Sinningia leucotricha

miha

Member
Ce frumoasa e... era tare frumoasa si fara flori...dar acum parca s-a impodobit cu cercei... :roll: Sa fie sanatoasa... :D
Are nevoie de mai multa umiditate in aer decat celelalte plante, sa-si pastreze frunzele asa frumoase, sau nu e asa de mofturoasa pe cat pare? :)
 
D

dyayzh

Guest
A meritat asteptarea. Oricum frunzele sunt o desfatare la atingere, asa e?
 

Tina

Active Member
Multumesc.. nu e deloc mofturoasa... o tin in balcon, linga celelalte, fara umiditate "sporita".... :D
 

celeste

Member
Se pregateste de flori si de data asta am facut sedinta foto. Voi incerca sa o surprind si cu mai multe flori deschise, mai ales ca toate tijele se anunta cu flori...
 

daisy111

Active Member
:eek: :eek: Nu am mai vazut aceasta frumusete!Imi place de mor!!! :visator: :clap:
Dar oare se gaseste pe undeva sa cumparam? :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ca si gloxiniile obisnuite: frunza, lastar sau sectionarea tuberculului cu mai multi muguri.
 
D

dyayzh

Guest
Am esuat pana acum la inmultirea acestei plante :(
Pun la schimburi de lastari sau frunze :D
 

celeste

Member
Dya, sinningia leucotricha se inmulteste predominant prin seminte, mai rar prin inradacinarea butasilor (metoda folosita vara, dupa inflorire). Eu am semanat semintele - extrem de mici - ale acestei plante, dar plantutele se pare ca cresc greu in primele 18 luni cand le trebuie asigurata umiditate constanta. S-ar parea ca dupa aceasta perioada si-ar accelera ritmul de crestere, dupa unii autori. Varianta prin butasi nu am incercat-o, asa ca nu iti pot da nici un sfat in aceasta privinta.

Se comporta altfel decat celelalte sinningii, fiind mai apropiata de cultura plantelor cu caudex. Necesita caldura si umiditate mare in aer fara a cere prea multa apa (substratul trebuie sa se usuce intre 2 udari), care ii poate dauna ducand la putrezirea caudexului.
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc frumos pentru informatii. o am cam de 2 ani, are bulbul marisor dar nu pare ff fericita :(
 
D

dyayzh

Guest
Nu a inflorit si sper sa nu o fi putrezit. maine ma ocup si de studierea ei si de poza
 
Sus