Smochin - Ficus carica II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu pe ala mare primul l-am luat din alt market acum multi ani , dar nu au fost violacee fructele ci simple galben maroniu

Oara asta va fi negricios ?
 

laural

Well-Known Member
Habar nu am.....ce va o fi capul lui :rofl: Ma gandesc ca nu se apuca producatorul sa inmultesca cu sutele un soi nebun :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eee , maslinul abia anul trecut a facut primele flori , nici nu mai stiu anul de cand a fost luat , are multi ani in spate deci cred ca e sigur din seminte ...altfel din butas ar fi inflorit mai repede. Zic si eu

Smochinul a fost ok , a fructificat bine dar nu se coceau , acum cu cresterea in ghivece , smochinele au deja 2 cm si suntem in 1 mai :D

Pe ei ii interseaza ceva care se propaga repede si usor , nu cauta nu stiu ce specie hibrid de smochin care sta 3 luni la inradacinat ca nu au interesul :D
 

laural

Well-Known Member
Da clar ...nu au cine stie ce specialitati, dar sunt sigura ca e un soi clasic si bun. Pe cutie zice ca nu se taie planta....poate fi smochin pitic ? Exista asa ceva ?
 

laural

Well-Known Member
Ma bucur...oricum nu stiu cum sa-l tai. Are o tulpina pricipala din care pleaca 4 ramuri ...tulpina principala in locul unde a fost sectionata pare un os fara maduva :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mikishor, pe unde umbli de aprari asa rar? Te-ai plictisit de noi? :) Apari doar cand sa ne spui ce trazanie ai mai facut :rofl:
 

miki70

Active Member
In ultimul timp intru doar dupa tableta iar cu ea nu pot sa fac multe. Am fost plecata 2 sapt iar cand m-am intors am gasit gradina plina de flori, balarii si tantari :-( Nu pot intra nici sa ud :-(
 

REGLURAL

New Member
Al meu a avut multe fructe începând din februarie, dar a venit frigul în aprilie-mai şi le-a avortat, iar acuma face din nou altele mai mici:cât o monedă de un ban! :cry:
 
Iata si prima mea smochina .Desi credeam ca nu va rodi deoarece il tin in ghiveci,mutandu-ma la bloc nu l-am mai pus in gradina.Si bine am facut,ca asa ma pot bucura de el ....
 

Mythos

New Member
Salutare ! Sunt nou pe aici, pasionat de gradinarit. Imi plac smochinii, imi plac fructele lor :-D . Am 5 smochini, mari si batrani ce se incarca de fructe. Vad ca principala preocupare pe forum, in ceea ce priveste smochinul, este inmultirea lui. Eu il inmultesc prin butasi pe care uneori ii gasesc direct cu radacina. Sa va explic cum. Am un smochin pe care nu l-am prea ingrijit asa ca pot sa va arat mai bine la el pentru ca ii dau mereu lastari noi, unii direct din radacina. Bine, nu sunt chiar butasi dar nu stiu cum sa le spun. Îi desprind de radacina principala(de care sunt atasati) si am un nou smochin. Oricum si butasii obtinuti din ramurile pomului prind radacina destul de usor.

http://postimg.org/image/5i3k3tkl7/

http://postimg.org/image/b4zx1an3v/

http://postimg.org/image/4pvvow09p/
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Ce frumos este! :)
Inteleg ca este in ghiveci si l-ai adus in casa pentru sedinta foto!
Eu am unul cu care ma chinui de vre-o 5 ani.
Nu crestea si anul trecut l-am mutat intr-o zona in care are soare toata ziua. A parut ca ii prieste si a crescut un pic mai bine ca in ceilalti ani- adica a ajuns la vre-o 60 cm.
Acum inca nu imi dau seama daca a rezistat peste iarna, ca nu l-am protejat cu nimic.
 
Eu am doi scmochini care nu sunt ai mei. I-a plantat un boşorog care stătea în blocul ăsta înaintea mea, prin anii '70. Am două specii, una care face fructe mov şi una cu fructe verzi la coacere
 

Mythos

New Member
Ce frumos este! :)
Inteleg ca este in ghiveci si l-ai adus in casa pentru sedinta foto!
Eu am unul cu care ma chinui de vre-o 5 ani.
Nu crestea si anul trecut l-am mutat intr-o zona in care are soare toata ziua. A parut ca ii prieste si a crescut un pic mai bine ca in ceilalti ani- adica a ajuns la vre-o 60 cm.
Acum inca nu imi dau seama daca a rezistat peste iarna, ca nu l-am protejat cu nimic.
Pomul tau este cam mic pentru varsta lui. Da, le place soarele iar apa sa nu fie in exces. Sper sa nu-ti fi inghetat asta iarna.
Smochinul din ultima mea poza este de fapt o crenguta inradacinata, un mic smochin in devenire pentru ograda vecinului. In primele 3 poze este un smochin destul de batran, in aer liber.
 

Mythos

New Member
Eu am doi scmochini care nu sunt ai mei. I-a plantat un boşorog care stătea în blocul ăsta înaintea mea, prin anii '70. Am două specii, una care face fructe mov şi una cu fructe verzi la coacere
Se pare ca "bosorogul" a avut mâna buna si a lasat ceva in urma lui. Sa ai noroc de cei 2 pomi ! Ne pui o poza ? :-D
 
Sus