Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

IULIA

Active Member
sint speciile:
-floribundum-talie mica-30cm-floarea alba, spadice alb-galbui
-commutatum
-cochlearispathum
-canniflolium
-hibridum
hibridum se imparte in 3 mari grupe:
-talie mica-pina la 30cm-frunzis abundent, crestere rapida, inflorire bogata, planta uniforma,spata floarala de 5-8 cm
-talie mijlocie-pina la 60cm-floare cu spata alba de 1--15 cm, lata de 10cm. unele sint parfumate.
-talie mare-peste 60 cm-spata florala de 15-25cm, lata de 10-15 cm.
toate prefera iarna spatii calduroase si umede(bai, bucatarii, sere)
inflorirea e de obicei primavara si vara
minim 14-15 grade, maxim 25 grade, ideal.nu suporta soare direct, vara chiar semiumbra.
substrat de preferat in amestec de pamint de frunze, turba, perlit sau nisip, si pt drenaj polistyren expandat .
se inmulteste f bine prin divizarea tufei. eu am facut in special vara. asta doar daca este f mare, pt ca plantele tinere si mici ca nr in ghiveci au o inflorire slaba.
 

isabella

Active Member
Am si eu unul, in primavara face 1 an dar ceva nu-i place la mine ,nici macar nu a crescut , stationeaza saracutul. Are lumina destula , il ud regulat , nu stiu ce nu-i place . La un moment dat a incercat sa faca o floare care a ramas lipita de tulpina... :(
 

adinal

Member
Cum se inmulteste spathi prin seminte?
Am doua plante inflorite si ma gandesc sa fac un experiment. E oare posibil? :)
 

marean

Active Member
Uuuu,uuu,am si eu,deocamdata,2 bobocei la pathy,de-abia astept sa-i miros florile parfumate !!!!!
Adin,Floarea lui spathy e mugurele ala crem din mijloc,cand e gata de fertilizare,o sa vezi ca apare un praf alb pe acolo,il iei cu un ceva si il trimiti catre punctele alea mai umflate . Tehnic,daca prinde rod,acele guguloaie or sa se umfle i fiecare va constitui o samanta .
Bafta :wink: !
 

IULIA

Active Member
toti miros. la inceput, cind deschide prima data floarea. adica la floare noua. citeva zile. :)
 

marean

Active Member
Toti au miros,dar numai la inceput,vreo 4 zile,cand se elibereaza polenul (adica praful :mrgreen: ),deja nu mai au parfum !
Al meu miroase mai ales seara si dimineata destul de puternic,e absolut divin !
 

isabella

Active Member
Astazi am fost in vizita la o prietena si avea un spathy imens, cred ca are 1 metru inaltime. :eek: Mi-a promis un pui in primavara :D
 

IULIA

Active Member
Isabella, sa nu fii dezamagita ca vor mai trece cel putin 3 ani pina spaty al tau, din pui, va ajunge la 1 metru, da? :oops:
 

albela

Active Member
Am mirosit floricica deschisa pe data de 3 si pot sa va spun ca are un parfum puternic si extrem de placut :D .
 

marean

Active Member
Nu e vorba de specii,ca la noi nu gasim decat vreo 3 specii,insa ddepinde mult de conditiile din casa-cand e prea cald nu miroase foarte puternic,de exemplu .
 

yca

Member
Spathiphylum este una din primele mele flori o am de vreo doi ani si am cumparat-o matura are lumina suficienta dar nu mi-a facut nici o floare !
Care ar putea fi cauza?
 

karmenutza

Member
Adinal, ce frumosi si mari sunt!
Yca, sunt inghesuiti? Se zice ca asa le place lor si pana nu umplu ghiveciul cu radacini nu infloresc. Sta intr-o camera mai rece, sau prea calda?
 
Sus