Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

alirare

Member
spathi meu e bolnav. :cry: are niste pete galbene pe frunze care se transforma in gauri (se usuca frunza in acel loc). au aparut chiar si pe frunzele tinere, care au aparut recent. :(
ajutor! stie cineva ce poate fi si sa-mi dea un remediu?
 

gabriela61

Member
eu nu am decat un spathiphyllum de marime mica dar cam face pe nebunul cand trebuie sa infloreasca adica nu prea infloreste.Este cam des in ghiveci.Oare trebuie sa-l mai raresc?Mi-am dorit tare mult unul din acela mai mare cu frunze mari si floare mare dar am primit asa ceva,s-a dezvoltat frumos si chiar am facut 3 ghivece din el dar este din acela care nu face floare alba ci o rozeta la nivelul solului.Avantajul lui este ca merge bine si cu lumina mai putina.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
alirare, cel mai sigur planta ta este atacata de un "animal". Conditiile de mediu nesatisfacatoare nu creaza asa ceva. Eu in locul tau as duce imaginile la un magazin fitosanitar sau chiar o frunza afectata la un laborator fito-sanitar. La microscop ei pot sa iti spuna cel mai bine. Soacra mea asa a facut cu un arbore de cafea. Tot ei pot sa iti dea si un tratament.
 

alirare

Member
asta banuiesc si eu, dar la cele 2 farmacii fitosanitare pe care le stiu nu voi afla mare lucru (vanzatorii nu prea au habar). fac un apel catre membrii din oradea: stie careva o farmacie fitosanitara serioasa? :(
dak ma uit bine cred k si anthuriumul are acelasi ''musafir''. :cry: :cry: :x
 

alirare

Member
ai avut dreptate ruxitzika. :D i-am schimbat pamantul si nimic. :( avand daunatori si la alte plante, insecticid suficient, l-am stropit si pe spathi cu mospilan, apoi cu nissorun si actara si a dat rezultate. :D :D a dat multe frunze noi si nu sunt patate. il voi mai stropi in continuare k sa fiu sigura k a disparut "animalutul". as vrea sa si infloreasca. in martie s-a uscat floarea.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
O alta planta care merita atentia mea e crinul pacii.
Varietatea uriasa e mereu in floare de asta iarna. Nu i-am taiat bine florile de atunci, ca a dat noi si noi tije.

Nici varietatea de talie mica nu se lasa mai prejos. Desi am deranjat-o separand pui, acestia s-au si apucat de inflorit.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In functie de varsta florii, uscarea e un fenomen natual. Florile nu tin la nesfarsit. De cat timp era inflorita? Crinul pacii e o planta destul de rezistenta care infloreste fara ingrijiri spaciale. E drept ca nu la fel de abundent ca cele din florarie care au parte de tratamente speciale pentru stimularea infloririi.
 

Ggsuvi

New Member
Buna ziua ,
Am primit aceasta floare si a inceput sa se imbolnaveasca . Mentionez ca nu are foarte multa lumina . Atasez si cateva poze .
Ce trebuie sa ii fac ?

Multumesc B8AF2611-102D-47DA-A8FD-72B335BEA95E.jpegC13092DC-C7F0-451F-87A9-B2C66BBB9529.jpeg88354F01-974E-4B90-825F-2A62624459C7.jpeg
 

AdinaMihalache

New Member
Bună seara. Din câte am văzut pe net trebuie pus fertilizant toamna o dat la o luna și jumătate pentru inflorire. Deasemeni ea înflorește când este la maturitate. Cele tine au pus fertilizant de sunt atât de înflorite in magazin. Un motiv pentru uscarea frunzelor este expurea directa mult timp la soare direct. Am și eu una nou luata și mi s-a înegrit influorescenta. Știți cumva de ce? Mulțumesc.
 

Atașamente

tugatita

Member
Buna ziua ! Va rog, daca ma puteti ajuta cu un sfat privind ingrijirea acestei minunate plante.Am primit-o acum doua saptamani si de curand am constatat ca unele frunze ,cele tinere arata cam asa .Vreau sa specific ca nu o ud des doar 1 data pe saptamana si nici in soare nu o tin ,are lumina din plin ( indirecta ) .Multumesc !
 

Atașamente

Sus