Spanz (Helleborus)

George

Member
Am si eu o planta in gradina care seamana putin cu spanzul. In dimineata asta chiar am vazut si o floricica mica.
 

George

Member
Lili nu este hortensie, desi tare mult mi-as fi dorit o hortensie in gradina. Aceasta planta are chiar si o floare in prima fotografie. Nu-mi pot da seama ce poate fi.
 

lili

Member
George!!!!!! m-am benoclat mai bine si-am vazut floricica :eek: Foarte interesant....facem sapaturi si vedem despre ce este vorba :wink:
 

IULIA

Active Member
am vazut rizomi sau ce or avea la baza, de vinzare, in magazinele carrefour si sel gros.
pe cine intereseaza. :)
 

ghia_don

Active Member
Sigur era spinz ? La noi la Iasi n-am vazut si chiar am cautat prin magazine :cry: ...Am cutreierat si padurea copilariei dupa ei , dar nu mai exista ...au disparut din locurile pe care le stiam :cry:
 

jkati

Member
spanz

dragele mele florile spanzului sunt acum pe trecute. raman numai frunzele tot anul. flori veti vedea doar in ia. februarie anul viitor. credeti-ma pe cuvant. eu am in gradina de multi ani si stiu ca infloreste odata cu ghioceii sau chiar mai devreme. deci daca i-ati plantat acum va veti bucura de flor doar la anul. rabdare.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, e splendid :D ...acum astept si la al meu sa-i dea vreo floricica...dar daca nu va vrea anul asta, am rabdare pina primavara urmatoare :wink: .
 

Alexa81

Member
Fericita de tine, sa te bucuri multi ani de el!Al meu nu a mai ajuns, am sunat la distribuitor, si mi-a spus ca nu gaseste curierul adresa :x Sa il ia naiba de curier ca e acelasi si pt celalat site si cand vin comenzile de la ei ma gaseste. I-am dat puncte de reper si tot nimic, nu am mai insistat :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

azi rascolind putin in gradina (a se citi facut curat dupa ciini :nu-mi_place: ) am dat peste el inflorit.Bineinteles ca iar nu mi-a venit sa cred............
 
A

Anonymous

Guest
spanz

dragut spanzicul tau,am comandat si eu ilastept in martie,tu cand l-ai pus in pamant?
 
A

Anonymous

Guest
spanz

multam inseamna ca si al meu se va prinde,ce ma bucur,vad ca la tine se mai pregatesc si altii
 
Sus