seminte de mustar

Aura

Member
...aseara mi-au cazut in mana cateva seminte de mustar care imi ramasesra de cand pusesem la muraturi...le-am azvarlit intr-un paharut cu pamant si apa...iar azi le-am gasit incoltite asa repede...azi-noapte le-am pus pe la 2...
va arat si fotografia cu semintele "dolofane" din care vor iesi cat de curand mustacioare verzi ...am vrut sa pun si bobite de piper....dar in casa nu mai am decat macinat....
...a fost o mare surpriza sa le gasesc asa repede incoltite...ce parere aveti? voi ati incercat? ati vazut planta mustar in realitate? se cultiva in Romania?

link nefunctionabil

Aura
 

mymo

Active Member
Nu stiu daca a mai incercat cineva,oricum e interesant.Sunt curioasa ce o sa iasa,ne vei tine la curent nu-i asa?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Bravo,experimenteaza din toate semintele ce le ai.Eu am pus de curand la incoltit seminte de lamaie cu coaja portocalie si grep galben.Sunt in asteptarea mustacioarelor.
 

Aura

Member
Buna tuturor,
cum ziceam, va tin la curent cu ce se intampla...nu in gradina..ci in bucataria mea...:rofl:
vreau sa va spun ca mustarul nu doar mi-a incoltit, dar s-a facut un voinic de toata frumusetea.....in doar doua zile....
aviz celor care locuiti la curte....de ce nu ati incerca sa cultivati cateva firulete de mustar intr-un colt al gradinii?e asa nerabdator sa apara la lumina...
va pup. Noapte buna .
Aura.

gasiti firicelele de mustar aici :

link nefunctionabil
 

Aura

Member
Multam! sper sa aiba viata cat mai lunga...sa-l vad asezat la casa lui...cu frunze, cu flori, cu fructe... :)
Aura
 

elenafles

Active Member
Aura de care boabe ai semanat?
- acelea ce se pun la muraturi si se gasesc in pliculete cu uz alimentar in comert?
-Sau ai cumparat semintele de la un magazin de profil?
 

Aura

Member
Buna Elena,
am pus bobite normale , din acelea care se pun la muraturi.Iti pot spune chiar marca . Am pus dintr-un plic din comert de la marca "Cosmin". Nu sunt calitatea cea mai grozava ( ca printre cele mai bune ingrediente stiu ca sunt de la "Fuchs"). Nu am cumparat de la magazin cu profil fito.
Aura
 

elenafles

Active Member
Multumesc Aura.Sunt curioasa cum are florile.Am sa incerc si eu la primavara sa seman direct in gradina si sa vad ce rezultate am la recoltat. :wink: Daca nu pot singura o sa strig dupa ajutoare :rofl: :rofl:
 

elenafles

Active Member
Eu imi fac datoria sa incerc.Mai departe ... nu mai depinde de mine.De fapt curiozitatea mea e sa vad cum infloreste planta ca boabe de mustar cumpar. :D daca nu apuca sa se coaca
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
elenafles a spus:
Multumesc Aura.Sunt curioasa cum are florile.Am sa incerc si eu la primavara sa seman direct in gradina si sa vad ce rezultate am la recoltat. :wink: Daca nu pot singura o sa strig dupa ajutoare :rofl: :rofl:
Nu iti spun cum sunt florile :) sa ai o surpriza :wink: dar eu am si strins "recolta" anul trecut fiindca tot de curiozitate am semanat .
In primavara,spre sfirsitul lui aprilie .
Cum nu am pus multe seminte am si recoltat pe masura :) .Oricum din citeva fire poti stringe de un borcanel de gogosari sau o prisnita pe piept cind esti racit :rofl:
Am facut-o evident de dragul experimentului si numai pentru el :D
 

elenafles

Active Member
Sa inteleg ca nu prea merita sa-mi satisfac curiozitatea? :wink: O fi avand o floricica mica nesemnificativa :nu stiu: :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ce??? Merita sa incerci ! Ce e mai frumos decit sa vezi cum rasare din saminta pusa de tine?Cum creste si infloreste si mai si rodeste pe deasupra??? :)
Incearca nu ai nimic de pierdut :D
 

Aura

Member
Gabiuta,
imi zici si mie, te rog, cam cat de mare creste mustarul...pana ajunge sa faca flori?ca sa stiu ....sa ma pregatesc din timp pt eveniment. :)
serios te intreb, cam la ce dimensiune ajunge firul de mustar?
Aura
 

Aura

Member
Mustarul meu a luat-o razna! a crescut el ce a crescut..si vad ca acum incepe sa moara putin cate putin...dupa ce ca era el subitre...s-a subtiat si mai rau...si se ofileste...de ce? prea cald?l-am mutat intre geamuri...i-o fi mai bine? o fi paharutul prea mic pt el? uitati cea mai recenta fotografie cu el.
ce parere aveti?
Aura
link nefunctionabil
 
Sus