Seminte atacate

magda

Active Member
Moderator
Buna ziua

am si eu seminte atacate de niste viermisori mici, subtiri, albi si f. vioi.Samanta langa care i-am descoperit era putreda. Surorile ei din acelasi compartiment nu au nimic. Cu ce pot sa-i ucid ?Va rog este urgent

Magda
 

Yanquapin

Member
Magda, daca un mesaj despre viermii astia era de prin "vechiturile" forumului, mai ziceam, dar e unul chiar... deasupra! Ar fi bine ca noii veniti sa dea search pe termenul care-i intereseaza si ar afla mai multe informatii, si strict despre subiectul dorit, si informatii colaterale.
Viermii astia NU FAC RAU SEMINTELOR! Daca e cazul, voi invata limba romana fiindca limba in care scriu eu pe aici e altceva, se pare :x !
Viermii aia sunt doar gunoieri si atat. Consuma mortaciuni vegetale. Daca pui vreo otrava, scapi de ei, dar eventual faci rau si semintelor.
 

Floria

Active Member
Yanquapin, oricata curatenie ar face acesti virmisori, numai cand stiu ca sunt acolo deja incepe sa ma manace pielea. Ei totusi trebuiesc distrusi ca altfel, s-ar face comert bun cu ei fiind asa buni "sanitari"cum zici tu.
Magda, poti scapa de ei foarte usor cu o solutie de Confidor cu care uzi substratul in care ai semintele de palmieri. In aceeasi zi vei observa ca nu mai misca unul. Daca totusi indrazneste, mai repeti figura dupa o sapamana. Succes !
 

Yanquapin

Member
Daca ma gandesc mai bine, chiar e un plus prezenta lor- decat seminte vizibil invadate de mucegai, care s-ar putea extinde si la cele sanatoase sau deja germinate, mai bine consumate imediat.
Dar depinde de viziune. Imi cer scuze pentru insistenta, nu se va mai repeta. Parol.
 

magda

Active Member
Moderator
Am inteles. Imi cer scuze ca nu m-am exprimat prea bine. Imi era frica sa nu atace si radacinutele celorlalte seminte. Se pare ca nu fac asa ceva.Multumesc pt. ajutor.

Magda
 

michaela

Active Member
N-am mai salvat intr-un final nimic din semintele care prezentau acei viermi sanitari.....insa am plantat altele si n-am nici urma de viermisor ..... spre marea mea satisfactie 8) . Deci i-am adus cu semintele acei sanitari Yanquapin?
 
Sus