Solanum

marean

Active Member
E fain si cu 4 petale,e o mutatie genetica,nu ai ce-i face :wink: !
Si al meu s-a pus pe crescut si imbobocit,am taiat o runda de lastari de vreo 3-4 saptamani,dar tot creste ca Fat Frumos !

Chiqui,ii mai cad frunzele,posibil ca e prea racoare pt el,mai ales acuma cand deja s-a incalzit afara . Nu cred ca e bai,daca sta la lumina si il uzi moderat,dupa necesitati,ar trebui sa-si revina !
 

marean

Active Member
Eu l-am tuns acum o luna,aproximativ,butas sunt plini de radacini,aveau si boboci cand i-am taiat . De o saptamana iar e inflorit,face floricele ca un nebun,e super usor de ingrijit !
 

karmenutza

Member
Si al meu are floricele dar asa de mititele!....Nu prea am cum sa ma bag printre crengi sa le pozez. Si acum cred ca sunt pe trecute, ca din mijloc le-a iesit un motz portocaliu in afara :? Poate va face acolo fructe?
P.S. Al meu are floricele albe. Dar nu e jasminoides, ca nu miroase. Altfel ii zice dar am uitat. Poate Dya tine minte mai bine? :wink:
 

adana

Member
marean,nu stiu ce faci tu,dar repede mai stergi pzele.eu nu le mai vad.
chiquitita cum ai facut?
 

karmenutza

Member
Pai cred ca le-au polenizat viespile. Cand am dat cu pensulica pe flori, cadeau. Nu puteam, erau prea fragile.
 

Chiquitita

Member
adana a spus:
marean,nu stiu ce faci tu,dar repede mai stergi pzele.eu nu le mai vad.
chiquitita cum ai facut?
Am folosit o pensula subtire de le o trusa de farduri. Am atins usor partea portocalie a florii si am trecut la urmatoarea. E adevarat ca unele floricele au cazut dar a facut destule fructe si vad ca infloreste continuu.
 

adana

Member
dar de ce treb facut asa ceva?planta mea infloreste si face fructe de mama focului,si eu nu am facut asta niciodata. :oops:
 

Chiquitita

Member
in mod normal daca planta sta afara nu e nevoie de polenizare artificiala, de asta ocupandu-se albinutele etc. Eu il tin in casa si am citit ca daca vrei ca solanumul sa aiba fructe, florile ar trebui polenizate manual. :D
 

marean

Active Member
adana a spus:
marean,nu stiu ce faci tu,dar repede mai stergi pzele.eu nu le mai vad.
chiquitita cum ai facut?
Nu repede,dupa jumatate de an :mrgreen: .Acum am rectificat :wink: , as fi schimbat linkul mai repede , dar il cautam la plante de interior si nu il gaseam :mrgreen: :rofl: .
 

marean

Active Member
Pai Elfule,guguloaiele nu erau inca coapte,portocalii se fac la capsicastrum :wink: .
Ma bucur ca iti place,Dana,ai si tu ,doar,cum mai face lastarusul ?
 

marean

Active Member
Nu mai dureaza mult :wink: . Ii poti tunde ramurelele laterale ca sa lastareasca mai bogat , poti rade inclusiv varful,daca nu vrei sa creasca mai intal,si tulpina se va ingrosa frumos .
Eu tocmai l-am frezat ...pt a 3a oara pe anul asta,cred,tare rau mi-a parut de florile taiate fara mile ,odata cu varfurile,dar cum infloreste neincetat toata vara trebuia sa-l si tund pt ca el creste foarte dezordonat.
 
Sus