Sporul casei (Impatiens)

v.cristina

Active Member
eu am cumparat in primavara rasaduri mici
le-am plantat in vreo 5 ghivece si m-au incantat toata vara cu floricele roz
acum cand a venit toamna incepuse sa se usuce asa ca m-am hotarat sa eliberez zona cu toate ca nu m-a lasat sufletul sa ii arunc pe toti si la un ghiveci i-am gasit loc in casa

i-am tras o freza tare scurta si se pare ca nu s-a suparat deloc acuma e plin de floricele si ma face sa regret ca i-am aruncat suratele :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

mimish

Active Member
mi s-a prins si mie un puiut..... sper sa zic si de al doilea cat de curand acelasi lucru! stiam ca e o floare pretentioasa (cu ceva ani in urma nu le-a mers deloc la mine), dar vad ca acum acest lastar a facut numaidecat radacini, la scut timp dupa ce l-am pus in pamant! sper sa ma incante si el cu floricele! sunt tare mandra ca imi creste "mica jungla", cum spune sora mea!
 

Roxana

Active Member
mimish a spus:
mi s-a prins si mie un puiut..... sper sa zic si de al doilea cat de curand acelasi lucru! stiam ca e o floare pretentioasa (cu ceva ani in urma nu le-a mers deloc la mine), dar vad ca acum acest lastar a facut numaidecat radacini, la scut timp dupa ce l-am pus in pamant! sper sa ma incante si el cu floricele! sunt tare mandra ca imi creste "mica jungla", cum spune sora mea!
si eu am patit la fel cu Impatiensul. Am avut unul mare si frumusel foc, dar din pacate a murit. Nu m-am lasat si am pus la prins niste butasi, care spre uimirea mea s-au prins. :dans: abea astept sa infloreasca si sa vad ce culoare este!
 

mimish

Active Member
Al meu este roz simplu! Si recunosc, atunci cand l-am plantat, m-am gandit si la valoarea simbolica a acestei plante! :)
 

yca

Member
desii are apa tot mereu impatiensului meu i se mou frunzele ? ce pot avea florile mele???????
 

Roxana

Active Member
eu ii ud cam o data/ de doua ori pe septamana (cand se usuca pamantul), ii tin intr-o camera racoroasa si vad ca le merge bine 8)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa bat?Sa nu bat?intr-un lemn deocamdata....... :rofl: vad ca se mentin "in forma" plantutele mele.Le-am udat doar o singura data de cind le-am bagat in casa.Sper din inima sa reziste pina la iesirea din iarna.
Miine e zi de "baita" :)
 

mimish

Active Member
Eu, ca zuzica, am pus la prins Sporul casei iarna. Dar ... uimitor... s-au prins amandoua.... Insa cel roz batut pe care mi l-a trimis Daisy....s-a topit de tot. Imi pare rau de el, dar momentan ma bucura cei doi inradacinati. Sper sa iasa frumos in primavara.
 

daisy111

Active Member
Eu ii tin pe pervazul geamului de la bucatarie si le merg f bine...cel roz batut face flori de zor :dans: ....mimish nu fi suparata ca la primavara iti trimit din nou :wink: :*
 

Tina

Active Member
Eu ii tin in balcon, la 15 grade.. culmea este (pt mine) ca sunt obtinuti din seminte, asta primavara si nu credeam ca supravietuiesc atit.. daca ajung cu ei in primavara, ma consider "maestra"... :rofl: :rofl:
Mimish, daca traiesc ai mei pina la primavara si vrei... cu drag ! :wink:
 

lizyly_30

Member
super topicul...plin de informatii :D .....de cativa ani buni tot incerc "marea" cu degetul in ce priveste sporul casei si de fiecare data am bafta sa le gasesc rame la radacina asta la cei pe care i-am luat de la o tanti din piata tomis 3 (de fapt de acolo am doar o azalee alba care a inflorit toata vara si chiar acuma are 2 floricele si doi lastari micuti) iar cei din florarii au tinut in cel mult 1 luna dupa ce i-am cumparat au murit.....partea cu painjenul am aflat-o in ziua cand am gasit panze pe ei si i-am invatat cu dusul....dar voi ati mai intalnit pamant de florarie care sa faca rame de zici ca ai crescatoprie de rame nu alta :? ei bine eu am patit-o si acuma am un sporul casei roz de la o matusa.....al ei este copac practic la mine se topeste face pui si cam atat daca puii pe care ii are supravietuiesc pana in primavara am salvat ceva din el daca nu iar trebuie sa dau iama in copacel :rofl: dar nu ma las pana nu prind si eu unul care sa treaca iarna cu brio :wink: 8) ......acuma am si eu o intrebare unde se gasesc seminte de sporul casei in constanta :? ca pe unde am cautat eu nu am gasit....daca stie cineva va rog frumos spuneti-ne si noua :rugaciune: :D
 

cory_helen

Active Member
am avut si eu sporul casei... roz batut... pana intr-o iarna... cand s-a dus...
care aveti care puteti, dati-mi si mie un lastarel ca va dau khalanchoe... am pus trei la prins si au deja mustati...

va rooooogggggggg..... :D

va pup si sunt pe aici... 8)
 
Sus