Smithiantha

cornelia

Fondator
Membru staff
Are cineva Smithiantha? Daca da, cum reactioneaza la soare direct si cam cat de mare se face? :oops: In cat timp infloreste?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nuti e clar ca pe la noi nu-s. Altfel le-as fi vazut.
Insa tot n-am aflat ce ma interesa. Eu vroiam sa stiu acele raspunsuri din experienta cuiva. Ca site-uri cu "teorie prost tradusa" sunt destule.
Mymo merci de straduinta.
 

Fleur

Active Member
Cornelia smithiantha asta are rizomi nu-i asa?
Mi-a dat cineva o frunza pe care am tinut-o in apa si pe jumatate din codita (care era de 6-7 cm) a facut niste chestii verzi care am crezut ca sunt lastari. Am plantat-o in pamant acum vre0 2-3 saptamani si azi vazand frunza uscata am tras de ea s-o arunc si am avut surpriza s-o gasesc plina de rizomi.
 

miha

Member
Ce am eu , este un mic puiut pe care l-am pus la prins in toamna si care se afla cam tot in acelasi stadiu... Daca am noroc si vad semne de dezvoltare la el...am sa va tin la curent... :D
 

michaela

Active Member
Fleur a spus:
Cornelia smithiantha asta are rizomi nu-i asa?
Mi-a dat cineva o frunza pe care am tinut-o in apa si pe jumatate din codita (care era de 6-7 cm) a facut niste chestii verzi care am crezut ca sunt lastari. Am plantat-o in pamant acum vre0 2-3 saptamani si azi vazand frunza uscata am tras de ea s-o arunc si am avut surpriza s-o gasesc plina de rizomi.
A rasarit ?? cum e??? :oops:
 

Fleur

Active Member
Acuma abia rasare :roll: rasar foarte greu cele care fac rizomi din frunza, fiindca acei rizomi trebuie sa creasca la o anumita dimensiune ca sa poata da plantute :D Acelasi lucru s-a intamplat si cu achimenesul prins din frunze.
 

michaela

Active Member
Am si eu una dar nu a inflorit inca.... o astept, frunzele sunt mari si usor colorate in maron-grena... (nu stiu cum sa descriu mai bine :) )
Oricum o puteti vedea si singuri... :wink:
 

michaela

Active Member
Da.... sunt mari si e inca un puiut..... o sa vad eu cat de mare se face... asta daca nu intra repede iar in hibernare... :rofl:
 

michaela

Active Member
dorinas a spus:
Din cate vad eu are frunzele aproape la fel de mari ca si gloxinile?
De la ultima postare cu frunza.... a mai crescut...........
deci pot spune ca este cu mult mai mare decat frunza de gloxinie........
 
Sus