Smochin - Ficus carica II

happy

Well-Known Member
Păi NU MERGE ! Am incercat şi au degerat până jos apoi au dat lăstari noi care nu apucă să coacă fructele formate! Anul ăsta am un smochin din GRECIA care are un nod la bază ce nu a permis i îndoirea si îngroparea (nu are ramificaţii.are 2 m )L-am lăsat cu o folie de pus sub parchet.Sunt tare curios dacă va fi afectat.! oricum partea aeriană (vârfurile ) sunt cele mai afectate.Eu îngrop lăstaruii de la jumate până la vârf
Pai nu merge Emil,dcaca locuiai pe lunca Dunarii,acolo ar fi mers desi acum cateva zile si acolo au fost -18-20grade.Sincer eu nu prea cred ca poza cu smochinul este in Romania....
 

Milly

New Member
Pai nu merge Emil,dcaca locuiai pe lunca Dunarii,acolo ar fi mers desi acum cateva zile si acolo au fost -18-20grade.Sincer eu nu prea cred ca poza cu smochinul este in Romania....
Eu locuiesc în lunca dunării (mai exact fix intre Turnu Măgurele Şi Roşiorii de vede la 25 km de DUNĂRE)
In primăvară am să-ţi dau un pui de smochin.Nu am uitat! Cel de la tine SPER să dea de jos .în sus e uscat! Voi vedea !
 

Milly

New Member
Pai nu merge Emil,dcaca locuiai pe lunca Dunarii,acolo ar fi mers desi acum cateva zile si acolo au fost -18-20grade.Sincer eu nu prea cred ca poza cu smochinul este in Romania....
Au fost minim -21 * C iar anul trecut minima a fost de -23*C !
 

happy

Well-Known Member
Asta inseamna ca s-a schimbat clima foarte mult,toate vor bulversate!Sa nu uiti de smochin la primavara,imi place sa am mai multe soiuri!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Buna dimineata.Am o problema cu smochinul meu.A intrat in al treilea an,este mare si viguros dar....este chel.Complet.In iarna cand au fost 2 zile cu vant fffff puternic fara sa fie minus multe grade frunzele ii aratau ca arse ca si cum ar fi fost uscate si atunci le-am taiat.
Pomul este viu nu a patit nimic in principiu (nu l-am protejat peste iarna) dar nu stiu daca isi mai revine desi banuiesc ca ar cam trebui.Cand inmugureste iar?
 

lelia

Well-Known Member
Buna ziua doamna Gabi! Sper ca a inmugurit sau o va face foarte curand,de regula isi pierd frunzele toamna.Eu l-am avut in interior si e chel de asta toamna dar are muguri de frunze si rod. Mie imi par cam fitosi, cresc o vreme fara probleme si cand te astepti mai putin se usuca aparent fara motiv.Asteptam vesti bune si eventual o dulceata de smochine in vara:astept::-)
 
Sus