Spanz (Helleborus)

cornelia

Fondator
Membru staff
O fi el otravitor dar mie imi place cum infloreste. Unele varietati au flori verzi, altele grena, unele au pete interesante si degrade-uri. Au incercat unii sa-l cultive in ghiveci dar nu prea merge. Dupa ce infloreste, cheleste cu totul si nu mai e interesant. Asa ca pana la urma tot planta de gradina ramane ...

Sunt curioasa: voi ce varietati aveti?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu rasfoiam ieri o enciclopedie si m-am oprit la hellebor. Varietatile hibride sunt spectaculoase si chiar mi-e ciuda ca nu merg ca lumea in ghiveci. Mi-as fi dorit si eu.
 

lili

Member
Este o planta pentru gradini si in special celor cu specific asiatic. Sunt plante de umbra. Cu ele se formeaza covoare .
Si pentru mine sunt niste plante frumoase :wink:
 

blueheart_d

Member
asta nu stiu pt ca nu stiu cum arata bulbii. as crede ca sunt seminte pt c erau ambalate in plicuri mici. ma uitam pe raft sa vad ce seminte mai sunt si stiu ca mi-a sarit si asta. l-am retinut pt ca nu mai auzisem de el pana acum.
 

calin123

Member
destul de scumpe la Magnolia center garden Apahida , ghivece tinute afara deci la ora asta nu aratau nimic doar niste plante vestede si totusi as fi luat dar 23 Ron bucata ! daca as stii ca nu au inghetat de tot .....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt scumpe, intr-adevar. Acum vreo 2 saptamani am vazut la Hornbach un ghiveci mare si frumos cu varietatea cu flori verzi. Foarte frumos, bine intretinut, 49 ron. Daca stau bine si ma gandesc, merita.
 

Alexa81

Member
Tocmai am comandat de pe un site de bulbi, dar se pare ca nu au momentan disponibilitate, ramane sa astept. Au 2-3 varietati 2 bulbi cu 5€ si 5bulbi la 10€.
In legatura cu umbra, pt hellebori am citit ca se adapteaza si la umbra dar vor inflori cu greu.
 

IULIA

Active Member
Cornelia, nu era varietatea cu flori verzi. Am luat eu de la Hornbach, florile au fost albe. dupa vreo 3 sapt de la cumparare, florile au inceput pe rind sa se inverzeasca. si dupa aceea au inceput sa treaca.
problema este ca dupa aceea a inceput sa treaca si planta......
acum sint la perioada intrebari, cum si de ce; nu cred ca voi afla.
ziceati ca ii place la umbra? s-ar putea asta sa fi gresit, eu am pus-o la soarele de dimineata. parea ca ii place. acum nu mai stiu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi l-am plantat si eu .Astept acum inflorirea :) .Cit de mult se poate intinde?Este primul an ca pun asa ceva si l-am asezat linga niste aquilegia.Sper ca radacinile lui sa nu afecteze plantele din jur.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc ca mi-ai zis.Acum fiindca e si la umbra si e si racoare chiar nu l-am mai udat dupa plantare........
 

Alexa81

Member
In natura infloreste la fel ca si ghioceii, primavara devreme, caldura il sufoca. Acum l-am vazut f.trecut la vanzare si chiar ii faceau reducere dar aveau doar alb. Si eu l-am comandat si acum ca l-au expediat nu stiu unde sa il pun :?
 

lili

Member
Alexa81 a spus:
In natura infloreste la fel ca si ghioceii, primavara devreme, caldura il sufoca. Acum l-am vazut f.trecut la vanzare si chiar ii faceau reducere dar aveau doar alb. Si eu l-am comandat si acum ca l-au expediat nu stiu unde sa il pun :?
Si eu il stiu de cand eram copil :D ...... atunci paduri cutreeram :rofl:
Acum il avem in gradina de la tara....a fost adus tot din padure. Infloreste odata cu ghioceii. Mai stiu ca este folosit si de leac :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Lili de leac impotriva dusmanilor :?: :evil: .Ca am citit ca este otravitor :mrgreen: Chiar vroiam sa ma apuc de niste preparate :tavalit:
 
Sus