Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

yca

Member
Sunt intr-o camera mai rece, dar nu sunt inghesuiti cred ca asta e problema..............sunt trei radacini de cand i-am cumparat nu a mai crescut nici un lastar...................
 

karmenutza

Member
Al meu sta tot la geam, deasupra caloriferului, pe polita. Cred ca are 25 de grade acolo. Nu bate soarele niciodata pe el. Nu ai un loc mai cald unde sa-l duci? El face multe frunze din interior si se inghesuie.
 

Roxana

Active Member
ii plac locurile calduroase? ca eu il tin intr-una destul de racoroasa si are niste pete brune pe marginea frunzei.
 

karmenutza

Member
Uite, am gasit pe un site ceva despre temperatura:
"Temperatura
Spathiphyllum prefera o temperatura in timpul zilei intre 20 - 29 °C si 15 - 24°C. Curentul si temperaturile scazute (5 - 10°C) incetinesc considerabil cresterea. Perioadele in care temperaturile scad sub 5°C pot cauza distrugeri ale frunzelor, tulpini si radacini.
Umiditatea atmosferica
Umiditatea ideala este cuprinsa intre 25 - 30% dar Spathiphyllum poate tolera pe o perioada lunga si o umiditate de 10 - 15%."
 

marean

Active Member
Petele de pe frunze apar si de la uscaciune in substrat !
A mea e destul de betiva,sta direct la pervazul unui geam de orientare V,intra niscaiva curent pe langa geam,nu e termopan,are o temperatura de ~ 20 grade,si e lina de boboci,in conditiile astea am observat,an de an (eu il am de 7 ani ) ca prospera,la temperaturi crescute nu-i convine absolut deloc si incep sa se usuce frunzele,chiar daca nu e in preajma vreunei surse de caldura.
Vara o tin in apropierea geamului,dar nu chiar pe pervaz,pt ca o arde soarele.La umbra am observat ca se descurca,insa face multe frunze si atat .
 

mycka_rose

Member
aveam si eu desfacuti 3 spati si erau in ghivece foarte mari pt ce le trebuie lor, i-am scos si i-am mutat pe toti 3 intr-un ghiveci mai mic, sper acum sa le fie mai bine.deocamdata am frunzele cam pleostite.
 

marean

Active Member
mycka_rose a spus:
aveam si eu desfacuti 3 spati si erau in ghivece foarte mari pt ce le trebuie lor, i-am scos si i-am mutat pe toti 3 intr-un ghiveci mai mic, sper acum sa le fie mai bine.deocamdata am frunzele cam pleostite.
Rau ai facut,dar si bine .
Bine fiindca nu au nevoie de ghivece mari,rau pt ca o data deranjati nu vor inflorii un an minim (eu i-am deranjat pe ai mei si nu am vazut floricele 1 an ,aproape doi ...acuma am 2 floriciuni ,stau sa se deschida ) .
 

albela

Active Member
Si al meu dupa schimbarea ghiveciului (desi am mutat-o fara sa umblu la radacini) nu a mai inflorit mai bine de un an.
 

Roxana

Active Member
pai trebuie sa se acomodeze mai intai cu noul ghiveci si sa-si extinda radacinile si dupa aceea infloreste.
 

marean

Active Member
karmenutza a spus:
Eu l-am mutat in alt ghiveci, putin mai mare si a reinflorit dupa 2 luni jumate.
Daca nu sunt deranjate radacinile si tufa nu e despartita,nu pateste nimic .
Ca sa infloreasca,trebuie sa ocupe ghiveciul cu radacinile,ii place la nebunie inghesuiala !
 

karmenutza

Member
Da, da! Nu am umblat deloc la radacini, l-am mutat cu tot cu colet. Si bineinteles nu l-am despartit. In ghiveciul in care l-am luat era prea inghesuit, iesisera pe afara radacinile.
 
Sus