Socul, parfum si sanatate

Ariana

Member
Tare mi-as dori sa stiu mai multe despre soc dar din pacate nu gasesc nicaieri pe internet despre planta si ingrijhire. Aveti cumva materiale sau linkuri unde as putea gasi informatii.
 

Kati

Active Member
Cei care-si doresc soc nu stiu la ce se expun... :evil:
Noi avem gradina plina de tufe de soc, creste peste tot, abia reusim sa le taiem in fiecare primavara crengile. De fapt se poate lasa chiar si un ciot daca a crescut prea mare, in anul urmator spre vara deja va fi tufa la loc. In vecini este un soc cat un copac, o sa-i fac o poza daca reusesc sa prind un unghi bun.
Din alt punct de vedere este bun, fiindca se poate face suc de soc din flori, si din fructe la fel. Iarna nu beau sucuri artificiale (de fapt nici vara) ci din fructe de soc. E adevarat, muncesti la el pana iti vine rau... :eek:f: Dar merita.
 

blueheart_d

Member
la mine nu ar fi problema sa faca vreun deranj in gradina, pt ca in spatele ei am o intindere de pamant pe care candva a fost lucerna, acum e iarba. asa bine i-ar sta acolo.
 

Kati

Active Member
O sa strang seminte la vara si o sa-ti trimit Blueheart, fiindca tufa de soc este aproape imposibil s-o scoti din pamant.
 

Ariana

Member
Multumesc mult Iudit dar eu doream ceva doar despre planta nu despre remediile naturiste. Ma refer aici la cum as putea inmulti planta, luminozitate daca prefera umbra sau soare, in ce tip de pamant creste.
Ideeea e ca am fost in week-end la padure si acolo am vazut soc, am rupt o ramura nelemnificata si nu stiu daca se va prinde in pamant sau ar fi mai bine sa o tin in apa. Am inteles ca se inmulteste si prin seminte dar nu mai am rabdare pana la toamna. :rose:
 

blueheart_d

Member
mersi Kati, esti draguta, dar din seminte in cat timp creste, la noi in padure sunt berechet chiar si pui mici.
 

dorinas

Member
Ariana daca ai vazut la padure soc pot sa scoti un pui cu radacina si atunci nu sunt probleme, se inmulteste rapid. Poti sa pui tufa langa un gard , creste foarte bine in locurile cu pamant umed, sa aiba "piciorele" la umbra iar partea aeriana la soare.
 

Ariana

Member
din pacate ceea ce am luat de la padure semana la frunza doar cu socul dar nu este soc. S-a prins intr-un ghiveci radacina respectiva dar degeaba .. nu era ce imi doream eu asa ca tot fara soc am ramas. Am gasit articolul in revista "gradiana mea " din mai. Poate reusesc sa inmultesc de la mama din gradina prin marcotaj.
 

lelia

Well-Known Member
E foarte comod sa ai in gradina o tufa de soc ,eu am mostenit un arbore care avea peste 40 de ani ,avea, caci l-am taiat ,umbrea o buna parte din gradina si fiind foarte des ,la umbra lui nu cresteau nici buruienile .Din butura cresc in fiecare an o multime de lastari ,am pastrat unul ,pentru ca face flori cu o inflorescena uriasa si e mai bine sa le am la-ndemana decat sa umblu pe cocleauri dupa ele .Un alt motiv pt care am renuntat la pomul cel batran, este faptul ca ,florile erau invadate de purici si nu mai puteau fi folosite iar tratamentul era greu de realizat din cauza dimensiunilor pomului.Din momentul in care ai prins o radacina ,cu greu mai poti scapa de el ,eu nici nu stiu de unde rasar in fiecare primavara o multime de plantute prin toata gradina ,la inceput cred ca sunt ochiul boului ,fiindca seamana la frunze ,dar cand ii strang in palma simt mirosul frunzelor de soc .Probabil semintele sunt aduse de vant sau pasari .
 

mirela06

Active Member
Cine are in gradina asa ceva, sau aproape de casa, apoi este un fericit. Faci atitea din soc.
 

Ariana

Member
Au trecut multi ani de cad doream sa am un soc. M-am trezit acum cu o livada ce are o multime de tufe de soc in gard. Se pare ca e adevarata vorba: Ai grija ce-ti doresti ca e posibil sa ti se indeplineasca. Anul trecut am cules atat de multe flori pentru socata si ceai incat mi-au ajuns toata iarna si mai am pana cand vor inflori anul acesta.
 

geodezia

Well-Known Member
sa stii ca eu am facut dulceata de soc este excelenta mai naspa este la culesul boabelor dar am rezolvat le pun in frigider si pe urma se scutura usor
 

geodezia

Well-Known Member
pai eu am facut pe cea clasica la o farfurie de bobite o farfurie de zahar le lasi o zi impreunate strecori zeama o pui la fiert sa devina lipicoasa pe farfurie si pe urma dai cu ele la fiert nu le lasi mult cam 1 ora maxim pe urma la borcan si la sterilizat
 

LadyBug

Well-Known Member
Si la noi in familie facem dulceata de soc, dar nu merita sa cresti copacul, e plin prin salbaticie de ei.
La dulceata noi adaugam si lamai cu tot cu coaja, taiate bucatele mici. Socata nu mi-a iesit, si e tare periculoasa daca nu-i desfaci nitel dopul, ca si la must, de altfel, ca explodeaza sticla.
 
Sus