Sporul casei (Impatiens)

George

Member
Sporul casei (Impatiensis)

Cornelia Trimis: Joi Oct 23, 2003 1:45 pm Titlul subiectului: Sporul casei (Impatiensis)
Referitor la planta ta: am patit si eu la fel atunci cand i-am administrat prea mult ingrasamant. Ar mai putea fi vorba de o perioada de uscaciune prelungita, de invazia unor paraziti sau de o cantitate insuficienta de lumina, tinand cont ca ai zis ca sta sus pe un dulap. Tulpina de Impatiensis este practic tinuta dreapta de apa absorbita din pamant.

Nu-mi dau seama acum in stare este planta, dar pe viitor tine cont de urmatoarele lucruri:
- este planta iubitoare de umbra, in sensul ca nu tolereaza razele directe ale soarelui (vara trebuie sa tii cont de asta, altfel nu-ti va inflori - toti bobocii se vor vesteji inainte de a se deschide)
- udarea trebuie sa fie regulata; ii place umezeala dar fara sa balteasca in apa
- pamantul trebuie sa fie bine drenat, altfel ii vor fi afectate radacinile
- nu are nevoie de ghivece prea mari, dar dupa ce planta se ramifica, are nevoie de un betisor de sprijin. Daca n-o susti un pic, se va frange foarte usor
- in cazul in care sesizezi ca este invadata de paraziti (frunzele de verifica si pe dos) ia ghiveciul, scoate balotul de pamant si indeparteaza-l cu grija de radacini. Spala planta sub jet de apa potrivit de puternic. Curata bine ghiveciul existent si transplanteaz-o in alt pamant. Pune-i si un betisor de sprijin. Ia cateva tigari obisnuite, marunteste-le si amesteca-le cu apa de udat. Stropeste inclusiv frunzele cu acest amestec.

Tutunul va tine la distanta cateva zile parazitii timp in care poti face rost de o substanta mai puternica si exact pentru tipul respectiv de parazit.
Daca ai reusit sa salvezi 1-2 vlastari din planta mama atunci e bine, pentru ca daca vor face radacini se vor prinde fara probleme. Daca iti pui sperante in ce a mai ramas in ghiveci... aplica exact metoda descrisa mai sus. Este posibil ca din portiunea de tulpina cu radacini intacte sa dea alti vlastari in cateva saptamani. Nu uita sa-i tii la lumina.
 

George

Member
Sporul casei (Impatiensis)

Cornelia Trimis: Joi Oct 23, 2003 5:25 pm
E posibil sa fie vorba de umezeala excesiva. N-am cum sa stiu cu exactitate decat daca vad planta. Dar daca mai poti salva ceva, nu e chiar asa de grav. Impatiensisul chiar trebuie intinerit anual, altfel nu mai e chiar asa frumos.[/b]
 

George

Member
Sporul casei (Impatiensis)

Luminita Trimis: Mie Oct 29, 2003 10:17 am
Cred ca am descoperit cauza.Umezeala excesiva este de vina, pentru ca am patit-o din nou cu o a doua planta .Tot la fel s-a intamplat. Am udat-o, nu foarte mult, am plecat la servici, iar seara i-am gasit tulpina putreda.
Am scos pamantul din ghiveci si am avut surpriza sa constat ca era imbibat in apa, desi la suprafata era relativ uscat.
Voi incerca sa fac rost din nou de butasi si voi avea mai multa grija cu udatul de aceasta data .Oare este tarziu pentru asta ?
 

George

Member
Sporul casei (Impatiensis)

Cornelia Trimis: Mie Oct 29, 2003 1:36 pm Titlul subiectului: Umezeala excesiva inseamna in cazul de fata drenaj prost
Cred ca e bine sa folosesti alt tip de pamant data viitoare. Unul cu drenaj mai echilibrat. Un drenaj post te induce in eroare, pentru ca vor fi portiuni de sol umede, altele uscate si altele vor balti de apa.

Sa ai grija cand alegi pamantul. Bafta
 

George

Member
Sporul casei (Impatiensis)

Luminita Trimis: Vin Nov 07, 2003 11:20 am Titlul subiectului: Apa pulverizata pe frunze
Este bine sa fie stropit sporul casei pe frunze cu apa ?
 

George

Member
teo Trimis: Vin Nov 07, 2003 2:40 pm Titlul subiectului: impatiens
Buna, in principiu se poate vaporiza apa pe frunze,este recomandata ca protectie impotriva acarienilor.Apa trebuie sa fie proaspata si la temperatura camerei.Atentie la umiditatea solului plantele pot putrezi foarte repede.
 

George

Member
Impatiens

simona0808 Trimis: Mie Apr 28, 2004 9:22 am Titlul subiectului: Impatiens
Care ingrasamant este bun pentru impatiens?
 

George

Member
Impatiens

Cornelia Trimis: Mie Apr 28, 2004 9:31 am
Nu este pretentios. Orice ingrasamant pentru plante cu flori e ok (ai grija la cantitati). Impatiensis-ul creste rapid si frumos chiar si fara ingrasamant. Sa ai grija sa-l feresti de soare.
 

George

Member
Impatiens

LazLalu Trimis: Mar Aug 03, 2004 7:30 am
Am o mica intrebare intrebatoare. Anul acesta am primit doua plante sporul casei. Ideea e ca sunt in zona de semi-umbra, au soare indirect, dar nu dau nici un semn ca vor sa creasca. Sunt udate cate putin cam in fiecare seara. Nu sunt singurul care se plange. Si prietena mea are aceeasi problema cu "sporii" ei , desi anul trecut mergeau de minune. De la ce ?
 

George

Member
Impatiens

simona0808 Trimis: Mar Aug 17, 2004 8:17 am
LazLalu, ce-ti mai fac "sporii"? Impatiensisul meu cel jumulit este foarte bine, i-au dat crengute noi si se pare ca imi chiar infloreste. Ma intreb, vazand ca li s-au intamplat mai multor persoane sa le moara impatiensisul, oare nu din cauza ca imbatranesc? Dupa cum spuneam, dupa ce l-am jumulit bine pe al meu acum ii merge bine.
 

George

Member
Impatiens

LazLalu Trimis: Mar Aug 17, 2004 1:58 pm
Se incapataneaza sa ramana la aceeasi inaltime. In rest, nu au nici un fel de problema. Am incercat cu ingrasamant, nici un rezultat pana acum, paarca o frunzulita in plus la cel verde .
Nu neaparat din cauza imbatranirii. Am mai spus si intr-un mesaj anterior: chiar si prietena mea se plange cu aceeasi problema. Probabil nu a fost un an bun pentru impatiens.
 

George

Member
Impatiens

Cornelia Trimis: Mar Aug 17, 2004 2:01 pm
Sa ai grija ca se intoxica foarte usor daca ii pui prea mult ingrasamant. Eu am pierdut asa o planta cu ani in urma.
 

Maia36

Member
Si eu am pierdut un impatiens fara motiv caci nici n-am schimbat ghiveciul,pamantul,modul de udare sau locul.Pur si simplu a cazut pleostit intr-o parte.Si era un rosu sangeriu cu flori mari...
 

zamfira

Member
Eu o tin doar in gradina si in fiecare an iau seminte si prin februarie -martie le seaman in casa si in mai le pun in gradina , intr-o zona ceva mai umbrita
 

Bluecloud

New Member
In iarna asta, si eu am pierdut impatiens rosu. Pur si simple s-a inmuiat si chiar daca l-am pus in apa nu am reusit sa salvez nimic. Un ale impatiens roz cu flori mari s-a pleostit de tot si ... l-am tuns iar la ceea ce a mai ramas, i-am pus o sticla in cap. acum cateva zile am observat ca incep sa ii cresca frunzulite :rofl: . Deci macar pe asta cred ca l-am salvat :D
 

angela draganoiu

Active Member
ca tot vorbiti de impatiens. eu am un impatiens papagal, e frumos si face flori multe insa as vrea sa stiu cum se poate inmulti caci pina acum n-a facut nici un lastar a crescut drept ca o luminare cu frunze si flori in virf si ....... atit.
 

ghia_don

Active Member
Poate ar trebui sa renunti o perioada la florile din virf si sa-l ciupesti, asa va lastari si vei putea sa-l inmultesti. Doina
 

dorinas

Member
Angela, sa sti ca nu la toti impatiens merge ciupirea ca sa faca lastari.Nu ma pricep la cel pe care-l ai tu dar eu zic sa te mai informezi inainte de a trece la fapte.
 

Maia36

Member
Eu am reusit sa salvez o crenguta din impatiens tinandu-l in balcon la temp.mai scazuta decat in casa.In casa am unul care a inflorit si are flori bicolore alb-corai.Le merge bine dar tot regret impatiensul rosu...
 
Sus