminte, sau unde erau semanate seminte neviabile, care se descompuneau.
:!: Michaela, te rog nu arunca semintele-viermii, vreau sa-i vad cand iti aduc si plantele. Nici nu-i otravi!
 

michaela

Active Member
deja mi-au nimicit o multime din seminte... le-am scos, le-am spalat le-am trecut prin insecticid ....incerc sa-i las pe inamici in pace... daca zici asa....in orice caz se grupeaza in jurul semintei si devoreaza...sunt grupuri misunatoare...
 

Cristiana

Member
Michaela, cred ca Yanquapin vrea sa colecteze niste delicatese pentru pestii lui :rofl:.

Viermisorii de la mine nu au ajuns la 1 cm, dar tot asa, au papat tot interiorul semintelor.
 

Yanquapin

Member
:rofl: ... ai dreptate, sunt folositi ca hrana pentru pesti, dar am si eu destui! Si tot in seminte de palmier (curmal) i-am descoperit si eu pentru prima oara- eram de vreo 10-11 ani cand am semanat niste seminte vechi, ramase de pe cand se gaseau, adica ani!
 

michaela

Active Member
Da.....
Am incercat sa pozez daunatorii astia nesuferiti insa probabil ca-mi trebuie o camera superperformanta...au doar cativa mm si nu ies in poza decat neclara in ceata.... ma tot gandesc ca au fost "insamantati" odata cu semintele de Lepidorrachis mooreana Aici au aparut prima data iar semintele cand le-am primit erau umede si cu urme de turba... probabil fusese-ra insamantate inainte...altfel nu-mi explic sau probabil asa or trebui ele pastrate...dar mi-au trecut in mai toate caserolele ,,, am spalat semintele am schimbat substratul si.... acum am avut surpriza sa-i gasesc si in caserola cu trahy...asa ca nu stiu cum sa-i mai distrug ei au reusit de mi-au distrus o multime de seminte...fac tunele pe interiorul semintelor am observat in semintele mari...M-au suparat destul de tare si chiar nu stiu cum sa fac sa preintampin chestia asta la o alta sarja de insamantare...
Cert este ca le place solul umed...in caserola cu nannorops(sper c-am scris bine) nu si-au facut aparitia :D insa aici substratul este mai mult uscat...
 

Yanquapin

Member
Michaela, viermii nu ucid samanta- nu au dotarea necesara. Ei consuma coloniile de microorganisme care descompun amidonul din samanta moarta.
Cei 5 wagnerianus ai tai au dat deja a doua frunza, si au prins si soare direct. Mai da-mi, te rog, tel. tau- nu am salvat atunci nr...
 
Sus