Smochin - Ficus carica II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ce am facut eu ....tuns de la sol :tavalit: cica dureaza foarte mult uneori sau doar 2 ani in alte dati.
 

miki70

Active Member
Pai dc nu-i vezi smochinutele de acum inseamna ca nu face nici anul asta. Am citit undeva o metoda care se aplica la pomii fructiferi care nu fac fructe, dintr-o perioada anume a anului (nu mai stiu care, cred ca iulie-august) se leaga cu o sarmulita creanga, copacul creste si pt seva nu circula bine prin acea creanga anul viitor va incepe sa fructifice. Nu stiu dc se aplica si la smochin.

Adriana ala e pui de la mine?? Si al meu a crescut f greu dar de cand l-am pus in roata si ii pun apa multa plus ingrasamant bio a inceput sa-si dea drumul.
 

miki70

Active Member
Cu ocazia asta vad ca mi s-a raspuns la intrebarea mea :) , uitasem ca am pus o intrebare acolo :rofl:
Deci metoda nu merge la smochin :p , tot uleiul e mai bun :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
Happy, pe wikipedia scrie ca sunt mai multe specii de smochin, unii pot fi chiar dioici, cine stie ce specie o fi de nu rodeste:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Smochin
Eu am din ala verde si rodeste uneori de 2 ori pe an, daca e toamna lunga, e de la bunici si e raspandit in toata tara, am vazut si prin Cluj cand am fost, nimeni nu ii ingrijeste deloc si cresc foarte repede, contrar a ce scrie pe wikipedia. Daca luati soiuri neaclimatizate probabil ca trebuie si niste instructiuni de ingrijire.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Miki , eu nu am auzit de asa ceva , si cine e Paradis verde asta... nu ma captiveaza deloc , vreun inginer horticol la baza articolului...daca da , e ok , daca nu...! :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Miki, nu este de la tine, este cumparat de pe net, din Franta.
Anul trecut, cat este de mic, a facut doua smochine.
Cel de la tine nu s-a prins.
Poate imi mai dai un pui, dar cred ca iar este tarziu acum.

Multumesc, Danero, il mut zilele urmatoare!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e tarziu daca atunci cand vine il pui repede in pamant dar in ghiveci si nu in gradina. Macar o luna si sa fie ceva musteti . La mine desi a fost ok ca si timp din cauza ca mustetile au fost putine a durat foarte mult acomodarea.
 

happy

Well-Known Member
LadyBug a spus:
Happy, pe wikipedia scrie ca sunt mai multe specii de smochin, unii pot fi chiar dioici, cine stie ce specie o fi de nu rodeste:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Smochin
Eu am din ala verde si rodeste uneori de 2 ori pe an, daca e toamna lunga, e de la bunici si e raspandit in toata tara, am vazut si prin Cluj cand am fost, nimeni nu ii ingrijeste deloc si cresc foarte repede, contrar a ce scrie pe wikipedia. Daca luati soiuri neaclimatizate probabil ca trebuie si niste instructiuni de ingrijire.
Se pare ca cei de la Wikipedia nu stiu ce inseamna dioici.
"Smochinii sunt de 3 feluri: smochini polenizați de viespea Blastophaga, cei de San Pietro (prima recoltă se face fără polenizare, iar a doua necesită polenizare de către viespea Blastophaga) și smochinii dioici — smochini care fac fructe fără polenizare."
Asta scriu ei despre dioici!!! :rusine: Dioic inseamna ca este nevoie de 2 plante ca sa faca fructe...
Deci toti smochinii fac fructe,asa cum spunea si Danero!
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai nu stiu ce este corect aici, ca nu exista "cei de la wikipedia" ca sa-i aratati cu degetul, acolo poate oricine sa scrie orice, asta inseamna soft freeware, acum daca persoana care a scris a incurcat termenii si nu a corectat-o nimeni nu e "vina celor de la wikipedia"... eu am citit doar ca sunt si soiuri de smochini dioici si nu am stat sa mai citesc si explicatia pt ca stiu ce inseamna, ca sunt pomi masculini si pomi feminini, asa ca poate exista si specii din astea de smochini. Ai mei rodesc din anul 2, si am impresia ca unii chair si din anul 1, de cum apar ca lastari, nu stiu exact-exact, chiar daca nu au soare "ca la carte" - adica au numai dimineata, si mai e si un pic de vant, nu au nici sol nisipos, de aceea m-am gandit ca o fi un soi dioic al lui happy, daca tot nu vrea si nu vrea sa rodeasca nici anul asta, ai mei sunt foarte usor de crescut si nu am avut niciodata probleme cu ei.
 

adrianam

Well-Known Member
L-am mutat si eu pe al meu, dar pentru ca nu am avut rabdare, i-am taiat o radacina destul de groasa.
Sper totusi sa se prinda cu ploile astea.
Mugurasii pe care ii are sunt mici, din punctul asta de vedere cred ca este bine.
 

sicora fabian

Active Member
Daca-l tii la umbra si-l reduci un pic, nu vor fi probleme. Am transplantat smochini si mai avansati ca faza de vegetatie, fara probleme.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am mutat cum ai facut tu si inca dus imediat pe vreo 150 km in masina si nu a suferit asa tare , se va simti diferenta dar isi revine. E foarte razboinic
 

happy

Well-Known Member
Azi m-am uitat la crengile smochinului turcesc si sunt pline de smochine.Ceva mai mici decat la smochinul autohton dar sunt peste tot.Vom vedea in iulie cat sunt de bune! :D
 

adrianam

Well-Known Member
sicora fabian a spus:
Daca-l tii la umbra si-l reduci un pic, nu vor fi probleme. Am transplantat smochini si mai avansati ca faza de vegetatie, fara probleme.
Pai saracul de el are doar 40 cm , ce sa mai reduc din el?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
adica tinand cont de radacina care o avea si ce are acum va trebui sa reduci si coroana cu acelasi procent cu care ai redus radacina , sa poata face fata noii structuri
 

laural

Well-Known Member
Baieti si fete uite ce s-a lipit de mine in Lidl :fluierat:

E mai mic ca primul smochin achizitionat in primavara asta si evident ambii vor fi anul asta pe post de plante decorative prin frunze...sa vedem la anul ce vor face :giggle:
 
Sus