Solanum

am si eu o problema.planta mea anul trecut a facut 3 roade.anul asta numai una cu toate ca a crescut ,si flori a facut.imi spuneti si mie care ar fi cauza.trebuie tunsa ca sa rodeasca?
 

simonac

Member
pai ca sa faca roade ar trebui ca florile sa fi fost polenizate! iar daca l-ai tinut in casa, normal ca nu s-au putut poleniza pe cale naturala (insecte, vant...) si ar fi trebuit ca acest lucru sa-l faci tu (cu o pensula)
 

simonac

Member
polenul de la o floare il culegi pe o pensula moale si apoi polenizezi pistilul cu ea; sau daca ai doua flori apropiate, poti sa le "pupi" una cu cealalta
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahaaaaaaa..........numai ca eu vorbeam de "Solanum jasminoides" ; adica despre asta: http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... oides2.jpg cred ca il gasesti si prin albumele mele.
Din cel din care ai si tu ,am avut si cred ca din pricina apei prea multe in timpul unei ierni l-am pierdut.E multisor de atunci .Nici nu stiu cum se prinde .Chiar imi placea ca crescuse ca un copacel.
Sa-ti traiasca,coane :)
 

Roxana

Active Member
se inmulteste prin seminte sau butasi, primavara.
foarte frumos Solanumul tau, marean. sa-ti traiasca!
 

marean

Active Member
E frumos jasmonoides-ul tau,felicitari pt el !
Asa e cum spune Roxana-multumesc pt aprecieri,si mie imi place mult de el-,se inmulteste si prin seminte,si prin butasi.daca vrei iti pun la prins un butas ;-) ,Gabiuta !
 

Chiquitita

Member
Solanumului meu ii cad frunzele. Ma ajutati cu un sfat? I-au cazut aproape toate fructele si o parte din frunze. M-am uitat dupa daunatori si nu am vazut. il tin intr-o camera racoroasa, cam 15 grade.
 
Sus