Sporul casei (Impatiens)

adana

Member
vai,credeam ca nu mai poti salva nimic din el,amaratul.avea radacinile frumoase acasa,dar de la caldura,ajunsese vai de el.
da,poti sa stai linistita,asa au ei,o secretie lipicioasa.sa stii ca e roz batut.chiar am mai pus 2 lastarei la prins,k sa iti dau,k eram sigura k pe acela l-ai aruncat.cat ma bucur,sa iti traiasca!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Dana, s-a prins, a si crescut dragutul dar nu pricepeam ce e cu secretia aia...super, abia astept sa-i vad floricelele :D
 

mymo

Active Member
Dupa ce la-m mutat de la soare la umbra,a inceput sa-si revina desi ca inainte avea mai mult alb in flori.
 

amita

New Member
Fetelor, am si eu un impatiens, mic, prins dintr-un varf de lastar <luat> dintr-un magazin, romstal parca.
I-a mers bine o perioada, a facut si floricele, va pun poza sa vedeti, dar, de un timp, am vazut o panza ca de paianjen pe ea, si ii cad frunzele.
Cum sa ii vin de hac? Ce sa-i fac sa nu pierd floarea?
Multumesc


 

amita

New Member
Gabiuta a spus:
Stropita ca are paianjen rosu.Omite sau orice altceva pentru asa ceva.
Saru-mana Gabiuta, merci mult.
Am mai citit ca e bine s-o spal la chiuveta si s-o ud pe frunza cu apa in care am pus tigari.... e bine?
 

Roxana

Active Member
amita, poti sa o tratezi cu Mospilan. Inainte de a o stropi cu solutie, fa-i un dus cu apa rece ca sa opresti raspandirea lor.

Gradinar1, este superb Impatiensul tau, sa te bucuri de el! :visator:

Vad ca din cei doi butasi luati de mine unul s-a prins si celalalt a murit. Pe cel care a murit l-am pus in ghiveci cu Fucsia, in camera, iar pe celalalt afara, pe balcon.
 

amita

New Member
Roxana a spus:
amita, poti sa o tratezi cu Mospilan. Inainte de a o stropi cu solutie, fa-i un dus cu apa rece ca sa opresti raspandirea lor.

Gradinar1, este superb Impatiensul tau, sa te bucuri de el! :visator:

Vad ca din cei doi butasi luati de mine unul s-a prins si celalalt a murit. Pe cel care a murit l-am pus in ghiveci cu Fucsia, in camera, iar pe celalalt afara, pe balcon.
Multumesc Roxana.
Am sa cumpar mospilan. sper sa o salvez.
 

Roxana

Active Member
si eu sper. si ale mele au avut paianjeni rosii, dar nu au supravietuit dupa tratament. sper ca ale tale sa fie bine.
 

amita

New Member
Roxana a spus:
si eu sper. si ale mele au avut paianjeni rosii, dar nu au supravietuit dupa tratament. sper ca ale tale sa fie bine.
Sa inteleg ca e destul de greu sa salvez planta?? ma refer la mine care totusi sunt o incepatoare in ale plantelor.
Nimeni nu mai vine cu ceva sfaturi? Ce sa-i fac?
Am mai pierdut vreo 2 puiuti, luati de la Gabiuta cu mare drag, dar nu au vrut sa se prinda la mine.
 

adana

Member
si eu am pierdut planta ce o laudam ,si o iubeam.nu stiu de ce s-a suparat asa deodata.cred k prea multa apa.dar am salvat vreo 6 puisori de la ea.unul este deja prins iar ceilalti sunt intr-un pahar cu apa la prins.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Margaretutooooooooooo.mi-a soptit o pasarea ca ai mai multe si le treci si peste iarna.Ia dezvaluie aici secretul ca ma intereseaza foarte tare.Am primit citeva ghivece /multumesc Iudit :!: / si desi am tot avut nu am reusit sa le aduc cu bine in primavra.Ia zii ce le faci?Temperatura?Unde le tii?Udare......Sunt curioasa. :?
 

daisy111

Active Member
Gabiut,nu le fac nimic special.Am acum una in balcon,una am dus-o la tara afara si vad ca e fff frumoasa si una o am pe pervazul de la bucatarie si tot plina de flori.Asta-iarna le-am tinut pe toate pe pervazul din bucatarie,sub un calorifer ce dogorea :aoleu: si le mai batea si curent din geam cand gateam si il deschideam,dar nu s-au suparat,ba mi-au inflorit f frumos si atunci. :D In iarna asta o sa ma cam chinui cu ele pt ca le-am schimbat ghivecele cu unele mai mari,mai trebuie sa tin si kohleriile tot pe acelasi pervaz,plus ghiveciul cu craciunita,nu stiu cum sa ma descurc. :nu stiu: :aoleu:
 

daisy111

Active Member
Cam da.Pt ca fiind in bataia caloriferului,se usuca repede pamantul.Oricum le si verific cu degetul. :D
 
Sus