si violetele fac...sport

emeclau

Active Member
astazi amgasit intamplator un site cu violetele si sporturile inregistrate
http://www.avsa.org/Library/sports.htm
am citit ce am citit si brusc mi-a sarit in ochi asta
Persian Prince (8266) 07/28/1995 (S. Sorano) Semidouble medium blue pansy. Medium green, ovate, scalloped girl foliage. Miniature
Persian Princess (9838) 01/12/2008 (K. Dean) Single medium blue pansy/thin dark blue edge. Crown variegated medium green and yellow, ovate, scalloped girl foliage. Miniature
mi-am dat seama ca eu aceasta a doua varietate o am , desi am primit-o etichetata drept Persian Prince. Avand in vedere ca am cumparat-o de la Karin Dean si ea apare ca hibridizatoare , inseamna ca sigur aceasta este varietatea
Iuli, tu te mirai ca nu corespunde descrierii, asadar am elucidat misterul
Fleur, sa corectezi si tu pe eticheta
la mine variegatia e galbena -galbena, foarte frumoase frunzele...abia astept sa infloreasca
 

Nicolle

Member
Unele sporturi sunt mai frumoase decat varianta originala.De exemplu mie imi place sportul de la Sheer romance.
 

anknic

Active Member
intreb si eu ceva: mutatia cu flori bleu al lui midland fantasy se numeste ma's midland blue sau Van's Notice?
 

estefana

Member
ORIGINAL - Ma's Midland Fantasy (9044) 05/31/2001 (O. Robinson) Semidouble pink star/blue fantasy. Crown variegated green, white and yellow, quilted. Standard
SPORT - Van's Notice (10121) 09/03/2009 (V. VanPatten) Semidouble chimera white star/blue stripe. Crown variegated light green, white and yellow, quilted. Standard

luat de pe siteul www.avsa.org
 

horia_ch

New Member
Tot stau şi citesc... Dar nu sunt lămurit pe deplin ce înseamnă "sport" când vorbim de violete? E cumva o plantă care nu are în totalitate caracterele plantei-mamă? Din ce cauză apar astfel de plante?
Puteţi să râdeţi de mine că nu ştiu :rofl: :tavalit: , dar vă rog... să-mi explice şi mie cineva. Nu mă lăsaţi să mor prost! :rugaciune:
 

mihai71

Member
horia_ch a spus:
Tot stau şi citesc... Dar nu sunt lămurit pe deplin ce înseamnă "sport" când vorbim de violete? E cumva o plantă care nu are în totalitate caracterele plantei-mamă? Din ce cauză apar astfel de plante?
Puteţi să râdeţi de mine că nu ştiu :rofl: :tavalit: , dar vă rog... să-mi explice şi mie cineva. Nu mă lăsaţi să mor prost! :rugaciune:
Daca tot nu raspunde cineva mai calificat o sa incerc eu.Dupa parerea mea multe varietati care sunt comercializate actualmente nu sunt consolidate ca soiuri.Adica sunt niste hibrizi care au tendinta sa revina la caracteristicile plantelor din care provin sau sa gaseasca o forma stabila.Si eu m-am uitat la unele fotografii ale unor varietati mai noi la diferiti colectionari din tara (mai degraba colectionare) si am observat f multe sporturi(sa nu mai spunem ca si atunci cand seamana cu fotografiile producatorilor totusi sunt departe de acestea-norocul lor cu photoshopul).


http://mihai1971.sunphoto.ro/
 

horia_ch

New Member
Deci, puiul obţinut din frunza unei chimere poate fi considerat un sport? Întreb, pentru că singura mea violetă matură este o chimeră.
 
Sus